جذب کارشناس فنی هاستینگ

PING چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

PING چیست؟ این سوال یکی از پرتکرارترین سوالاتی است که همواره پرسیده می‌شود.  پینگ یک ابزار و پروتکل شبکه است که برای ارسال پیام‌های کنترلی به دستگاه‌های دیگر در شبکه برای اندازه‌گیری زمان پاسخ و برقراری اتصال به آنها استفاده می‌شود. واژه PING مخفف Packet Internet Groper است. این ابزار و پروتکل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده و در شبکه‌های مبتنی بر پروتکل اینترنت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PING چیست؟

مفهوم پینگ در شبکه

ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که مفهوم PING چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟ شبکه به عنوان یکی از مفاهیم مهم و شاید پراستفاده‌ترین ابزار برای بررسی دسترسی به یک دستگاه یا میزبان در شبکه و اندازه‌گیری زمان پاسخ به آن شناخته می‌شود. پینگ یکی از ابزارهای ابتدایی تشخیصی و اشکال‌زدایی در مدیریت شبکه‌ها است و دارای مفاهیم و کاربردهای متنوعی است:

 • بررسی دسترسی به یک دستگاه:

با استفاده از پینگ می‌توانید بررسی کنید که آیا یک دستگاه در شبکه در دسترس است یا خیر. این ام به شما امکان می‌دهد برای اطمینان از اتصال به دستگاه‌ها و سرویس‌های مختلف در شبکه از این ابزار استفاده کنید.

 • اندازه‌گیری زمان پاسخ:

پینگ از زمانی که طول می‌کشد تا یک پیام ارسال شده توسط یک دستگاه به دستگاه مقصد برگشته و دریافت شود (Round-Trip Time استفاده می‌کند. این مقدار نمایانگر تأخیر در ارتباط شبکه است. با اندازه‌گیری RTT می‌توانید کیفیت اتصال و پایداری شبکه را ارزیابی کنید.

 • اشکال‌زدایی مشکلات شبکه:

وقتی که یک دستگاه یا سرویس در شبکه دسترسی ندارد یا با مشکلات ارتباطی مواجه است، پینگ می‌تواند به عنوان ابزار اشکال‌زدایی مفیدی عمل کند. با ارسال پیام‌های Ping به دستگاه‌ها می‌توانید مکانیزم مسدودی یا مشکلات دسترسی را شناسایی کنید.

 • تست اتصال به اینترنت:

اگر شما یک کامپیوتر یا دستگاه را به اینترنت متصل کنید، اغلب از پینگ استفاده می‌شود تا اتصال به سرورهای اینترنتی چک شود. این تست می‌تواند به شما بگوید آیا دستگاه به درستی به اینترنت متصل است یا خیر.

 • مدیریت شبکه‌های بزرگ:

در شبکه‌های بزرگ تجاری و سازمانی، پینگ می‌تواند به عنوان ابزاری برای مدیریت دستگاه‌ها و ارتباطات استفاده شود. این قابلیت به مدیران شبکه امکان می‌دهد تا وضعیت دستگاه‌ها و سرویس‌ها را پیگیری کرده و مشکلات را سریعاً تشخیص دهند.

 • تست امنیتی:

در برخی مواقع، پینگ برای تست امنیت شبکه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید بررسی کنید که آیا یک دستگاه یا سرویس به درستی پاسخ می‌دهد یا خیر. اگر یک دستگاه به درخواست‌های پینگ پاسخ ندهد، این امر ممکن است نشانه‌ای از یک فایروال یا تنظیمات امنیتی باشد.

عملکرد PING چیست؟

عملکرد PING به صورت زیر است:

 • یک دستور PING از یک دستگاه (معمولاً یک کامپیوتر) به یک دستگاه دیگر (مثلاً یک سرور یا دستگاه شبکه دیگر) ارسال می‌شود.
 • دستگاه مبدا (دستگاهی که دستور PING را فرستاده است) یک پیام ICMP (Internet Control Message Protocol) به دستگاه مقصد ارسال می‌کند. این پیام شامل یک زمان ارسال ویژه (Timestamp) است.
 • دستگاه مقصد به عنوان دریافت کننده این پیام PING شناخته می‌شود و پس از دریافت آن، یک پیام PING Reply بهدستگاه مبدا ارسال می‌کند.
 • دستگاه مبدا زمان دریافت پیام PING Reply را ثبت کرده و میزان زمانی را که طول کشیده تا ارسال و دریافت پیام PING به دستگاه مقصد (Round-Trip Time ) صورت بگیرد محاسبه می‌کند.

PING به عنوان یک ابزار تشخیصی استفاده می‌شود تا:

 • برای ایجاد اطمینان برای در دسترس بودن شبکه آنلاین
 • اندازه‌گیری و ثبت زمان پاسخ برای اندازه‌گیری کیفیت و عملکرد شبکه
 • بررسی اتصال به دستگاه‌های مختلف در شبکه برای اشکال‌زدایی
 • انجام تست‌های امنیتی برای تشخیص و مدیریت حملات شبکه

PING بسیار مفید است و به عنوان یکی از ابزارهای اصلی تشخیصی و اشکال‌زدایی در مدیریت شبکه‌ها و ارتباطات اینترنتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

PING چیست؟

ویژگی‌های PING چیست؟

ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید PING چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟! ویژگی‌های دستور PING شامل موارد زیر می‌شوند:

 • ارسال پیام ICMP

PING از پروتکل ICMP برای ارسال پیام‌های کنترلی به دستگاه‌های دیگر در شبکه استفاده می‌کند. این پیام‌ها برای اندازه‌گیری زمان پاسخ و برقراری اتصال به دستگاه مقصد ارسال می‌شوند.

 • محاسبه زمان پاسخ (RTT)

PING پس از ارسال پیام به دستگاه مقصد، زمانی که طول کشیده تا ارسال و دریافت پیام به دستگاه مقصد (Round-Trip Time) را محاسبه می‌کند. این مقدار نمایانگر زمانی است که یک پیام برای رسیدن به مقصد و بازگشت به مبدا طول می‌کشد.

 • ارسال تعداد تکراری از پیام‌ها

دستور PING به صورت پیش‌فرض چندین پیام ICMP را به دستگاه مقصد ارسال می‌کند تا زمان پاسخ متوسط و پایدار تری را برای اتصال به دستگاه مقصد اندازه‌گیری کند. تعداد تکرارها معمولاً قابل تنظیم است.

 • محدودیت زمان اجرا

شما می‌توانید زمانی را که می‌خواهید دستور PING اجرا شود محدود کنید. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا به مدت مشخصی PING انجام دهید و سپس توقف کنید.

 • گزینه‌های متنوع

PING دارای گزینه‌های متعددی است که برای تنظیمات خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، شما می‌توانید از گزینه‌های مشخصی برای تنظیم تعداد تکرارها، اندازه بسته‌ها و زمان بین هر ارسال PING استفاده کنید.

 • تشخیص دستگاه‌های در دسترس

PING به شما این امکان را می‌دهد برای تشخیص اینکه آیا یک دستگاه در شبکه آنلاین در دسترس است یا خیر، از آن استفاده کنید. این ابزار معمولاً برای بررسی قابلیت دسترسی به دستگاه‌های شبکه و اشکال‌زدایی مشکلات شبکه استفاده می‌شود.

 • توسعه‌پذیری و گسترش

PING به عنوان یک ابزار ابتدایی شناخته می‌شود و می‌توانید از آن برای تست‌ها و اندازه‌گیری‌های خاص شبکه خود استفاده کنید. همچنین، نرم‌افزارهای گرافیکی و ابزارهای متنوعی برای استفاده از PING با ویژگی‌های پیشرفته توسعه داده شده‌اند.

 • استفاده در سیستم‌عامل‌های مختلف

PING در بسیاری از سیستم‌های عامل مانند Windows، Linux، macOS و موارد دیگر در دسترس است و برای تست و اشکال‌زدایی در این سیستم‌عامل‌ها قابل استفاده است.

آیا ویندوز دارای ping test هستند؟

در واقعیت، دستور PING (Packet Internet Groper) به عنوان یک تست Ping برای اندازه‌گیری زمان پاسخ و برقراری اتصال به دستگاه‌های دیگر در شبکه استفاده می‌شود. این تست Ping بر روی اکثر سیستم‌های عامل در دسترس است. برای انجام تست Ping، شما می‌توانید دستور PING را در خط فرمانCommand Prompt یا Terminal سیستم‌عامل خود وارد کرده و به عنوان پارامتر دستگاه مقصد یا آدرس IP آن را ارائه دهید. سپس دستور ارسال پیام‌های Ping به دستگاه مقصد و زمان پاسخ به هر پیام اندازه‌گیری می‌شود. مثال در ویندوز:

ping www.example.com

مثال در لینوکس/مک:

ping www.example.com

دستورات بالا به عنوان تست Ping برای بررسی دسترسی به دستگاه مقصد و اندازه‌گیری زمان پاسخ از آن استفاده می‌شوند. شما می‌توانید با تنظیمات مختلف این تست را انجام دهید، مثلاً تعداد تکرارها، اندازه بسته‌ها و زمان بین ارسال‌ها را تنظیم کنید. این ابزار برای تشخیص اشکال در اتصال شبکه و اشکال‌زدایی مشکلات شبکه بسیار مفید است.

سخن پایانی

تا به اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد سوال PING چیست در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شده‌اید پینگ یک ابزار و پروتکل شبکه است که برای ارسال پیام‌های کنترلی به دستگاه‌های دیگر در شبکه برای اندازه‌گیری زمان پاسخ و برقراری اتصال به آنها استفاده می‌شود.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها