جذب کارشناس فنی هاستینگ

LVM چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

Logical Volume Management)LVM) برای هسته لینوکس(Linux Kernel) می باشد که برای مدیریت دیسک ها می باشد. این سیستم و مکانیزم برای خیلی از توضیع های لینوکس مثل :RedHat,CentOS,Fedora,Ubuntu,Debian,Suse و  … قابل پیاده سازی می باشد.

معمولا LVM را برای اهداف زیر استفاده می کنند:

  • مدیریت فضای بسیار زیاد هارد دیسک ، مدیریت اضافه کردن و حذف فضا  به هارد دیسک.
  • به راحتی بعد از پارتیشنبندی دیسک و فایل سیستم می توان فضای فایل سیستم را کم و یا زیاد کرد.
  • می توان از Logical Volume  که ساخته می شود بکآپ گرفت(با Snapshots گرفتن از LV)

  در LVM سه اصلاح زیر بسیار کاربردی و البته  قسمت های  بنیادی LVM  را تشکیل می دهتد:

– Physical Volume:

واحد ذخیره سازی فیزیکی LVM  یک دستگاه بلوک ( block device)  مثل پارتیشن و یا کل دیسک است، که دیسک را  برای استفاده از LVM باید  به حجم فیزیکی(Physical Volume) مقدار دهی اولیه  شود.

-Volume Group

در این مکانیرم physical volume هایی که ساخته شد را در یک گروه با هم ترکیب می شوند. با استفاده از Volume Group  می توانیم  حجم خیلی زیادی از هارد دیسک ها ( می توان با تعداد زیادی از هارد دیسک یک Volume Group  ساخت) را پارتیشنبندی کرد.

– Logical Volume:

در Volume Group با استفاده از  Logical Volume می توان پارتیشنبندی منطقی انجام دهیم و با انجام Mount به دایرکتوری ها می توان به هر دایرکتوری یک فضا هارد دیسک با استفاده از LV اختصاص دهیم.

LV  های به ۳ شکل وجود دارند:

Linear Volume:

می توان از  چند تا (PV (physical Volume  یک LV ساخت.

 

LVM

Striped Logical Volume:

وقتی داده ای در LVM Logical Volume   نوشته می شود ،  لایه فایل سیستم داده ها را در PV  با ساختاری ذخیره می کند. با استفاده از Striped LV  می توان روش نوشتن  داده ها در PV کنترل کرد این روش در انبوه ای از خواندن و نوشتن خیلی کاربرد دارد. خواندن و نوشتن در این روش به صورت موازی انجام می شود.

Striped Logical Volume

Mirrored Logical Volume:

در این روش یک کپی از فایلی که باید بر روی یک PV ذخیره شود بر روی PV  دیگری نیز ذخیره می شود و در هنگام  از کار افتادن یک PV  ،LVM  به صورت Linear Volume دسترسی به PV بک آپ را داراست.

Mirrored Volume

به غیر از 3 نوع از  LV هایی که در بالا نام برده شد(که پر کاربردیترین آن ها بودند) 4  نوع دیگری وجود دارند که عبارت اند از :RAID LV ,Thin Volume,Snapshot Thinly-Provisioned Snapshot Volume.

 در دانشنامه های بعدی  به روش های پیاده سازی LVM  و تنظیمات آن  خواهیم پرداخت.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها