یونیکس چیست؟

در این سری از مقالات دانشنامه SERVER.ir در نظر داریم شما را به خانواده محبوبی از سیستم عامل های جهان به نام یونیکس آشنا سازیم:

سیستم عامل یونیکس

یونیکس (Unix) خانواده ای است از سیستم عامل های چندکاربره و چندکاره رایانه که از یونیکس AT&T نشأت می گیرد. واژه یونیکس با حروف بزرگ (UNIX) برند این سیستم عامل محسوب می گردد. این سیستم عامل در مرکز تحقیقاتی Bell Labs در دهه  ۱۹۷۰ توسط Ken Thompson (کن تومپسون)، Dennis Rithchie (دنیس ریچ) و دیگران توسعه داده شد.

این پروژه در ابتدا به منظور استفاده در سیستم Bell آغاز گردید اما AT&T در اواخر دهه ۱۹۷۰ آن را به بخش های خارجی ارائه داد. بدینصورت این محصول به هر دو نوع کاربران تجاری و آکادمیک عرضه گشت و به فروشندگانی چون دانشگاه کالیفورنیا، برکلی، مایکروسافت (Xenix) و شرکت های IBM و Sun Microsystems عرضه شد. AT&T در نهایت در دهه ۱۹۹۰ سهام و حقوق خود نسبت به یونیکس را به Novell فروخت و سپس در سال ۱۹۹۵ این سهام به شرکت Santa Cruz Operation فروخته شد اما این پایان فرآیند خرید و فروش حقوق و سهام این خانواده از سیستم عامل های محبوب نبود و بعدها برند UNIX به کنسرسیوم استانداردهای صنعت (The Open Group) منتقل گشت که استفاده از این برند را برای تمام سیستم عامل های ثبت شده تحت Single UNIX Specification (معیارهای یونیکس واحد) مجاز دانست. از اعضای مشهور این گروه می توان به Apple OS X اشاره کرد که در سال ۲۰۱۴ این نسخه از یونیکس، بیشترین نسخه نصب شده این سیستم عامل در سال اعلام شد.

سیستم های یونیکس با بهره گیری از قدرت کاربران و یا چشم انداز برنامه نویسان به سیستمی تبدیل گشت که بر پایه طراحی افزونه محور یا ماژولار ایجاد گشته است که گاهی این موضوع را با مفهوم (فلسفه یونیکس) معرفی می کنند که بدین معنا می باشد که این سیستم عامل از مجموعه ای از ابزارهای ساده پشتیبانی می کند که هر یک عملکرد مشخص و محدودی را بر عهده دارند که همگی از یک filesystem واحد تبعیت می کنند تا در نهایت منجر به برقراری ارتباط بین آنها، یک محیط کدنویسی ( Shell Scripting ) و یک زبان دستورنویسی به منظور ترکیب این ابزار برای انجام فرآیند ها و جریان های کاری پیچیده گردد. علاوه بر این طراحی طراحی ماژولار، یونیکس با تأکید بر موضوع اولین سیستم عامل قابل حمل (Portable) خود را از انواع پیشین متمایز می سازد. این سیستم عامل که تمام آن مجازاً تحت زبان برنامه نویسی C به نگارش در آمده است آن را به مینی رایانه های ۱۶ بیتی PDP-11 کشاند که البته اساساً به همین منظور نیز توسعه داده شده بود.

در طول این دهه ها و سال ها که از شروع توسعه این گروه عظیم و محبوب سیستم عامل ها می گذرد، مجموعه های متفاوتی از این خانواده پدید آمده است که خانواده لینوکس محبوب ترین آنها محسوب می شود. بنابراین، لینوکس، این واژه به گوش آشنا و شناخته شده ای که بارها و بارها در تمام محافل بررسی سیستم عامل ها شنیده می شود نیز عضوی از خانواده عظیم یونیکس می باشد. لینوکس از زمان پیدایش خود در اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی، از محبوبیت یونیکس true در پلتفرم های سرور پیشی گرفت و خود را به عنوان محبوبترین عضو این خانواده به جهانیان شناساند. در تصویر پایین می توانید نگاره ای کلی از تاریخچه یونیکس از زمان سیستم عامل بی نام و نشان PDP-7 تا انواع انتشار ها و توسعه های آن در موسسات و انواع گوناگون تا سال ۲۰۱۳ میلادی را به صورت مختصر مشاهده و بررسی نمایید:

یونیکس Unix  امید آنکه این مقاله مختصری از پیشینه یونیکس را در ذهن شما به جای گذارد و نگاهی کلی از این مفهوم را در خاطرات شما ثبت نماید. به منظور افزایش اطلاعات خود در این حوزه می توانید به سایر مقالات دانشنامه SERVER.ir مراجعه نمایید.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۳۹۸/۰۸/۲۲

نویسنده : ف لقمانی

0

MIME type چیست؟

در این مقاله در خصوص MIME type و انواع آن توضیح خواهیم داد. Multipurpose Internet Mail Extensions) MIME type)و یا media type یک استاندارد برای انواع فایل هاست و این امکان را به مرور می دهد که چگونه برای اجرای ه...

۱۳۹۸/۰۸/۲۲

نویسنده : ب حداد

0

نحوه ی بکاپ گیری در کنترل پنل Cyberpanel

در مقالات گذشته در خصوص کنترل پنل Cyberpanel صحبت کرده ایم و نحوه نصب، ایجاد اکانت، ایجاد اکانت ایمیل، نیم سرورها، گواهینامه SSL و مشکل .htaccess صحبت کرده ایم. در این مقاله در خصوص نحوه ب...

۱۳۹۸/۰۸/۲۲

نویسنده : م جبلی

0

نصب دایرکت ادمین به صورت خودکار

مرحله اول، موارد پیش نیاز برای نصب: _ برای نصب نیاز است که سیستم عامل خام باشد. بنابراین اگر دیتایی در سرور وجود داشته باشد نصب موفقیت آمیز نخواهد بود. پس ابتدا اقدام به Reinstall کرد...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "یونیکس Unix"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با ایده پردازان همراه شو ...