جذب کارشناس فنی هاستینگ

چیست؟ cron jobs

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

در این مقاله قصد داریم به توضیح و چگونگی عملکرد قابلیت Cron Jobs بپردازیم. همانطور که در دانش نامه های پیشین نیز ذکر شد، با استفاده از قابلیت Cron Job به راحتی می توانید فرایند های متنوع را برای انجام خودکار در ساعت خاصی تعیین نمایید. برای مثال در صورتی که می خواهید در ساعت خاصی از هاست فول بکاپ گرفته شود به راحتی با ایجاد Cron Job می توانید این کار را انجام دهید.

Cron Jobs قابلیتی از لینوکس است که یک command یا script را به صورت اتوماتیک برنامه ریزی می کند که در تاریخ و یا ساعت مشخصی اجرا شود. در واقع Cron یک دستور و Cron Jobs برنامه های مشخص شده ای برای اجرا هستند که از طریق Cron ایجاد می شوند. برای مثال شما هر هفته می خواهید فایل هایی موقت را از روی هارد خود پاکسازی کنید. در این صورت کرون جاب می تواند به خوبی به شما کمک کند.

Cron Jobs

بعضی از برنامه ها به صورت خودکار از کاربر تقاضای ست کردن Cron Jobs دارند که دستور العمل های خاص را در بازه زمانی های مشخص شده انجام دهد. مانند نرم افزار “Drupal”

وظیفه اصلی کرون جاب در واقع ایجاد تغییر در فایل و یا دیتا بیس ها می باشد اما به طور مثال می توان از آن در ایجاد و فرستادن notification ارسال ایمیل نیز استفاده کرد.

غالبا Cron Jobs از سه المان تشکیل می شود که به عبارت زیر است:

  1. -Script ای که قرار است اجرا شود.
  2. -Command یا دستوری که Script را به صورت مکرر اجرا می کند که معمولا در کنترل پنل تنظیم می گردد.
  3. -Action یا Output ای که در اثر Script ذکر شده خارج می شود.

البته توجه داشته باشید استفاده از کرون جاب و دستوراتی که در آن تنظیم می نمایید نیاز به دقت و دانش فنی مناسبی با دستورات لینوکسی دارد. پس اگر شما کاربری مبتدی می باشید می بایست ابتدا در زمینه دستورات لینوکسی اطلاعات کافی کسب نمایید و یا Command مورد نظر خود را با تایید دپارتمان فنی در کرون برای اجرا تنظیم نمایید.

در مقاله های بعدی که با نام های ست کردن Cron Job در Cpanel و ساخت Cron Job در هاست های اشتراکی می باشد می توانید این مطلب را دنبال بفرمایید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها