مرکز محتوای Server.ir :

معنای ISP

معنای ISP

 

 ISP یا Internet Service Provider به معنای ارائه دهنده خدمات اینترنت، سازمان یا شرکتی که خدمات دسترسی، کاربری و شرکت در اینترنت را ارائه می دهد. ارائه دهندگان خدمات اینترنتی می توانند در انواع سازمانی گوناگون دولتی، نیمه دولتی، خصوصی و یا… شکل گرفته باشند.

اصولاً خدمات اینترنتی ارائه شده توسط ISP ها شامل دسترسی به اینترنت، پهنای باند، ثبت دامنه، وب هاستینگ یا میزبانی، CoLocation یا نگهداری سرور و… می شود.

اولین ISP های جهان

اینترنت به عنوان شبکه ای بین مراکز تحقیقاتی دولتی و مجموعه های دانشگاهی توسعه و ایجاد شده بود و در اواخر دهه 1980، فرآیند این فناوری به سوی کاربری تجاری و عمومی رواج یافت. و محدودیت باقی مانده در این سیستم 4 سال پس از اختراع World Wide Web یعنی در سال 1996 از راه برداشته شد.

در سال 1989، اولین ISP ها در استرالیا و ایالات متحده ایجاد شدند. در ماساچوست بروکلین، کمپانی The World اولین ISP ایالات متحده را تأسیس کرد و اولین مشتری این شرکت ارائه دهنده خدمات در نوامبر سال 1989 از خدمات اینترنت استفاده نمود. و تا به امروز که جمعیت بسیار زیادی از ساکنین کره زمین از خدمات اینترنت جهانی بهره می برند و این دنیای مجازی آنچنان بر زندگی مردمان این عصر تأثیر گذارده است که کمتر کسی است که  اثر آن را حس نکند. امید آنکه همواره این تأثیرات در جهت تکامل و سعادت بشر شکل گیرد.

ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت

معنای ISP

دسترسی اینترنت توسط ISP هایی ارائه می گردد که از مجموعه ای از فناوری برای متصل کردن کاربرانشان به شبکه خودشان بهره می گیرند. فناوری های ممکن برای این امر از مودم های رایانه ها تا خطوط تلفن و کابل های تلویزیونی و ایترنت های وایرلس و فیبر نوری را شامل می شوند.

در این راستا از فناوری های مانند امکانات قدیمی سیم های مسی برای اتصال Dial-up و یا DSL ( برای مثال ADSL که مخفف کلمه Asymmetric Digital Subscriber Line ) و کابل مودم برای دسترسی های اینترنتی کاربران و یا تجارت های کوچک استفاده می شود و گاهی نیز متناسب با شرایط از فناوری فیبر نوری استفاده می گردد که به آن فیبر خانگی ( Fiber To The Home) و یا اسامی مشابه گفته می شود.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.