معنای ISP

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

 ISP یا Internet Service Provider به معنای ارائه دهنده خدمات اینترنت، سازمان یا شرکتی که خدمات دسترسی، کاربری و شرکت در اینترنت را ارائه می دهد. ارائه دهندگان خدمات اینترنتی می توانند در انواع سازمانی گوناگون دولتی، نیمه دولتی، خصوصی و یا… شکل گرفته باشند.

اصولاً خدمات اینترنتی ارائه شده توسط ISP ها شامل دسترسی به اینترنت، پهنای باند، ثبت دامنه، وب هاستینگ یا میزبانی، CoLocation یا نگهداری سرور و… می شود.

اولین ISP های جهان

اینترنت به عنوان شبکه ای بین مراکز تحقیقاتی دولتی و مجموعه های دانشگاهی توسعه و ایجاد شده بود و در اواخر دهه 1980، فرآیند این فناوری به سوی کاربری تجاری و عمومی رواج یافت. و محدودیت باقی مانده در این سیستم 4 سال پس از اختراع World Wide Web یعنی در سال 1996 از راه برداشته شد.

در سال 1989، اولین ISP ها در استرالیا و ایالات متحده ایجاد شدند. در ماساچوست بروکلین، کمپانی The World اولین ISP ایالات متحده را تأسیس کرد و اولین مشتری این شرکت ارائه دهنده خدمات در نوامبر سال 1989 از خدمات اینترنت استفاده نمود. و تا به امروز که جمعیت بسیار زیادی از ساکنین کره زمین از خدمات اینترنت جهانی بهره می برند و این دنیای مجازی آنچنان بر زندگی مردمان این عصر تأثیر گذارده است که کمتر کسی است که  اثر آن را حس نکند. امید آنکه همواره این تأثیرات در جهت تکامل و سعادت بشر شکل گیرد.

ارائه دهندگان خدمات دسترسی به اینترنت

معنای ISP

دسترسی اینترنت توسط ISP هایی ارائه می گردد که از مجموعه ای از فناوری برای متصل کردن کاربرانشان به شبکه خودشان بهره می گیرند. فناوری های ممکن برای این امر از مودم های رایانه ها تا خطوط تلفن و کابل های تلویزیونی و ایترنت های وایرلس و فیبر نوری را شامل می شوند.

در این راستا از فناوری های مانند امکانات قدیمی سیم های مسی برای اتصال Dial-up و یا DSL ( برای مثال ADSL که مخفف کلمه Asymmetric Digital Subscriber Line ) و کابل مودم برای دسترسی های اینترنتی کاربران و یا تجارت های کوچک استفاده می شود و گاهی نیز متناسب با شرایط از فناوری فیبر نوری استفاده می گردد که به آن فیبر خانگی ( Fiber To The Home) و یا اسامی مشابه گفته می شود.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها