سرور چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

سرور چیست؟

شاید همه ی شما با سرور و یا اینکه سرور چیست آشنایی داشته باشید و همچنین اطلاعاتی در رابطه با انواع آن کسب کرده باشید.

اما در این سیر مقالات می خواهیم به صورت ساده و مشخص به جمع بندی و توضیح مفاهیم سرور بپردازیم.

وقتی که پرسیده می شود سرور چیست؟ ابتدا باید گفت که از کدام دیدگاه؟ زیرا در موارد مختلف و دیدگاه های مختلف تعاریف مختلفی برای Server موجود است که در واقع همگی تقریبا به یک مفهوم واحد از نقطه نظر های مختلفی نگاه می کنند.

server

از نگاه IT یا فناوری اطلاعات، سرور نوعی برنامه کامپیوتری می باشد که سرویس های مشخصی را برای کاربران همان کامپیوتر یا دیگر کامپیوتر های متصل به آن فراهم می کند.

اما از نگاه عامیانه تر امروزه به کامپیوتری که برنامه ی یا خدمات سرور بر روی آن اجرا می گردد نیز سرور گفته می شود. در نتیجه گاها با این مورد مواجه خواهید شد که به یک کیس مشابه با کامپیوتر خانگی شما سرور گفته می شود، که در واقع تفاوت آن با کامپیوتر خانگی همان برنامه ها و سیستم های موجود است که کارایی آن را متفاوت می کند. البته سخت افزار هایی که به طور ویژه به نام سرور فروخته می شوند در ظاهر نیز با کیس های خانگی متفاوت می باشد که قطعا قبلا انواع آن ها را مشاهده کرده اید که در تصاویر همین مقاله نیز قابل مشاهده هستند. که ظاهر متفاوت آن ها نیز برای کاربری آن ها و به اصطلاح Co-Location یا همان قرار گیری سرور ها درData Center ها می باشد که در مقالات بعدی بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

Co-Location

و اما از نگاه فنی در مدل برنامه نویسی Client/Server به برنامه ی کامپیوتر که اطلاعات را از کاربران مختلف بر روی همان کامپیوتر و یا کامپیوتر های متصل دیگر دریافت کرده و پردازش می کند Server می گویند و همچنین به سمتی که اطلاعات ار آن به سرور ارسال شده است Client می گویند.

با توجه به تمامی موارد فوق مشخص است تعاریف تقریبا یکسان بوده و مشابه یکدیگر می باشند، اما در زمینه ی وب هاستینگ اطلاعاتی که ما باید داشته باشیم این است که سرور در واقع فضایی است که وب سایت ها یا وب میل ها یا دیگر برنامه های تحت وب بر روی آن ها میزبانی می گردند و کاربران می توانند با استفاده از شبکه ی اینترنت به آن اطلاعات دسترسی داشته باشند و دیتا های مشخصی را با توجه به نوع کاربری به سرور ارسال یا از سرور دریافت کنند. که نوع سرور ها و جزئیات دقیق تر این مسایل در مقالات بعدی دانشنامه توضیح داده خواهند شد…

با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

راهنمایی کامل و جامع است.ممنون