جذب کارشناس فنی هاستینگ

تکنولوژی Watchdog Timer چیست و چه کاربردی دارد؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله قصد داریم توضیح دهیم که تکنولوژی Watchdog Timer چیست و چه کاربردی دارد؟

در ابتدا بگوییم که Watchdog هیچ ارتباط مستقیمی با بازی محبوب Watchdogs ندارد و تنها اسامی مشابهی برای آنها انتخاب شده است. اما Watchdog Timer چیست؟ این تکنولوژی یک سرویس معمولا سخت افزاری می باشد که در واقع یک برد الکترونیکی است که به عنوان یک تایمر عمل می کند. وظیفه این تایمر یا زمانسنج این است از کارکرد صحیح سیستم های کامپیوتری اطمینان حاصل نمایید و حتی به صورت فنی نیز گاها COP یا Computer Operating Properly نامبرده می شود. نحوه عملکرد Watchdog به این صورت است که در سیستم های کامپیوتری در شرایطی که کامپیوتر کارکرد صحیحی داشته باشد به صورت مداوم در بازه های مشخص تایمر مربوط به Watchdog را ریست می کند و مجدد تایمر از صفر شروع خواهد شد. در شرایطی که کامپیوتر نتواند این سرویس را ریست نماید، (مشابه مواردی مثل هنگ کردن یا کندی شدید سیستم) این زمانسنج صفر نشده و به زمان انتهایی تعیین شده خواهد رسید که و در واقع Time Out می شود. سپس Watchdog یک سیگنال به کامپیوتر ارسال می کند که باعث Reboot شدن کامپیوتر خواهد شد و سرویس ها از نو راه اندازی می گردند.

کاربرد Watchdog Timer معمولا در سیستم ها و کامپیوتر هایی است به راحتی در دسترس نیست و در واقع دسترسی فیزیکی به آنها وجود ندارد که در شرایط خاص بتوانیم توسط نیروی انسانی آنها را Reboot نماییم در نتیجه به یک سیستم خودکار نیاز خواهیم داشت که قطعی های سرور یا کامپیوتر را تشخیص داده و با ریست کردن سیستم موجب راه اندازی مجدد آن گردد. برای مثال در فضاپیما ها و یا ربات های جستوگری که به دیگر سیارات ارسال می گردد به دلیل عدم دسترسی همواره از سیستم های Watchdog Timer استفاده می شود.

 

با مقاله های Server.ir همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ممنون بابت انتشار این مقاله مفید

خواهش می کنم ممنون از توجه شما