آپ تایم (Uptime)

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

آپ تایم واژه ای است بسیار آشنا و رایج بین کاربران و مدیران سرورهای خدمات میزبانی که به صورت رایج همگان معنای عام مقدار فعالیت بدون قطعی سرور را برای آن به خاطر دارند. در این مقاله سعی داریم نگاهی علمی به معنای مفهوم آپتایم داشته باشیم:

آپتایم یک معیار برای اندازهگیری زمان در دسترس بودن و فعالیت یک ماشین (مانند رایانه) می باشد. متضاد مفهوم Uptime، مفهوم Downtime می باشد. البته این مفهوم معمولاً به منظور بیان میزان پایدار و قابل اعتماد بودن یک رایانه استفاده می شود که در این حالت این ارزش نمایانگر مقدار زمانی است که یک سرور می تواند بدون خطا و یا به اصطلاح بدون هیچگونه Crash و یا بدون نیاز به ریبوت کردن سرور یا رایانه توسط مدیر و یا سیستم های راه اندازی آن به فعالیت مستمر خود ادامه دهد.
البته تعاریف مذکور ابداً به این معنا نمی باشد که بالا بودن میزان زمان فعالیت مستمر یک سرور بدون هیچ گونه ریبوت و… یک معیار خوب می باشد بلکه به صورت عکس، عدم ریبوت کردن سرور و نگهداری های دوره ای سرور حتی می تواند به معنای مدیریت ناصحیح و علائم بروز خطا و مشکلات برای سرور در آینده باشد چرا که برخی به روزرسانی های اساسی سرور در برخی پلتفرم ها لزوماً نیاز به ریبوت سرور و… خواهند داشت که عدم توجه به آنها مشکلات عدیده ای را برای مدیر سرور به همراه خواهد آورد.

آپ تایم (Uptime)

رکورد آپ تایم

بالاترین مقدار آپ تایم چقدر بوده است؟

در سال 2005 میلادی، کمپانی Novell از سروری با آپ تایم 6 ساله خبر داد. در عین این که این رکورد عجیب به نظر می رسد، اینگونه خدمات و کیفیت آپ تایم در مورد خدمات میزبانی مانند سیستم های بانکداری که تحت بسترهای صنعتی و نرم افزارهای حرفه ای میزبانی مدیریت می شوند امری متداول می باشد. این گزارشات آپ تایم و… توسط کمپانی های مانیتورینگ سرور ویژه ای نظارت و اعلام می شوند که تحت خدمات حرفه ای به این موضوع می پردازند. Netcraft یکی از شرکت هایی است که هم اکنون رکورد آپ تایم چندین هزار شرکت میزبانی وب جهان را بررسی می نماید. همچنین در مورد گزارش های عجیب دیگر، برای سرور Novell Netware دیگری نیز گزارشی مبنی بر خاموش شدن و یا Shut down کردن این سرور پس از 16 سال آپ تایم ارائه شده است که البته علت خاموش شدن این سرور پس از 16 سال، خطای ارتباطی یکی از هارد های سرور بوده است.

به هر حال این گزارشات و تعاریف اعلام شده خبر از پیشرفت به سزای علم میزبانی در زمینه تأمین اطمینان و کسب اعتماد کاربران دارد که همانطور که می دانید امروزه این مفاهیم به حدی دقیق و مطلوب گشته اند که با استفاده از فناوری های مانند سرور ابری و… می تواند عملاً میزبانی یک نرم افزار تحت وب و یا وبسایت را با بالاترین سطوح کیفیت بدون قطعی و… تضمین نمود. برای آشنایی با سایر اطلاعات این مفهوم و نحوه اطلاع از آپ تایم سرور خود و… با سایر مقالات دانشنامه همراه باشید…

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها