آشنایی با تکنولوژی Web 2.0

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

آشنایی با تکنولوژی Web 2.0وب 2.0 شرح حال وبسایت هایی است که از تکنولوژی فراتر از صفحات ایستا (Static) وب سایت های اولیه استفاده می کند. طراحی و معماری وب 2.0 بر پایه ی مشارکت‌ ها، همکاری‌ ها، و تعاملات انسان‌ها، ماشین‌ها، نرم‌افزار، و عامل‌های هوشمند با یکدیگر استوار است. وب 2 نحوه تعامل ما با منابع اطلاعاتی را متحول کرده است. اصطلاح «توليد توسط انبوه مصرف‌کنندگان» يا «مصرف‌کنندگان مولف» در تقابل با توليد توسط گروه انگشت‌ شماری از افراد قرار می‌گيرد. به همین جهت است که وب2 را يک رويکرد نو می‌ دانند نه يک فناوری جديد!

وب 1.0 بسیار محدودتر و ساده‌ تر بود، و تنها تعدادی نسبتاً اندک از مؤسسات گوناگون، دانشگاه‌ ها، مراکز تبلیغاتی و غیره به ایجاد مطلب و محتوا بر روی آن مبادرت می‌نمودند. این، در حالی بود که کاربران در وب 1.0 تنها امکان دسترسی به اطلاعات موجود و استفاده از آن‌ ها را داشتند و نه توان ایجاد و یا تغییر را. در وب 2.0، کاربران قادرند خود به ایجاد و خلق محتوا اقدام نمایند، آن را ساماندهی و تنظیم کنند، دیگران را در اطلاعات و داشته‌های خود شریک و سهیم سازند، و یا به انتقاد و تغییر بپردازند.

همانگونه که بدان اشاره شد هدف Web 2.0 در كل بيشتر درگير كردن كاربران و رفع همه نياز هاي آنان با استفاده از اینترنت است و به نوعي اين امكان به كاربران اينترنت داده می شود كه از اينترنت حتی به عنوان يک سيستم عامل با امكانات مرتبطش بهره جویند. به همين علت، سايت های مبتنی بر وب 2، ثبت نام كاربران را تسهيل ميكند، امكانات مختلفی برايشان در نظر ميگيرند و كاربران را در حيطه هدفهای مربوط به آن سايت، آزاد ميگذارند.

نمونه بارز و شناخته شده ای از وب 2 سايت ويكی پديا می باشد (Wikipedia.org) .در اين سايت ثبت نام رايگان است و شما ميتوانيد براحتی صفحه مورد نظرتان را در آن ايجاد كرده و اطلاعات مربوط را در آن وارد كنيد، حتي ميتوانيد نوشته ها و اطلاعات ديگران را كه مربوط به يك كلمه، شخصيت، نام و … باشد را ويرايش نمایید.

واقعيت اين هست كه در سيستم وب 2، مدير اصلي سايت ها كاربران هستند كه در حد و حدود تعريف شده ای كه حداكثر آزادی در آن تعريف شده است، می توانند فعاليت كنند. استفاده از تكنولوژی هاي روز در طراحی اين سايتها و سرعت بخشيدن به آنها با استفاده از تكنولوژی هايي مانند آژاكس و تگ گذاری از خصيصه هاي اينگونه سايتهاست.

از نمونه های دیگر کاربرد تکنولوژی وب 2 می توان به سایت های فعال در حوزه E-Learning (یادگیری الکترونیکی) اشاره کرد. دانشجویان و اساتید با ثبت نام در اینگونه سایت ها و دستیابی به مجموعه ای از آزادی های عمل در محیطی کاملا انعطاف پذیر، شروع به یادگیری و آموزش می کنند که اساتید با ارائه دروس و برگزاری امتحانات و دانشجویان با پرسش سؤالات خود و ارائه تکالیف بدون هیچگونه محدودیتی از مزایای وب 2 بهره مند می گردند.

امیدواریم این مطلب نیز مورد توجه و استفاده شما قرار گرفته باشد. با مقالات بعدی Server.ir همراه باشید…

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها