جذب کارشناس فنی هاستینگ

تاریخچه Whois

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

Whois History

به طور کلی دامنه ها یکی از ضروری ترین اجزای اینترنت هستند. بدون آنها ما نمی‌توانیم ایمیل بفرستیم، به شبکه‌های اجتماعی متصل شویم و البته صفحات وب موجود در شبکه را چک کنیم. در روزهای ابتدایی، نه تنها ثبت نام دامنه یک فرآیند طولانی و خسته کننده بود، بلکه حتی برای همه در دسترس نبود. امروزه هر کسی می‌تواند دامنه با tld های مختلف مانند myblog.com، myblog.net، myblog.org و … را با مبلغ کمی به مدت یک سال ثبت کند.
هنگامی که دامنه ای را ثبت می کنید، باید اطلاعات شخصی زیادی را ارائه دهید. این جزئیات “Whois History” یا “رکورد های whois” نامیده می شوند. اطلاعات WHOIS شامل جزئیات استاندارد مانند آدرس ایمیل، شماره تلفن، آدرس، شهر و کشور صبت کننده دامنه می باشد. همچنین شامل تاریخ ثبت، به روز رسانی، تاریخ انقضا و… دامنه شما می باشد.

Whois History
سوابق WHOIS همچنین شامل اطلاعات تماس رابط های فنی و اداری نیز می باشد. این اطلاعات توسط همه مرکز ثبت دامنه ها منتشر می شود و برای همه از طریق اینترنت قابل دسترسی است و توسط ICANN مورد نیاز است. از آنجایی که ثبت کننده های دامنه اغلب نگران افشای اطلاعات شخصی خود در اینترنت هستند WHOIS از یک سرویس حفاظتی استفاده می کنند که از اطلاعات شخصی آنها محافظت می کند. با این حال بسیاری از مجرمان سایبری از همین سرویس حفاظتی WHOIS برای پنهان کردن هویت واقعی خود استفاده می کنند.اما خوشبختانه رکورد های WHOIS می تواند چیزهای زیادی را با ردیابی ردپای آنها آشکار کند.

ارزش رکورد های whois

whois history چه ارزشی دارد ؟ با اطلاعات این رکورد ها چه کاری می توان کرد ؟
یکی از مهم ترین فایده های رکورد های whois ایجاد ارتباط بین دامنه ها با صاحب دامنه (مشاغل و یا سازمان ها و یا حتی افراد خاص)
امکان ردیابی در رابطه با دامنه هایی که در رابطه با موارد اخلاقی , کودک آزاری , تبعیض جنسیتی و نژادی فعالیت میکنند را فراهم می کند.
امکان ردیابی و جلوگیری از خدمات آنلاین غیرقانونی مانند خدمات استرس زای DDoS (مانند WebStresser.org) برای از کار انداختن دیگر سایت ها و سرور ها، تحویل آنلاین دارو های غیرقانونی و از این قبیل موارد.
همچنین امکان ایجاد ارتباط امن بین سایت های تجاری با مشتریان  و اطمینان از یک خرید سالم.

whois history چیست ؟

تاریخچه WHOIS به طور کلی یک پایگاه داده از تمام جزئیات شخصی ثبت کننده دامنه ، name server , به روز رسانی اطلاعات , تاریخ انقضا که قبلاً گفته شده می باشد. همانطور که passive dns اطلاعات مفیدی در مورد تاریخچه رکوردهای DNS ارائه می دهد، تاریخچه WHOIS نیز به شما امکان می دهد کل تاریخچه دامنه را برای دامنه های محبوب مبتنی بر TLD (Top Level Domain)در اینترنت بگیرید. وجود سوابق تاریخی WHOIS برای هر دامنه به شما امکان تغییرات “قبل و بعد” را برای انجام تحقیقات امنیتی در مورد هر دامنه میدهد و حتی می تواند برای شناسایی انواع خاصی از حملات امنیت سایبری نیز مفید باشد.

اهمیت whois history در امنیت سایبری

بر اساس مطالعات انجام شده، جرایم سایبری تا سال 2023 هر سال حدود 8 تریلیون دلار ضرر خواهد داشت.کسب و کار شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. کسب و کارهای آنلاین همیشه در برابر انواع مختلف حملات , آسیب پذیر هستند. به همین دلیل دانستن نحوه استفاده از سوابق WHOIS یک مهارت بسیار ارزشمند می باشد. متخصصان Infosec می توانند از داده های WHOIS برای جلوگیری از مسائل امنیتی آینده یا انجام تحقیقات جرایم سایبری علیه صاحبان دامنه استفاده کنند. نمایندگان برندهای تجاری از ابزار تاریخچه WHOIS برای محافظت از مشتریان خود در برابرکپی رایت استفاده می کنند. ترکیب اطلاعات WHOIS همراه با DNS می تواند اطلاعات مهمی در مورد مهاجمان ایجاد و حتی از بروز مشکلاتی برای کسب و کار شما جلوگیری کند.

whois history به شما کمک میکند تا :
  1. صاحبان دامنه را شناسایی کنید
  2. اطلاعات دامنه را با سایر دامنه های مشابه مرتبط کنید
  3. تشخیص تغییرات WHOIS، از جمله name server
  4. برند خود را برای کپی رایت زیر نظرداشته باشید
  5. مشکلات مالکیت دامنه را بررسی کنید
  6. دامنه های فیشینگ را شناسایی کنید

نتیجه گیری

تحقیق در مورد سوابق WHOIS یکی از مؤثرترین راه‌ها برای بدست آوردن اطلاعات در مورد صاحبان نام دامنه می باشد. قبل از اینکه Whois History وجود داشته باشد، جستجو و استخراج اطلاعات از سوابق دامنه ها روزها یا حتی هفته‌ها زمانبر باشد. به لطف پایگاه داده whois History می‌توان هرگونه تغییر name server را نه تنها در سوابق DNS بلکه اطلاعات شخصی ثبت کننده دامنه و حتی به‌روزرسانی، تاریخ انقضا و … دامنه ها را نیز پیگیری کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها