Proxmox vs. ESXi

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

مقایسه Proxmax در مقابل Vmware

Hypervisor یک نرم‌افزار مجازی‌سازی است که برای ایجاد ماشین‌های مجازی (VM) استفاده می‌شود. هایپروایزرها بر روی ماشین‌های میزبان ( سرور فیزیکی) اجرا می‌شوند، در حالی که ماشین‌های مهمان ماشین‌های مجازی هستند که توسط هایپروایزر ایجاد و مدیریت می‌شوند. مزیت استفاده از Hypervisor این است که به کاربران اجازه می‌دهد چندین نمونه از سیستم عامل‌های مختلف را اجرا کنند که منابع سخت افزاری یکسانی دارند. دو Hypervisor بسیار محبوب Proxmox و VMware ESXi هستند. در این مقاله با تفاوت‌های Proxmox و ESXi آشنا خواهید شد و در مورد انتخاب هایپروایزر مناسب برای سازمان خود مشاوره دریافت خواهید کرد.

Proxmox vs. ESXi

Proxmox و ESXi هر دو هایپروایزر نوع 1 هستند. آن‌ها مستقیماً روی سخت افزار ماشین میزبان اجرا می‌شوند که از آن برای سیستم عامل‌های مهمان استفاده می‌کنند. هایپروایزورهای نوع 1 اغلب هایپروایزرهای فلزی  یا bare metal نامیده می‌شوند. هایپروایزورهای نوع 2 مانند هر نرم افزار معمولی دیگری در داخل سیستم عامل دستگاه میزبان اجرا می‌شوند.

 

Proxmox

Proxmox VE (محیط مجازی) یک نرم افزار منبع باز و کاملا رایگان است که مجازی‌سازی در سطح بالا را امکان‌پذیر می‌کند. این مجازی‌ساز مبتنی بر لینوکس دبیان است و به کاربران امکان می‌دهد از مجازی‌سازی کامل KVM برای سیستم عامل‌های ویندوز و لینوکس یا کانتینرهای لینوکسی (LXC) برای اجرای برنامه‌های لینوکس استفاده کنند.
Proxmox دارای یک رابط گرافیکی تحت وب داخلی برای مدیریت ماشین‌های مجازی، کانتینرها و منابع مرتبط در کلاسترهای مختلف است.

مقایسه Proxmox vs. ESXi
Proxmox دارای یک رابط کاربری ساده، اما در عین حال کاربردی است.

ESXi

ESXi یک مجازی‌ساز سازمانی بوده که توسط VMware توسعه یافته است. این بخشی جدایی ناپذیر از مجموعه مجازی سازی vSphere به همراه پورتال مدیریت vSphere برای مدیریت سرور مجازی ESXi به کار می‌رود. ابزار دیگری که مکمل و تسهیل‌کننده مدیریت ESXi است، سرور vCenter بوده که یک برنامه متمرکز برای مدیریت ماشین های مجازی و هاست‌های متعدد ESXi از طریق سرویس گیرنده وب vSphere است.

مقایسه Proxmox vs. ESXi

ابزار ESXi به عنوان بخشی از هایپروایزر vSphere رایگان است، اما برای ادامه مدیریت ESXi از طریق سرور vCenter، پس از 60 روز به لایسنس نیاز دارد. پس از 60 روز، نرم افزار منابع را به دو CPU فیزیکی برای ماشین میزبان و حداکثر 8 vCPU برای هر ماشین مجازی محدود می‌کند. با این حال، نسخه رایگان ESXi به کاربران اجازه می‌دهد ماشین‌های مجازی محدودی را بدون محدودیت در حافظه یا تعداد هسته پردازنده اجرا کنند.

Proxmox vs. ESXi

بخش زیر مقایسه کلی بین Proxmox و ESXi را نشان می‌دهد. برای مشاهده ویژگی های کلیدی، می‌توانید جدول زیر را بررسی نمایید:

مقایسه بین Proxmox و ESXi
جدول مقایسه کلی بین Proxmox و ESXi

امکانات

Proxmox

Proxmox دارای تعداد خیره‌کننده‌ای از ویژگی‌ها بوده که یکی از برجسته‌ترین آن‌ها رابط کاربری گرافیکی یا CLI مبتنی بر وب با پوسته یونیکس یا Windows PowerShell است که مدیریت VM را تسهیل می‌کند. به غیر از رابط کاربری ،سایر ویژگی‌های قابل توجه عبارتند از:

High-Availability Cluster Management:  برای مدیریت تعداد زیادی node استفاده می‌شود.

BackUp Server : امکان بازیابی Backup بدون خاموشی ماشین‌های مجازی.

امکان انتقال ماشین‌ها بدون نیاز به خاموش‌کردن : کاهش مدت زمان DownTime ماشین‌ها.

سیستم فایل مبتنی بر پایگاه داده: برای همگام‌سازی فایل‌های پیکربندی استفاده می‌شود.

پشتیبانی از نرم افزارهای Third-Party.

امنیت داخلی : فایروال‌های یکپارچه با کنترل‌های جداگانه برای ماکروها، گروه‌های امنیتی، نام‌های مستعار و مجموعه‌های IP.

ذخیره سازی Image ها به منظور Clone کردن : image مربوط به VM را به صورت لوکالی با استفاده از کانتینر LVM یا فرمت فایل سیستمی ZFS یا ذخیره‌سازی مشترک مانند NFS یا iSCSI ذخیره کنید.

مدل شبکه سازی پل: پشتیبانی از IPv4 و IPv6 و حداکثر 4094 پل در هر میزبان.

ESXi

ESXi بیشتر ویژگی‌های Proxmox را پشتیبانی می‌کند، اما با برخی از ویژگی‌های پیشرفته‌اش، به ویژه با پشتیبانی Local از Kubernetes، برای مشتریان جهانی متمایز می‌شود ، سایر ویژگی‌های برجسته ESXi عبارت‌اند از:

رابط کاربری گرافیکی داخلی: ESXi یک رابط کاربری گرافیکی ارائه می‌دهد که از طریق HTML5 vSphere CLI یا APIهای مبتنی بر REST در دسترس است.

بوت سریع: با قابلیت Suspends VM to memory می‌توانید زمان بوت سرور را کاهش دهید و Down Time را به حداقل برسانید.

امنیت: گزینه‌های امنیتی پیشرفته، از جمله رمزگذاری، دسترسی مبتنی بر نقش، ورود به سیستم و ممیزی.

سازگاری:سازگار با بسیاری از برنامه‌ها و تنظیمات.

vMotion : امکان جابه‌جایی ماشین‌های مجازی بدون Down time بین سرورها

پشتیبانی از Kubernetes: از خوشه‌های k8s داخلی با استفاده از سرویس هماهنگ‌سازی کانتینر Tanzu پشتیبانی می‌کند.

پشتیبان گیری: با استفاده از REST API و vCenter Server Appliance گزینه‌های پشتیبان‌گیری و بازیابی را ارائه می‌دهد.

کارایی

هر دو هایپروایزر نوع 1 قابلیت‌های عملکردی عالی را ارائه می‌کنند که برای انواع مختلفی از پیکربندی‌ها مناسب است. با این حال، ESXi، یک راه حل مجازی‌سازی استاندارد صنعتی، ظرفیت RAM و میزبان بیشتری را نسبت به Proxmox ارائه می‌دهد. جدول زیر نمای کلی از قابلیت‌های مختلف را نشان می‌دهد:

مقایسه بین Proxmox و ESXi

در حالی که Proxmox ظرفیت‌های یکسانی را برای همه کاربران به صورت رایگان ارائه می‌دهد، ESXi چندین سطح عملکرد را بر اساس مجوز ارائه داده و تعداد هاست‌ها را در یک کلاستر و مقدار RAM در هر میزبان افزایش می‌دهد. با توجه به راه حل‌های پشتیبان‌گیری، Proxmox Backup Server یک ابزار در سطح سازمانی برای پشتیبان‌گیری و بازیابی VMها، کانتینرها و هاست‌ها است. قابلیت‌های پشتیبانی‌شده شامل پشتیبان‌گیری افزایشی، حذف مجدد، فشرده‌سازی Zstandard و رمزگذاری احراز هویت شده است. نسخه رایگان راه حل‌های پشتیبان گیری ESXi را محدود می‌کند و پشتیبان‌گیری مبتنی بر فایل با استفاده از برنامه‌های کاربردی بومی مورد نیاز است. علاوه بر این، از آن‌جایی که نسخه رایگان راه حل‌های پشتیبان در برنامه vCenter ندارد، برای استفاده در مقیاس سازمانی توصیه نمی‌شود.

چگونه از بین این دو نرم‌افزار انتخاب کنیم؟

هر دو Proxmox و ESXi هایپروایزرهای نوع 1 هستند که روی سرورهای فلزی خالی اجرا می‌شوند، اما معمولاً اهداف متفاوتی را دنبال می‌کنند. با در نظر گرفتن چندین عامل، بین Proxmox و ESXi انتخاب کنید: اندازه کسب و کار شما گزینه‌های مقیاس پذیری بودجه و مقرون به صرفه‌بودن قابلیت‌های عملکردی (از جمله خوشه بندی یا همان Clustering، پشتیبان‌گیری و قابلیت حمل). سهولت استفاده و مدیریت. ESXi چندین گزینه مجوز را با مجموعه ویژگی‌های مختلف ارائه می‌دهد که متناسب با نیازهای هر کسب و کار است. ESXi معمولا یک راه حل در سطح سازمانی با ویژگی‌های پیشرفته، شبکه گسترده و منابع سازمانی پرهزینه است.

از سوی دیگر، Proxmox مناسب سازمان‌هایی است که نیاز به کنترل داخلی بیشتری بر ظرفیت‌های مجازی‌سازی خود دارند، با قیمت پشتیبانی رسمی که هزینه بسیار کمتری نسبت به ESXi دارد. علاوه بر این، Proxmox مبتنی بر لینوکس است و یادگیری آن برای کاربرانی که به سیستم عامل لینوکس عادت دارند آسان است، در حالی که ESXi دارای کد اختصاصی و منحنی یادگیری تندتر است.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

4 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها