جذب کارشناس فنی هاستینگ

PHP یا ASP.net

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

صدها کاربر، فروم، انجمن و … روزانه در رابطه با زبان های برنامه نویسی از جمله PHP و ASP.NET صحبت و گفت و گو می کنند که متاسفانه نتیجه گیری های انجام شده به علت علاقه ی افراد به ان زبان می باشد. در ابتدا اجازه دهید به شما اطمینان دهم که هر دو زبان در بسیاری از برنامه های بزرگ وب و بسیاری از سایت های معروف استفاده شده اند. در زیر به تعدادی از سایت های پر بازدید و معروف اشاره شده است:

Site Up Since Server Platform Programming
Language
Google.com November 1998 Linux C, Java, C++, PHP & MySQL
Facebook.com February 2004 Linux PHP, MySQL and C++
YouTube.com February 2005 Linux C, Java and MySQL
Yahoo.com August
1995
Linux C++, C, Java, PHP & MySQL
MSN.com (owned by Microsoft) August
1995
Windows ASP.net
Live.com (owned by Microsoft) August
2008
Windows ASP.net
Wikipedia January
2001
Linux PHP & MySQL
Amazon.com October
1995
Linux & Solaris C++, Java, J2EE
WordPress.com November
2005
Linux PHP & MySQL

حال بیایید مقایسه ای خلاصه و مفید بر این دو زبان داشته باشیم:

      1.مقیاس پذیری و سهولت تعمیر و نگه داری

سهولت در تعمیر و نگه داری هیچ ربطی به زبانی که شما انتخاب می کنید ندارد. سهولت در نگه داری معمولا به تجربه برنامه نویسان، استفاده از بهترین شیوه برنامه نویسی، استفاده از فریم ورک یا چهار چوب برنامه نویسی ثابت و پیروی از استاندارد ها و راهنمایی های برنامه نویسی بستگی دارد.

      2. عملکرد و سرعت

بسیاری از مقیاس های متفاوت و معیار های گوناگون برای اندازه گیری میزان سرعت به کار می روند بدین ترتیب سرعت هر زبان برنامه نویسیی تاثیر قابل توجهی بر روی سرعت و عملکرد سایت های امروزی ندارد.با این حال اگر زبان برنامه نویسی اگر بخواهد کارهای زیادی شبیه فعالیت هایی که گوگل و یاهو انجام می دهند را اعمال کند باید به صورت سریع عمل نماید (به همین دلیل است که سایتی مثل گوگل از چندین زبان برنامه نویسی که اغلب منبع باز هستند استفاده می کند به طوری که هر زبانی در هر فعالیتی که سریعتر است به انجام همان می پردازد تا عملکرد به بالاترین سطح خود برسد.

      3. قیمت

PHP, MySQL server ,سرور اپاچی و سیستم عامل لینوکس همگی به صورت مجانی ارائه می شوند.LAMP در میان شرکت های هاستینگ معروف تر هستند و نتیجه ی این محبوبیت را در مقایسه ی قیمت های هاست های لینوکس و ویندوز به راحتی می توان درک نمود. به طوری در اکثر شرکت ها هاست لینوکس ارزانتر از ویندوز ارائه میشود که علت ان در هزینه هایی است که برای فعال سازی ویندوز و Microsoft SQL باید پرداخت شود می باشد

PHP یا ASP.net

 

      4.پلتفرم مستقل

پی اچ پی یک پلتفرم مستقل است و می تواند بر روی هر پلتفرمی مثل Linux, Unix, Mac OS X, Windows اجرا و راه اندازی شود در صورتی که ASP.NET تنها برای اجرا بر روی پلتفرم ویندوز ساخته گشته است

      5. ابزار و Editor ها

ابزار های پی اچ پی و ای اس پی با یکدیگر متفاوت اند .توسعه دهندگان PHP به تعداد بسیار وسیعی از Editor ها دسترسی دارند این در حالیست که برنامه نویسان ASP.net تنها متکی به Microsoft Visual Studio هستند و از این طریق به توسعه برنامه های .NET می پردازند

      6. محبوبیت

پلتفرم لمپ (LAMP) همان طور که گفته شد بسیار محبوب تر از پلتفرم ویندوز است . بر اساس امار وب سرور Netcraft در جولای 2010 112,945,968 (54.90%) از سایت ها بر روی اپاچی میزبانی می شوند و 53,217,620 (25.87%) سایت ها بر روی ویندوز میزبانی می شوند و بقیه بر روی پلتفرم های متفرقه.

      7.کاربری اسان

متاسفانه باور ها و تصورات غلط در رابطه با لینوکس بسیار است و فهمیدن درست یا غلط بودن ان ها تنها به تجربه فرد بستگی دارد. اما به نظر بنده انچه که مسلم است برتری لینوکس بر ویندوز است.نسخه های توزیع شده و جدید از لینوکس مانند Ubuntu, Red Hat, CentOS, openSUSE و Fedora یک کار بزرگ را انجام دادند و با نصب ساده و روان خود و همچنین رابط گرافیکی عالی یک کام بزرگ رو به جلو برداشت و باعث گردید پیکربندی و راه اندازی سرور لینوکس بسیار اسان گردد. این در صورتی است که مایکروسافت با پیچیده کردن مدیریت ویندوز و افزودن ویژگی های نه چندان کارامد یک قدم به عقب برگشت و حرفی برای گفتن نداشت.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها