جذب کارشناس فنی هاستینگ

Network Time Protocol ( NTP)

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

NTP

پروتکل زمانی شبکه است که  برای همزمانی کلاک بین سیستم های کامپیوتری در یک شبکه استفاده می شود. در عمل NTP یکی از پروتکل های قدیمی شبکه است. network time protocol قصد دارد تمام کامپیوتر های موجود در شبکه را در کمتر از چند میلی ثانیه با تایم جهانی هماهنگ کند. NTP معمولا می تواند زمان را در بین میلی ثانیه بر روی اینترنت نگه دارد و می تواند به زمانی در حدود 1 میلی ثانیه در شبکه های LAN تحت شرایط ایده آل برسد .پیاده سازی ارسال و دریافت timestamps با بهره گیری از پروتکل UDP بر روی پورت 123 انجام می شود .همچنین می توان با پخش رادیویی یا ارسال اطلاعات و پیامها از یک کامپیوتر مرکزی به سایر کامپیوتر ها، برای این منظور استفاده کرد.

NTP از یک سیستم سلسله مراتبی نیمه لایه ای منابع زمانی استفاده می کند که به هر سطح از این سلسله مراتب، ((stratum یا لایه )) گویند که از شماره 0 شماره گذاری می شود . همزمانی سرور بر روی لایه n ام ، بر روی لایه n+1 ام اجرا می شود. عدد هر لایه بیانگر فاصله کلاک مرجع می باشد و این چینش به منظور جلوگیری از وابستگی به چرخه سلسله مراتبی اجرا می شود.

به طور مثال ، کلاک رادیو ( که برای دریافت زمان صحیح از فرستنده اختصاصی یا سیستم مسیریابی ماهواره ای ) استفاده می شود stratum 0  (لایه شماره 0 ) می باشد.

کامپیوتری که مستقیما به کلاک رادیو وصل می شود  لایه 1 است. و کامپیوتری که زمانش را از لایه 1 میگیرد ، لایه 2 است و به همین ترتیب تا لایه ی آخر.

لایه به خودی خود نشانه کیفیت یا اطمینان نیست.

در سیستم های مخابراتی از تعاریف مختلفی برای طبقه بندی کلاک استفاده می شود.

عملیاتی شدن NTP به عنوان پروتکل ، بیش از 20 سال است که در حال توسعه است. قابلیت معکوس پذیری ، به عنوان یک ویژگی جدید که قبلا اضافه شده بود در حال حاضر نیز استفاده می شود و همچنین این پروتکل شامل چندین الگوریتم حساس است.

اصطلاح NTP به هر دو جنبه ی پروتکل و برنامه های client/server اطلاق می شود . برنامه ها توسط NTP Client,NTP Server یا هردو ، کامپایل(ترجمه) می شوند.

به منظور همزمانی client/server ، NTP از همزمانی رادیویی برای کلاک هر کامپیوتر پشتیبانی می کند.

متاسفانه، پروتکل NTP  به این خاطر که به پیغام هایی که آدرس  Ip آن ها جعلی ( نامعتبر) است پاسخ می دهد و حداقل یکی از این بسته ها جوابی طولانی به درخواست کوتاه ارسال می کند، توسط حملات DDos مورد اتک واقع می شود.

NTP با این دید طراحی شد که مقیاس پذیر باشد و تحمل پذیری زیادی در برابر خطا داشته باشد.

ورژن فعلی پروتکل NTP ، ورژن 4 آن می باشد( NTPv4 ).

در این مطلب پروتکل دیگری از مجموعه ی پروتکل های کاربردی و مهم اینترنت را با هم بررسی نمودیم، با ما همراه باشید تا در آینده با دیگر پروتکل بیشتر آشنا شوید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

مودم من به خاطر تحریم ایران، و وجود نداشتن 3:30 در تنظیماتش قادر به تنظیم NTP نیست
و نزدیک ترین Time Zone موجود مسکو هسن
به جای تنظیم دستی، زمان و تاریخ (بعضی روترها قابلیت تنظیم دستی ندارند)
آیا NTP Server دستکاری شده برای ایران یا هند وجود داره؟ طوری که زمان تهران یا هند در واقع زمان بریتانیا باشه
و Time Zone مودم رو برای تهران روی صفر بزارم
یا هند رو روی آنتلانتیک بزارم تا 3:30 رو داشته باشم
یا هر زمان دیگری غیر از زمات پایتخت کشورها
تا با Time Zone دیگر کشورها بشه اصلاحش کرد

با سلام و وقت بخیر خدمت شما
حقیقتا این مورد از سمت ما تست نشده است اما اگر قصد تست کردن این پروتکل بر روی سرور های دیگر را دارید می توانید از مقاله زیر در این مورد استفاده بفرمایید: NTP Servers
سلامت و پیروز باشید