جذب کارشناس فنی هاستینگ

انتخاب بین MySQL و MariaDB

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

تفاوت میان MySQL و MariaDB

MySQL و MariaDB هر دو فناوری‌های پایگاه داده متن باز هستند که می‌توان از آن‌ها برای ذخیره اطلاعات به صورت جدولی استفاده کرد.
MySQL پرکاربردترین پایگاه داده متن باز می‌باشد که به علت بهینه بودنش برای بسیاری از وبسایت‌ها، برنامه‌ها و محصولات تجاری محبوب می‌باشد.
MariaDB نسخه اصلاح شده MySQL هستش، این پایگاه داده توسط تیم MySQL توسعه یافته است اما پس از انتشار MySQL و MariaDB به صورت متفاوتی تکامل یافته‌اند.
همچنین MariaDB از جداول MySQL استفاده می‌کند که این امر باعث شده کاربران بتوانند میان این دو مرکز داده به راحتی دیتا خود را منتقل کنند.

mariadb

mysql

شباهت های MySQL و MariaDB

MySQL در سال 1995 منتشر شد و در سال 2009 توسعه دهندگان MariaDB را به عنوان یک کد fork از MySQL نسخه 5.1.38 منتشر کردند .
همانطور که این دو سرویس مدیریت داده از یکدیگر جدا شده‌اند اما شباهت‌های زیادی بین این دو سیستم مدیریت پایگاه داده نیز وجود دارد، این سازگاری به دلیل یکسان بودن API ها، ساختارها، پورت‌ها و سوکت‌ها است.
برای مثال هر دو از SQL برای مدیریت و جستجو داده‌ها بهره می‌برند .

پشتیبانی از ACID

ACID (اتمی، سازگاری، جداسازی و دوام) مجموعه‌ای از خصوصیات است که قابلیت اطمینان داده‌ها را در یک سیستم پایگاه داده تضمین می‌کند .MySQL از پشتیبانی ACID کافی برخوردار است، اما در برخی شرایط ممکن است مشکلات کمی قابل توجهی داشته باشد.
MariaDB دارای پشتیبانی ACID و بهبود عملکرد نسبت به MySQL است.

نرم افزارهای متن باز

پایگاه داده MySQL یک نسخه کاملاً متن باز و تحت مجوز عمومی (GPL) دارد. همچنین دارای یک نسخه سازمانی پولی است که با ویژگی‌ها و پشتیبانی اضافی همراه است. (ماریا دی بی) کاملاً منبع باز بوده و کدهای آن در GitHub موجود است.

امنیت

MySQL و MariaDB ویژگی‌های امنیتی با پایه مشابهی را ارائه می‌دهند .
این دو رمزگذاری، مکانیسم‌های کنترل دسترسی، احراز هویت و مجوز کاربر، و پشتیبانی SSL/TLS را ارائه می‌دهند.

رابط کاربری

MySQL به نسبت MariaDB رابط کاربری آسان‌تری را برای کاربران داراست. با این حال MariaDB ویژگی‌های پیشرفته‌تری را برای توسعه دهندگان با تجربه و انعطاف پذیری بیشتری ارائه می‌دهند.

انتخاب میان MySQL و MariaDB

همانطور که گفتیم MySQL یکی از محبوب‌ترین سیستم‌های مدیریت دیتا در جهان هستش، در حالی که MariaDB به تازگی در حال کسب محبوبیت بین کاربران خود است .

با این حال به گفته کارشناسان محبوبیت MySQL کمی در حال کاهش بوده، در حالی که به محبوبیت ماریا دی بی بین کاربرها هر روزه افزوده می‌شود.

این مورد توسط شرکت‌های بزرگی همچون WordPress ,Amazon ,Mozilla و … کاملا مشهود می‌باشد.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها