جذب کارشناس فنی هاستینگ

LAMP چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

LAMP کوتاه شده ی 4 کلمه ی PHP ,MySQL-Server ,Apache ,Linux می باشد.این 4 برنامه از معروف ترین برنامه های Open-Source در دنیای وب و اینترنت هستند که به Web Stack معروف اند. Web Stack یا بسته ی وب از لینوکس به عنوان سیستم عامل، از آپاچی به عنوان وب سرور، از Mysql به عنوان RDBMS (سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای)  و از پی اچ پی به عنوان زبان 

LAMP چیست؟

برنامه نویسی شی گرا استفاده می کند.(البته ممکن است زبان های برنامه نویسی Perl یا Python جایگرین PHP شوند).

 

ایده استفاده از کلمه ی LAMP نخستین بار توسط آقای Michael Kunze در مجله المانی c’t در سال 1998 داده شد و در آن سال این 4 لغت برای اولین بار در یک کلمه به کار برده شدند. با وجود این نام گذاری باز هم این نتیجه را نمی توان گرفت که این برنامه ها برای کار کردن با یکدیگر ساخته شده اند. هر کدام از این برنامه ها خود به تنهایی یک برنامه ی کامل و مرجع هستند که به صورت منبع باز یا Open Source در دسترس هستند. (به این برنامه ها FOSS به معنای نرم افزار مجانی یا متن باز هم گفته می شود).برنامه های Open Source به این علت که همه کاربران به منبع آن دسترسی دارند انعطاف خوبی دارند و عیب یابی در آنها بسیار آسان تر است .

همانگونه که اشاره شد، LAMP (لامپ: لینوکس، آپاچی، مای اس کیو ال، پی اچ پی) یک مجموعه نرم افزاریست (Software Bundle) که داشتن آن برای آغاز میزبانی هر وبسایت بر روی یک کامپیوتر یا سرور ضروری است.

امروزه لمپ به یک استاندارد جهانی تبدیل گشته است، به طوری که تقریبا در تمامی لینوکس های منتشر شده عرضه می شوند تا یک برنامه ی ابر قدرت در اختیار کاربر قرار گیرد.

در دانشنامه های بعدی PHP ,Mysql ,Perl, Apache و… به اختصار توضیح داده خواهند شد.

منتظر دانشنامه های بعدی باشید…

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها