جذب کارشناس فروش

Baas چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

عبارت Baas به چند دسته از خدمات حوزه IT اطلاق می‌شود. تفاوت این خدمات از روی واژه کاملی که حرف B به آن اشاره می‌کند مشخص می‌شود. از جمله این موارد می‌توان به، Banking as a Service، Browser as a Service و Backend as a Service اشاره کرد. در این مقاله به توضیح در مورد Backend as a Service خواهیم پرداخت.

Backend-as-a-service به توسعه دهندگان وب این اجازه را می‌دهد تا فارغ از ایجاد و رسیدگی به بخش Backend توجه خود را به بخش frontend سایت و یا برنامه خود معطوف کنند. در این مقاله به صحبت درباره این خدمت پرداخته خواهد شد و به بیان مزایای آن خواهیم پرداخت.

Baas چیست؟

خدمت Baas نوعی سرویس ابری است که در آن برنامه نویسان تمام جنبه‌های پشت صحنه سایت و یا اپلیکیشن موبایلی خود را برون سپاری می‌نمایند تا به این ترتیب به شکل ویژه‌ای بر برنامه نویسی و رسیدگی به قسمت سمت مشتری و یا همان frontend تمرکز نمایند. ارائه دهندگان این نوع از خدمت در کنار حافظه ابری و میزبانی وب، نرم‌افزار‌های از پیش نوشته شده را برای سایر فعالیت‌هایی که سمت سرور اتفاق مانند اعتبارسنجی کاربران، مدیریت دیتابیس، بروزرسانی از راه دور و ارسال نوتیفیکیشن به مشتریان خود عرضه می‌نمایند.

خدمت Bass

بیاید برای بیان بهتر موضوع از یک مثال از دنیای سینما بهره ببریم. یک کارگردان به طور کلی در کنار کارگردانی و فیلم برداری صحنه‌ها میبایست بخشی از توجه خود را به موارد پشت صحنه نیز معطوف نماید. مواردی از جمله مدیریت کادر فیلم‌برداری، نور، احداث صحنه، بخش طراحی لباس، انتخاب بازیگران و برنامه و زمانبندی فیلم‌برداری. حال فرض کنید تمامی این مسائل به فرد دیگری سپرده می‌گردید تا کارگردان بتواند به طرز بهتری وظیفه اصلی خود را انجام دهد. در واقع Baas این مزیت را به توسعه دهندگان وب می‌دهد تا به طور اختصاصی به نوشتن کد‌های سمت frontend بپردازند. از طریق API هایی که ارائه دهندگان این خدمت در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهند، آن‌ها قادر خواهند بود تا تمامی قابلیت‌های پشت صحنه از جمله دیتابیس را بدون نیاز به کدنویسی با یکدیگر و با بخش سمت مشتری یکپارچه نمایند. همچنین Baas کاربران خود را از هرگونه مدیریت سرور و ماشین‌های مجاری بی‌نیاز می‌نماید تا به این شکل قادر باشند سایت‌ها و برنامه‌های خود را سریع تر طراحی کنند. همچنین این خدمت می‌تواند برای توسعه دهندگان frontend که دانش طراحی دیتابیس و سایر بخش‌های پشت صحنه یک سایت و یا اپلیکیشن موبایل را ندارند مفید واقع شود.

خدمت Baas شامل چه خدماتی می‌شود؟

خدمت Baas به طور موردی مجموعه‌ای از خدمات زیر را ارائه می‌دهد

  • مدیریت دیتابیس
  • فضای ذخیره ابری
  • اعتبار سنجی و احراز هویت کاربران
  • ارسال اعلانات
  • میزبانی وب

از بازیگران بزرگ در صحنه ارائه این خدمت میتوان به Google Firebase و Microsoft Azure اشاره کرد.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها