جذب کارشناس فروش

کوکی‌ها مفید هستند یا خیر؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

کوکی‌ها مفید هستند یا خیر

چندی پیش در این مقاله به صورت کامل کوکی‌ها تعریف و شرح داده شد. حالا قصد داریم با بررسی مزایا و معایب کوکی‌ها در خدمت شما باشیم.

مزایای کوکی‌ها

کاربرپسندشدن سایت
کوکی‌ها بسیار کاربرپسند هستند و کاربران می‌توانند فعالیت خود را با استفاده از آن‌ها تنظیم کنند. همه مرورگرها دارای تنظیماتی برای پاک کردن تاریخچه از جمله کوکی‌ها هستند و کاربران به صورت دستی می‌توانند فایل‌های متنی کوکی‌های ایجادشده در فضای ذخیره‌سازی را پیدا کنند و آن‌ها را ویرایش و حذف کنند.

دسترسی

هنگامی که کوکی‌ها در فضای ذخیره‌سازی کاربری ایجاد می‌شوند، تا زمانی که کاربر آن‌ها را به صورت دستی حذف کند، در دسترس خواهد بود. حتی اگر سرور از کار بیفتد، اطلاعات را می‌توان از آن‌ها بازیابی کرد.

راحتی

علاوه بر وب‌سایت‌ها، کوکی‌ها همچنین می‌توانند اطلاعات مربوط به فرم‌ها را به خاطر بسپارند. مثلا هر بار با مراجعه کاربر به سایت، فرم آدرس به صورت خودکار پر می‌شود. با این حال، کوکی‌ها اطلاعات محرمانه مانند اطلاعات کارت اعتباری را به خاطر نمی آورند.

بازاریابی

بیشتر شرکت‌ها، به‌ویژه فروشگاه‌های اینترنتی تمایل دارند از کوکی‌ها برای هدف قراردادن محصولات برای مشتریان خود استفاده کنند. اطلاعاتی مانند عبارت جستجو، کلمات کلیدی و مکان‌های جغرافیایی برای کمپین بازاریابی آن‌ها جمع‌آوری می‌شود. حتی سایت‌های شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک از کوکی‌ها برای نمایش تبلیغات مرتبط استفاده می‌کنند.

پیکربندی

کوکی‌ها را می‌توان بر اساس نیاز پیکربندی کرد. به عنوان مثال، زمانی که کاربر برگه مرورگر را ببندد، می‌توان آن را منقضی کرد یا تنظیم کرد که فقط برای یک دوره زمانی خاص وجود داشته باشد.

معایب کوکی‌ها

تاثیرات مرورگر

این افزونه بر اساس استفاده از اینترنت محدود نمی‌شوند. هر زمان که کاربر در وب گشت و گذار می‌کند، کوکی‌های بیشتری جمع می‌شود. مگر این که کاربر آن‌ها را حذف کند، آن‌ها بخشی از فضای ذخیره‌سازی را اشغال می‌کنند که در نهایت سرعت مرورگر را کند یا عقب می‌اندازد.

خطرات امنیتی

از آن‌جایی که کوکی‌ها در فضای مرورگر به صورت فایل متنی ذخیره می‌شوند، خطرات امنیتی جدی به همراه دارد. هر نفوذی به راحتی می‌تواند این فایل‌ها را باز کند و اطلاعات را مشاهده کند و همچنین، همه سایت‌هایی که اطلاعات را از کوکی‌ها جمع آوری می‌کنند، قانونی نیستند. برخی از آن‌ها می‌توانند مخرب باشند که از کوکی‌ها به منظور هک استفاده می‌کنند.

محدودیت‌های اندازه

محدودیت‌های اندازه نیز در کوکی‌ها وجود دارد. آن‌ها نمی‌توانند حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کنند. اکثر کوکی‌ها می‌توانند اطلاعات را تنها تا 4 کیلوبایت ذخیره کنند. در مورد تعداد کوکی‌ها، مرورگرها نیز محدودیت‌هایی ایجاد می‌کنند. به جز اینترنت اکسپلورر، همه مرورگرهای دیگر فقط تا 20 کوکی را برای یک وب‌سایت مجاز می‌کنند.

نگرانی‌های حریم خصوصی

جدا از امنیت، حفظ حریم خصوصی یکی دیگر از نگرانی‌های کاربران در کوکی‌ها است. هر زمان که کاربر اینترنت را مرور می‌کند، سایت‌های فعال کوکی، تمام فعالیت‌های آنلاین را ضبط می‌کنند. اکثر کاربران از ذخیره چنین اطلاعاتی بر روی فضای مرورگر خود اطلاعی ندارند. در نتیجه، هر شخص ثالثی از جمله سازمان‌های دولتی و مشاغل می‌تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.

رمزگذاری اطلاعات

هم رمزگذاری و هم رمزگشایی این افزونه یک فرآیند دشوار است، زیرا به کدگذاری اضافی نیاز دارد. با توجه به زمان درگیر در فرآیند رمزگذاری، عملکرد برنامه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

4.5 2 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها