مرکز محتوای Server.ir :

کوکی ها مفید هستند یا خیر؟

کوکی ها مفید هستند یا خیر؟

چندی پش در این مقاله به صورت کامل کوکی ها تعریف و شرح داده شد. حالا در این مقاله آمده ایم تا با بررسی مزایا و معایب کوکی ها در خدمت شما باشیم.

مزایا

کاربر پسند شدن سایت
کوکی ها بسیار کاربر پسند هستند و کاربران میتوانند فعالیت خود را با استفاده از آنها تنظیم کنند. همه مرورگرها دارای تنظیماتی برای پاک کردن تاریخچه از جمله کوکی ها هستند و کاربران به صورت دستی می‌توانند فایل‌های متنی کوکی‌های ایجاد شده در فضای ذخیره سازی را پیدا کنند و آنها را ویرایش و حذف کنند.

دسترسی

همچنین می‌توان آنها را برای مدت طولانی‌تری در دسترس قرار داد. هنگامی که کوکی ها در فضای ذخیره سازی کاربری ایجاد می شوند، تا زمانی که کاربر آنها را به صورت دستی حذف کند، در دسترس خواهد بود. حتی اگر سرور از کار بیفتد، اطلاعات را می توان از آنها بازیابی کرد.

راحتی

علاوه بر وب سایت ها، کوکی ها همچنین می توانند اطلاعات مربوط به فرم ها را به خاطر بسپارند. مثلا هر بار با مراجعه کاربر به سایت، فرم آدرس به صورت خودکار پر می شود. با این حال، کوکی ها اطلاعات محرمانه مانند اطلاعات کارت اعتباری را به خاطر نمی آورند.

بازاریابی

بیشتر شرکت‌ها، به‌ویژه فروشگاه های اینترنتی تمایل دارند از کوکی‌ها برای هدف قرار دادن محصولات برای مشتریان خود استفاده کنند. اطلاعاتی مانند عبارت جستجو، کلمات کلیدی و مکان های جغرافیایی برای کمپین بازاریابی آنها جمع آوری می شود. حتی سایت های شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک از کوکی ها برای نمایش تبلیغات مرتبط استفاده می کنند.

پیکربندی

آنها را می توان بر اساس نیاز پیکربندی کرد. به عنوان مثال، زمانی که کاربر برگه مرورگر را ببندد، می توان آن را منقضی کرد یا تنظیم کرد که فقط برای یک دوره زمانی خاص وجود داشته باشد.

معایب

تاثیرات مرورگر

این افزونه بر اساس استفاده از اینترنت محدود نمی شوند. هر زمان که کاربر در وب گشت و گذار می کند، کوکی های بیشتری جمع می شود. مگر اینکه کاربر آنها را حذف کند، آنها بخشی از فضای ذخیره سازی را اشغال میکنند که در نهایت سرعت مرورگر را کند یا عقب می‌اندازد.

خطرات امنیتی

از آنجایی که کوکی ها در فضای مرورگر به صورت فایل متنی ذخیره می شوند، خطرات امنیتی جدی به همراه دارد. هر نفوذی به راحتی می تواند این فایل ها را باز کند و اطلاعات را مشاهده کند. و همچنین، همه سایت هایی که اطلاعات را از کوکی ها جمع آوری می کنند، قانونی نیستند. برخی از آنها می توانند مخرب باشند که از کوکی ها به منظور هک استفاده می کنند.

محدودیت های اندازه

محدودیت های اندازه نیز در کوکی ها وجود دارد. آنها نمی توانند حجم زیادی از اطلاعات را ذخیره کنند. اکثر آنها می توانند اطلاعات را تنها تا 4 کیلوبایت ذخیره کنند. در مورد تعداد کوکی ها، مرورگرها نیز محدودیت هایی ایجاد می کنند. به جز اینترنت اکسپلورر، همه مرورگرهای دیگر فقط تا 20 کوکی را برای یک وب سایت مجاز می‌کنند.

نگرانی های حریم خصوصی

جدا از امنیت، حفظ حریم خصوصی یکی دیگر از نگرانی های کاربران در کوکی ها است. هر زمان که کاربر اینترنت را مرور می کند، سایت های فعال کوکی، تمام فعالیت های آنلاین را ضبط می کنند. اکثر کاربران از ذخیره چنین اطلاعاتی بر روی فضای مرورگر خود اطلاعی ندارند. در نتیجه، هر شخص ثالثی از جمله سازمان های دولتی و مشاغل می تواند به این اطلاعات دسترسی داشته باشد.

رمزگذاری اطلاعات

هم رمزگذاری و هم رمزگشایی این افزونه یک فرآیند دشوار است زیرا به کدگذاری اضافی نیاز دارد. با توجه به زمان درگیر در فرآیند رمزگذاری، عملکرد برنامه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.