جذب کارشناس فنی هاستینگ

پی‌اچ‌پی PHP

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در ادامه ی مبحث Script و زبان های Script در این مقاله به طور خلاصه به معرفی زبان PHP می پردازیم.

پی‌اچ‌پی PHP

PHP یا پی.اچ.پی یک زبان برنامه نویسی است که در اصل برای توسعه وب طراحی و ساخته شده است، اما می توان در موارد عمومی نیز از این زبان استفاده نمود. این زبان در سال 1995  توسط Rasmus Lerdorf ساخته و طراحی شد، در ابتدا این نام مخفف Personal Home Page بود اما سپس این نام تغییر یافت و امروزه PHP مخفف Hypertext Preprocessor می باشد که در واقع به معنی پیش پردازنده ابر متن می باشد.

PHP یک زبان سمت سرور یا Server Side  می باشد که این به این معنی می باشد که کد ها در بخش سرور اجرا می شوند و از طریق کاربر قابل تغییر نمی باشند و یا به عبارتی همانند زبان جاوااسکریپت JavaScript سمت کاربر یا Client Side  نمی باشد که دستورات در مرورگر اجرا و تفسیر شوند.

کدهای PHP توسط یک سرور وب که نرم افزار PHP بر روی آن نصب می باشد تفسیر و ترجمه می شوند. کدهای PHP این امکان را دارند تا به صورت مستقیم در کد های HTML مورد استفاده قرار گیرند. از نسخه ی 4.3 به بعد نرم افزار PHP امکان پشتیبانی از واسط خط فرمان یا Command Line نیز فراهم شده است، که این مورد موجب می شود که کاربرد PHP در نرم افزار های غیر وب و یا رابط های گرافیکی یا GUI ها بیشتر کاربرد داشته باشد و مور داستفاده قرار گیرد.

PHP

PHP یک نرم افزار و زبان رایگان بوده و به راحتی بر روی اکثر سرور ها قابل نصب می باشد، البته بیشتر کاربران PHP  از سیستم عامل Linux استفاده می نمایند که در واقع به علت تناسب بانک اطلاعاتی و دیگر سرویس ها مناسب تر می باشد. همچنین PHP را می توان به عنوان یک Shell جداگانه بر روی سیستم عامل نصب نمود.

از شناخته شده ترین پایگاه داده هایی که توسط PHP پشتیبانی می شوند، ,PostgreSQL Oracle و MYSQL می باشند که بیشترین میزان کاربری در واقع MYSQL می باشد، که به دلیل پشتیبانی و استفاده آسان تر از MYSQL در Linux می باشد که بیشتر کاربران PHP از سرور های با سیستم عامل های Linux استفاده می کنند.

PHP

با دانشنامه Server.ir همراه باشید تا در ادامه به بررسی زبان های Script بیشتری بپردازیم.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها