مرکز محتوای Server.ir :

پسوند‌های دامنه در 2021

پسوند‌های دامنه در 2021

پسوند یک دامنه، یکی از اجزای مهم تشکیل دهنده آن است که نقش بسزایی در تعیین اعتبار و حتی در مواقعی معنای دامنه ایفا می‌کند. علاوه بر این پسوند‌ها عامل تعیین کننده‌ای در تعرفه و شرایط ثبت یک دامنه نیز به شمار می‌روند. به عنوان نمونه پسوندهای دامنه ccTLD(country code top level domain) منتسب به غالب کشورها نیازمند ارائه مدارک اقامت در آن کشور هستند. در این مقاله درباره محبوب‌ترین پسوندهای جهان در سال 2021 صحبت خواهیم کرد تا بیشتر با ترندهای جهانی در این حوزه آشنا شویم.

ده پسوند‌ دامنه محبوب در سال 2021

در سال گذشته میلادی، .com که سابقه بیش از 30 سال حضور در بین TLDها را دارد، هچنان با اختلاف صدرنشین جدول مالکیت می‌باشد. این پسوند که مخفف عبارت commercial به معنای تجاری است، در ابتدا تنها برای شرکت‌ها در نظر گرفته شده بود. با گذر زمان .com مورد اقبال چشم‌گیری قرار گرفت و در حال حاضر پرکاربردترین پسوند در جهان می‌باشد. دو پسوند gTLD دیگر که در این رتبه‌بندی موقعیت بالایی دارند، .org و .net هستند که مانند .com دارای قدمت و محبوبیت بالایی می‌باشند.

سایر پسوندهای دامنه موجود در این جدول، پسوندهای کشوری یا ccTLDها هستند. در بین این کشورها، ملیت‌های پرجمعیتی همچون روسیه و هند در کنار کشورهای توسعه‌یافته‌ای مانند انگلیس و آلمان به چشم می‌خورند. البته در این بین .de که متعلق به آلمان است، الزامی را برای مقیم بودن در خاک این کشور قرار نداده است و ثبت آن برای عموم آزاد است. نکته جالب توجه دیگر حضور دامنه .ir در رتبه پنجم این لیست است. دلیل این امر را می‌توان در حال توسعه بودن صنعت IT در ایران در کنار هزینه نسبتا پایین ثبت و تمدید این پسوند دانست.

پسوندهای دامنه

پرکاربردترین پسوندهای کشوری

بنا بر اعلام مرکز Verisign، در حال حاضر محبوب‌ترین پسوند کشوری، .tk است. این پسوند با 27.5 میلیون ثبت متعلق به کشور توکلائو، واقع در اقیانوس آرام جنوبی است. اصلی‌ترین دلیل حجم بالای دامنه‌های .tk رایگان و آسان بودن ثبت آن است. رتبه‌های بعدی در جدول زیر قابل مشاهده هستند.

پسوندهای دامنه

جدیدترین پسوندهای دامنه

جهت افزایش کمی و کیفی حضور کاربران در اینترنت، هر ساله دامنه‌های جدیدی معرفی می‌شوند. این پسوند‌های دامنه جدید که ngTLD نام دارند به اندازه دامنه‌های قدیمی در بازار جا نمی‌افتند اما حضور آن‌ها همواره فرصت‌های جدیدی را برای ایجاد دامنه‌های متنوع ایجاد می‌کند. برخی از دامنه‌های پرکاربرد که طی سالیان اخیر معرفی شدهاند به شرح زیر هستند.

در صدر جدول فوق پسوند .icu نیز اخیرا محبوبیت زیادی را بدست آورده است. دلیل این مورد علاوه بر نام مناسب این پسوند، کاهش قیمتی است که در هزینه ثبت و تمدید آن بوجود آمده است.

پسوندهای جدید

بدنام‌ترین پسوندهای دامنه

در کنار نام‌های محبوب، برخی از پسوند‌های دامنه نیز دارای اعتبار و آوازه خوبی نیستند. در بین این موارد عموما می‌توان به دامنه‌های بسیار ارزان یا رایگان اشاره کرد که کنترلی از سوی هیچ نهاد خاصی روی آن‌ها صورت نمی‌گیرد. لیست زیر پسوند‌هایی را نشان می‌دهد که سهم بیشتری را در مقاصد غیرقانونی و اسپم داشته‌اند. البته حضور یک پسوند در این لیست به معنای بد بودن آن نیست. برای مثال .london موردی است که میزان مصرف بالایی نیز دارد اما با این وجود در موارد غیرقانونی نیز زیاد استفاده شده است.

پسوندهای بدنام

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

EMAIL

امنیت ایمیل

ایمیل‌ها همچنان یکی از محتمل‌ترین حملاتی هستند که مجرمان برای هدف قراردادن شرکت‌ها استفاده می‌کنند. تنها یک کارمند که یک لینک مخرب را در یک

my sql logo

مدیریت کاربران در MySQL

  به طور پیش فرض، MySQL با کاربر root نصب می شود و کار می کند و این کاربر کلیه ی دسترسی ها به منظور

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.