جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

مفهوم TraceRoute

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

همراهان همیشگی SERVER.ir پیش از این با مباحث مختلف هاستینگ و میزبانی وب آشنا گشته اید و قطعاً تا به حال با مطالعه مطالب و مقالات موجود آشنایی جامع و نگرش علمی و صحیحی از سرور و هاستینگ پیدا کرده اید. پیش از این با دستور Ping، معنا، مفهوم و کاربرد آن آشنا شده اید. در این متن در نظر داریم شما را با دستورات بررسی سرور و هاست آشنا کنیم. مطمئناً در کنار نام پینگ ، واژه TraceRoute(خوانده شود: ترِِِِیس روت) را زیاد شنیده اید. با توجه به کاربرد وسیع و قابل توجه این دستور در چند بخش به این موضوع خواهیم پرداخت که در این بخش به معرفی این مفهوم و کاربرد کلی آن خواهیم پرداخت.

مفهوم TraceRoute

در مبحث رایانه، traceroute یک ابزار شناسایی شبکه رایانه ای می باشد که به منظور نمایش ریشه و مسیر و اندازه گیری میزان تأخیر بسته های اطلاعاتی در طول یک شبکه پروتکل اینترنت (Internet Protocol) یا IP می باشد. به این منظور تاریخچه روت به صورت زمان دریافت هر بسته از میزبان موجود در مسیر ذخیره می گردد و مجموع زمان میانگین هر Hop، زمان نهایی سپری شده برای برقراری ارتباط را معین می کند. فرآیند TraceRoutادامه پیدا می کند تا زمانی که هر سه پاکت ارسال شده به سمت مقصد بیش از دوبار گم شوند در نتیجه اتصال قطع خواهد شد و مقصد غیرقابل شناسایی خواهد بود. در سمت دیگر، دستور پینگ تنها زمان نهایی این گرش را تا نقطه مقصد محاسبه می نماید.

command یا دستور traceroute بر روی بسیاری از سیستم عامل های مدرن قابل استفاده می باشد. به طور مثال ر سیستم عامل Mac از طریق بخش Network Utilities و سپس سربرگ Traceroute و یا تایپ کردن دستور “traceroute” در ترمینال آن امکان پذیر است. در سایر سیستم های یونیکس مانند FreeBSD یا لینوکس نیز این ویژگی توسط همین دستور قابل استفاده بوده و در سیستم عامل Microsoft Windows نیز این دستور به صورت “tracert” تعریف شده است.همچنین در سیستم های بر پایه Windows NT نیز دستور PathPing به همین مفهوم بوده و البته برای بررسی پروتکل های اینترنتی نسخه 6 ( IPv6) گاهی این ابزار با دستورات traceroute6 و یا tracert6 تعریف گشته است که البته در بخش های بعدی به نحوه استفاده از این دستورات و… خواهیم پرداخت.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها