جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

سرور اختصاصی چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

پیش از این در مورد VPS و یا همان سرور مجازی با شما سخن گفتیم. حال میخواهیم با شما در مورد سرور اختصاصی صحبت کنیم. پس با ما همراه باشید.

به طور کلی اینترنت نتیجه راه‌اندازی خدمات بسیاریست و این خدمات همانند برنامه‌های کاربردی محتاج منابع سخت‌افزاری می‌باشند. و این منابع سخت‌افزاری نوعی کامپیوتر است که سرور نام دارد با امكانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بيشتر كه بر خلاف كامپيوترهای خانگی هميشه بايد روشن و به اينترنت متصل باشد. مديريت سرور به دليل حساسيت خاصی که دارد، بايد توسط افراد متخصص انجام شود تا برای سايت‌هايی كه بر روی آن قرار دارند؛ مشكلاتی چه از نظر كيفی و چه از نظر امنيتی ايجاد نشود.

سرورها بر سه نوع هستند:

  • سرور اشتراکی
  • سرور مجازی (VPS)
  • سرور اختصاصی

سرور اختصاصی چیست؟

سرورهای اشتراکی و یا به سخن بهتر هاست‌های اشتراکی، رایج‌ترین، ارزان‌ترین و نیز راحت‌ترین نوع هاستینگ به حساب می‌آیند. در سرورهای اشتراکی چندين وب سايت به طور همزمان از امكانات يک سرور استفاده می‌كنند كه تمامی سخت افزارها و نرم‌افزارهای آن قبلا توسط شركت ارائه دهنده سرویس (مانند Server.ir) نصب شده است و به صورت اشتراکی با سايت‌های ديگر می‌توانند از اين امكانات استفاده نمايند.

سرور مجازی (VPS)، عملا خدماتی است مابین سرور اشتراکی و سرور اختصاصی. چرا که در این نوع سرور نیز همچنان سخت‌افزار سرور بین استفاده‌کنندگان از VPS به اشتراک گذاشته می‌شود. اما با استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی، پارتیشن‌بندی می‌شود که هر پارتیشن منابع سخت‌افزاری اختصاصی خودش را دارد و می‌تواند تقریباً معادل یک سرور اختصاصی کامل پیکربندی شود. برای کسب دانش بیشتر در رابطه با سرورهای مجازی، می‌توانید دانشنامه «VPS چیست؟» را نیز مطالعه بفرمایید.

سرور اختصاصی، امکانی است کارآمد، برای مؤسسات و سازمان‌‌های بزرگی که نمی‌توانند یا نمی‌‌خواهند به هر دلیلی از سرورهای اشتراکی با دیگر افراد و سازمان‌ها استفاده کنند. از آن‌ جا که در این روش، تمام فضای هارد ‌دیسک سرور به طور کامل و نیز پهنای باند قابل توجهی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، امکانات متنوعی برای یک سازمان بزرگ فراهم می‌‌آورد. از آن جمله می‌توان به فضای ذخیره‌سازی بسیار بیش‌تر از معمول، ایجاد پایگاه‌های اینترنتی متعدد، پهنای باند بسیار قابل توجه، تأمین بستر ترافیک ماهانه‌ی بیش از میزان معمول، تسلط و کنترل کامل بر روی سرور اختصاص یافته، آزادی در نصب نرم‌افزارهای دلخواه بر روی سرور، تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات و داده‌های سازمان در هر زمان دلخواه و آزادی در مدیریت محتوای سرور اشاره نمود.

سرور اختصاصی چیست؟

بهره‌‌مندی از این ویژگی‌ ها سبب شده است تا بسیاری از سازمان‌های بزرگ داشتن یک سرور اختصاصی را در مرکز داده‌ای (Data Center) ایمن و مطمئن بسیار به صرفه‌‌تر از استفاده از فضا بر روی سرورهای اشتراکی بدانند.

البته تنها کاربرد سرورهای اختصاصی محدود به سازمان‌ها و یا شرکت‌های بزرگ نمی‌شود؛ بلکه توسط صاحبان وب‌سایت‌های دانلود و یا صاحبان بازی‌های آنلاین نیز برای ایجاد گیم سرورها (سرورهای بازی) با بازدید بالا که اغلب به فضای ذخیره‌سازی و پهنای باند بیشتری نیاز دارند، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

در صورت نیاز به سرورهای اختصاصی می‌توانید از مشاوره رایگان کارشناسان Server.ir از طریق هر یک از راه‌های ارتباطی گفتگوی آنلاین، تیکت و یا تماس با شماره تلفن 2853-021 بهره‌مند گردید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها