جذب کارشناس فنی هاستینگ

سرور ابری در بازی‌های آنلاین

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

امروزه، بازی‌های آنلاین به بخش بسیار مهمی از زندگی ما تبدیل شده‌اند و تقریبا می‌توان گفت همگی ما برای دوره‌ای در بازی‌های آنلاین شرکت کرده‌ایم. یکی از مهم‌ترین نکاتی که هموراه در رابطه با بازی‌های آنلاین مطرح است، استفاده از بهترین سرورها برای افزایش سرعت و کارایی بازی است. به همین دلیل، این روزها استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین به عنوان یکی از راهکارهای مهم و مؤثر در بهبود عملکرد و تجربه کاربران شناخته می‌شود. سرور مجازی ابری به سازندگان بازی‌ها اجازه می‌دهد تا به مزایایی همچون انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و عملکرد بهتر دسترسی داشته باشند.

مزایای استفاده از سرور ابری در بازی‌های آنلاین

با توجه به این موضوع که امروزه بازی آنلاین به یک صنعت پردرآمد تبدیل شده است و دیگر افراد تنها برای سرگرمی وارد این بازی‌ها نمی‌شوند، انتخاب بهترین سرور مسئله‌ای است که دیگر به نمی‌توان به سادگی از کنار آن گذشت. استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین باعث می‌شود افراد به مزیت‌های زیادی دسترسی داشته باشند که در ادامه این بخش تلاش می‌کنیم شما را با این مزیت‌ها آشنا سازیم و در پایان می‌توانید برای انتخاب این سرور تصمیم‌گیری کنید.

مزیت‌های استفاده از سرور ابری در صنعت بازی های آنلاین

این مزیت‌ها به شرح زیرند:

 • مقایس‌پذیری و انعطاف‌پذیری
 • پرداش گرافیکی و قدرت محاسباتی
 • تجربه چند و یا تک پلتفرمی
 • حفاظت از داده‌ها و افزایش امنیت
 • کاهش هزینه‌ها
 • به‌روزرسانی مداوم

مقیاس‌پذیری و انعطاف‌پذیری

استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین به برنامه‌نویسان این امکان را می‌دهد تا منابع محاسباتی را به طور دقیق و به تناسب با بار متغییر وارده در طول بازی تغییر دهند. این مسئله‌می‌تواند رضایت گیمرهای بازی‌های آنلاین را در پی داشته باشد. انعطاف‌پذیری سرور ابری مزایای زیر را در پی دارد:

خودکارسازی

با استفاده از سرور ابری در بازی‌های آنلاین می‌توانید در لحظات که حضور کاربران بسیار زیاد است، تغییرات بار وارده بر سرور را به خوبی مدیریت نمایید. در واقع، در این سرور، امکان تنظیم خودکار منابع وجود دارد و باعث می‌شود که سرورها به صورت بهینه‌ای کار کنند.

معماری میکروسرویس‌ها

وجود معماری میکروسرویس‌ها باعث می‌شود برنامه نویسان بتوانند بازی‌های آنلاین را به بخش‌های کوچک‌تری تقسیم کنند و در نتیجه هر بخش به صورت مستقل مقیاس‌پذیر خواهد شد. این مسئله نقش بسیاری زیادی در مدیریت و بهینه‌سازی منابع دارد.

پیش‌بینی و پیش‌گیری

شاید بتوان گفت یکی از مهم‌ترین مزایای استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین قابلیت پیش‌بینی و پیشگیری است. ابزارها و الگوریتم‎هایی که در این سرورها وجود دارند باعث می‌شوند که ترافیک وارده را به خوبی پیش‌بینی کنید و سپس می‌توانید برنامه‌ریزی‌های مناسبی برای جلوگیری از تداخلات عملیاتی داشته باشید.

کاهش تاخیر

با استفاده از سرور ابری در صنعت بازی های آنلاین می‌توانید به کاهش تاخیر کمک کنید. تاخیر و یا لگ در بازی‌های آنلاین نارضایتی‌های زیادی را برای کاربران به همراه خواهد داشت و آنها را نگران و سردرگم خواهد کرد. با استفاده از سرورهای ابری می‌توانید به بهبود تجربه بازی کاربران کمک کنید. کارشناسان به این موضوع اشاره می‌کنند با استفاده از سروری ابری دستوراتی که از سوی کاربران به سرور ارسال می‌گردد در کوتاه‌ترین زمان ممکن به آن‌ها بازگردانده می‌شود.

چرا برای بازی آنلاین از سرور استفاده کنیم

با اجرای تکنیک‌‏های زیر در سرور ابری می‌توانید به بهبود تجربه کاربران و کاهش تاخیر کمک کنید:

 • انتخاب نزدیکترین سرور به محل زندگی کاربران

شما می‌توانید سرور ابرای را به گونه‌ای انتخاب کنید که به جمعیتی که قرار است از بازی‌های شما استفاده کنند نزدیک باشد. این امر نقش بسیار مهمی در کاهش تاخیر دارد.

 • استفاده از سرورهای با کارایی بالا

به منظور استفاده از سرور ابری در صنعت بازی های آنلاین، شما می‌توانید سرورهای ابری را انتخاب کنید که قدرت محاسباتی بالایی دارند و برای پردازش گرافیکی بسیار مناسب هستند.

 • استفاده از Content Delivery Networks (CDNs)

استفاده از CDNs به توزیع محتوا در مناطق مختلف دنیا کمک می‌کند و رضایت کاربران را بالا می‌برد. سرویس‌های CDN زمان بارگذاری محتوا را پایین می‌آورند و باعث افزایش سرعت بازی می‌گردند.

 • استفاده از تکنولوژی‌های فشرده‌سازی داده

استفاده از تکنولوژی‌های فشرده‌سازی داده به کاهش حجم داده‌های ارسالی بین گیمرها و سرور کمک می‌کند و همین امر باعث افزایش سرعت انتقال داده می‌شود.

 • استفاده از سیستم‌های پیش‌بینی و پیش‌گیری

با استفاده از سرور ابری در صنعت بازی های آنلاین می‌توان ترافیک بازی را پیش‌بینی کرد و در نتیجه تنظیمات مناسب بر روی سرورها انجام می‌شود.

 • مدیریت بهینه منابع

با استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین می‌توانید منابع خود را به روزرسانی کنید و در نتیجه این عمل باعث کاهش تاخیر و افزایش عملکرد بازی می‌شود.

استفاده از تکنولوژی‌های انتقال برخط (Online Streaming)

امروزه، استفاده از تکنولوژی‌های انتقال برخط (Online Streaming) برای استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین به عنوان یک رویکرد نوآورانه و مؤثر مطرح شده است. این رویکرد به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا بازی‌های آنلاین را بدون نیاز به دانلود و نصب کامل در دستگاه کاربران، به صورت جریانی (Streaming) و برخط ارائه دهند. این رویکرد می‌توانید مزایای زیادی را به همراه داشته باشد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به بهبود تجربه گیمرها، کاهش پیچیدگی‌های ناشی از بازی و دسترسی آسان به بازی‌ها اشاره کرد.

استفاده از تکنولوژی‌های انتقال برخط (Online Streaming)

برخی از مزایای استفاده از تکنولوژی‌های انتقال برخط با استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین به شرح زیر هستند:

 • کاهش زمان دانلود و نصب

با استفاده از تکنولوژی‌های انتقال برخط، بازیکنان نیازی به دانلود و نصب کامل بازی ندارند. این امر باعث کاهش زمان مورد نیاز برای شروع بازی می‌شود و به بازیکنان اجازه می‌دهد تا به سرعت مشکلات خود را مدیریت کنند.

 • امکان دسترسی از هر جا و هر زمان

گیمرها می‌توانند از هر جا و در هر زمانی به سرورهای ابری دسترسی داشته باشند. این امر به کاربران اجازه می‌دهد تا بازی‌های خود را به روش انعطاف‌پذیری ادامه دهند.

 • پشتیبانی از دستگاه‌های مختلف

تکنولوژی انتقال برخط به بازیکنان این امکان را می‌دهد که بازی را بر روی دستگاه‌های مختلف اجرا کنند و دیگر نیازی به وجود سخت‌افزارهای سخت و گران‌قیمت نیست.

 • به‌روزرسانی آسان

برنامه نویسان با استفاده از تکنولوژی انتقال برخط می‌توانند به راحتی به‌روزرسانی انجام دهند و تغییرات جدید را به کاربران ارسال نمایند. این مسئله بدون نیاز به دانلود مجدد بازی اجرا می‌شود.

 • مدیریت بهبودات و تغییرات

تکنولوژی انتقال برخط به برنامه نویسان این امکان را می‌دهد تا تغییرات جدید را به طور همزمان به تمامی کاربران ارسال کنند و این مسئله هیچگونه تداخلی با تنظیمات کاربری و یا نصب‌های جدید نخواهد داشت.

 • کاهش نیاز به سخت‌افزار قدرتمند

اجرای بازی‌ در سرورهای ابری باعث می‌شود که نیاز گیمرها به سخت‌افزارهای قدرتمند کاهش یابد، زیرا بخشی از پردازش و گرافیک در سرور انجام می‌شود و همین امر باعث افزایش رضایت کاربران می‌شود.

 • مدیریت دقیق ترافیک

با استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین، می‌‎ توان به مدیریت دقیق ترافیک کمک کرد. در واقع، الگوریتم‌هایی که در سرور وجود دارند به شما کمک می‌کنند به خوبی بتوانید بر سرور نظارت داشته باشید.

توسعه بهینه‌شده کد

استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین به برنامه نویسان این امکان را می‌دهد کدهای بازی را به نحوی که در منابع سرور مورد استفاده قرار می‌گیرند و کمترین تاخیر را در پی دارند؛ بازنویسی کنند و در نتیجه این امر می‌تواند منجر به رضایت کاربران شود. بهینه‌سازی کدها می‌تواند بر کیفیت بازی اثر بگذارد و گیمرها به زودی متوجه می‌شوند که تغییرات مثبتی در بازی رخ داده است و همین امر باعث می‌شود که آن‌ها با رضایت بیشتری به سوی بازی‌های آنلاین بروند.

پردازش گرافیکی و قدرت محاسباتی

پردازش‌های گرافیکی یکی از مهم‌ترین مواردی است که در بازی‌های آنلاین مطرح است. به طور کلی، بازی‌های آنلاین بر اساس گرافیک کار می‌کنند و اگر در یک بازی قدرت پردازش گرافیکی پایین باشد، آن بازی نمی‌تواند در میان عموم به موفقیت برسد. بازهای آنلاین پیچیده با گرافیک بالا به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارند. سرورهای ابری این قابلیت را دارند که به برنامه‌نویسان کمک کنند کیفیت بازی‌های خود را به میزان بسیار زیادی بالا ببرند. این دقیقا همان چیزی است که باعث می‌شود کاربران رضایت زیادی داشته باشند و در نتیجه، بازی شما به یک بازی محبوب بین‌المللی تبدیل خواهد شد.

تجربه چندنفره و چندپلتفرمی

حتما برای شما پیش آمده است که بازی‌های چند نفری را بازی کرده باشید. (Multi player) این بازی‌ها نیازمند سرورهای قوی هستند تا بتوانند تنظیمات پیچیده خود را پیاده‌سازی کنند و در نتیجه کاربران به راحتی و بدون اینکه از این تغییرات آگاهی داشته باشند، پشت سیستم‌های خود می‌نشینند و وارد بازی می‌شوند. سرورهای ابری زمینه را برای این کار آماده می‌سازند و می‌توانند رضایت کاربران را از بازی‌ها افزایش دهند.

حفاظت از داده‌ها و امنیت

استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین این شرایط را برای شما فراهم می‌سازد تا به امکانات پیشرفته‌ای مانند رمزنگاری داده‌ها، مدیریت دسترسی و کنترل فعالیت‌ها دسترسی داشته باشید و در نتیجه می‌توانید امنیت بازی را به میزان زیادی بالا ببرید. امنیت یکی از مهم‌ترین اصولی است که این روزها گیمرها به دنبال آن هستند و آن را بخشی از حقوق خود می‌دانند. هر چقدر امنیت در بازهای‌آنلاین بیشتر باشد، شما به همان اندازه به موفقیت‌های بیشتری دست پیدا می‌کنید و این مسئله می‌تواند شما را به موفقیت در سطح بین‌المللی نزدیک سازد.

پرداخت هزینه‌های بهینه‌تر

با استفاده از سرور ابری در صنعت بازی‌های آنلاین برنامه‌نویسان نیازمند پرداخت هزینه‌های سنگین برای تهیه زیرساخت‌های فیزیکی ندارند. در نتیجه، آن‌ها می‌توانند کار خود را آغاز کنند و در نتیجه دیگر به دلیل مشکلات مالی و یا سرمایه‌گذاری با مشکل روبه‌رو نمی‌شوند.

به‌روزرسانی مداوم

استفاده از سرویس‌های ابری امکان به‌روزرسانی و تعمیرات سریع‌تر و آسان‌تر را در مقایسه با سرویس‌های سنتی فراهم می‌کنند. این امر به برنامه نویسان اجازه می‌دهد تا به‌روزرسانی‌ها و تعمیرات را بدون توقف طولانی در بازی‌ها انجام دهند و در نتیجه کاربران رضایت بسیار زیادی خواهند داشت.

سخن پایانی

تا اینجا تلاش کردیم اطلاعات کاملی را در مورد استفاده از سرور ابری در بازی‌های آنلاین در اختیار شما قرار دهیم.

همانطور که متوجه شدید استفاده از سرور ابری به برنامه‌نویسان امکان ایجاد تغییرات اساسی در عملکرد، امنیت، انعطاف‌پذیری و تجربه کاربران بازی‌های آنلاین را می‌دهد. بنابراین همین امر می‌تواند به موفقیت بازی‌های آنلاین در سطح بین‌المللی کمک کند. بازی‌های آنلاین می‌توانند درآمد زیادی برای کاربران داشته باشند و در نتیجه تمامی افراد فعال در این حوزه باید به این موارد توجه نمایند. هزینه تهیه سرورهای ابری بسیار مقرون به صرفه است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد سرور ابری می‌توانید با کارشناسان ما در تماس باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها