جذب کارشناس فنی هاستینگ

زیرساخت IXP چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

IXP زیرساختی ضروری برای اتصال و تبادل ترافیک اینترنت بین شبکه‌های مختلف است. از انواع شبکه‌های متصل به یک IXP می‌توان به ارائه دهندگان خدمات اینترنت(ISP)، اپراتورهای تلفن همراه و ارائه دهندگان خدمات CDN اشاره نمود. حضور در یک IXP، کاهش مسیر به ترافیک در حال انتقال از سایر شبکه‌ها را به ارمغان می‌آورد که خود باعث کاهش زمان تاخیر، بهبود RTT و در نتیجه افزایش کیفیت اتصال و کاهش هزینه‌ها می‌گردد.

IXP چگونه کار می‌کند؟

برای درک بهتر موضوع با یک مثال شروع می‌کنیم. فرض کنید قصد بازدید از یکی از همسایگان خود را دارید. در این حالت راه‌های بسیاری برای رسیدن به خانه همسایه شما وجود دارد، ولی قطعا راهی که شما را به آن سوی شهر و مجدد به خانه همسایه هدایت کند مسیر مناسبی نیست.

این در واقع موردی است که در بسیاری از موارد برای ترافیک اینترنتی اتفاق می‌افتد. ایمیلی که شما برای فردی در داخل ساختمان خود ارسال می‌کنید ممکن است مسیر بسیار طولانی را برای رسیدن به مقصد بپیماید. IXPها با کمک به ایجاد مسیرهای مستقیم و کوتاه‌تر برای انتقال اطلاعات به منظور رفع این قبیل مشکلات ایجاد می‌گردند.

برای راه‌اندازی یک IXP به تجهیزاتی از جمله چندین سوییچ، روتر، سرور، منبع تامین انرژی، سیستم‌های خنک‌سازی، یک موقعیت بی طرف و تیم‌های امنیتی و فنی متخصص نیاز است. همچنین فراتر از این ملزومات ایجاد چنین زیرساختی نیازمند درک و همکاری متقابل از طرف مشارکت کننده می‌باشد.

IXP

مزایای IXP

IXPها به دلیل فراهم آوردن روشی به صرفه برای دسترسی به کاربران محلی قابلیت جذب بسیاری از شرکت‌ها و اپراتورهای داخلی و خارجی را دارا می‌باشد. به صورت کلی این نوع زیرساخت منجر به ارائه اینترنت سریع‌تر و ارزان‌تر به کاربران می‌گردد.

  • کاهش هزینه‌ها: IXPها باعث انتقال ترافیک از طریق مسیرهای کوتاه‌تر و ارزان‌تر به جای لینک‌های بین‌المللی گران قیمت ‌می‌شوند و از این طریق بخش اعظمی از هزینه‌های ISPها را کاهش می‌دهند. این مقدار حتی تا 20 درصد در برخی از نقاط دنیا نیز براورد می‌شود.
  • کیفیت بهتر: قابلیت سوییچینگ و جایگزین‌سازی IXPها در هنگام بروز مشکلاتی در شبکه منجر به هدایت و ریدایرکت ترافیک در مسیرهای بدون مشکل می‌گردد. برای مثال چنانچه اختلالی در اینترنت بین‌المللی ایجاد شود، IXP می‌تواند همچنان جریان ترافیک داخلی را حفظ نماید.
  • سریعتر: با فراهم آوردن مسیرهای کوتاه‌تر، سرعت و در نتیجه کیفیت انتقال داده‌ها بالا می‌رود. این افزایش سرعت در شبکه‌های محلی بیشتر از سایر نقاط احساس می‌گردد.
اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها