جذب کارشناس فنی هاستینگ

بررسی سلامت هارد سرور لینوکسی

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله قصد داریم در خصوص بررسی سلامت هارد سرور های لینوکسی صحبت کنیم. با توجه به این که سرور های لینوکسی دارای UI نمی باشند، گاها نحوه ی ارتباط کاربران با آن کمی مشکل می شود. ولی با توجه به این که سرور های لینوکسی نیز بایستی از جوانب مختلف بررسی شوند، امروز نحوه ی بررسی هارد های آنها را خدمت شما آموزش خواهیم داد.

همانطور که در مقاله ی قبلی نیز اشاره و در خصوص بررسی هارد سرور های ویندوزی صحبت کرده ایم، بررسی هارد یکی از مهم ترین کارهایی است که در داخل سرور می بایست انجام شود. زیرا دیتایی که در هارد سرور و یا سیستم شما ذخیره می شود، بسیار حیاتی می باشد. درنتیجه هارد، مهم ترین سخت افزار یک سیستم می باشد.

برای این که بتوانیم هارد های سرور را بررسی کنیم ابتدا بایستی smartctl را بر روی سرور نصب کنید. برای این مورد نیز می توانید از کامند زیر استفاده نمایید:

yum install smartmontools

سپس با استفاده از کامند های زیر سرویس را اجرا کنید:

service smartd start
chkconfig smartd on

سپس با استفاده از کامند زیر می توانید هارد های سرور خود را بررسی نمایید. تعداد و اسم هارد و میزان فضای اشغالی با استفاده از این کامند نشان داده می شود:

sudo fdisk -l

hard check

بعد از بررسی هارد های سرور می توانید با استفاده از کامند زیر ارور های هارد را بررسی نمایید و پس از بررسی هارد ها تعداد ارور ها را به شما نشان می دهد. بنده برای مثال هارد sda1 را بررسی کرده ام:

sudo badblocks -v /dev/sda1 > badsectors.txt

hard check

پس از بررسی این مورد می توانید سلامت هارد را با کامند زیر نیز بررسی نمایید. در صورت تایید هارد با status های ok و یا passed مواجه خواهید شد. بنده برای مثال هارد sda1 را بررسی کرده ام:

sudo smartctl -H /dev/sda1

hard check

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. ما را در بخش مقالات دنبال کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها