جذب کارشناس فنی هاستینگ

امنیت سرور

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

یکی از رایج ترین دلایل نقض اطلاعات، امنیت ضعیف سرور ميباشد. همانطور که مهاجمان راه‌های پیچیده‌تری برای حمله به سرورهای شما ابداع می‌کنند، بهترین شیوه‌های امنیتی قوی

سرور برای محافظت از کسب و کار و اطلاعات حساس شما بسیار مهم است.

در این راهنما، مفهوم امنیت سرور، اهمیت بهترین شیوه های امنیت سرور، و نحوه راه اندازی یک سرور کاملاً ایمن را مورد بحث قرار خواهیم داد و به شما كمك خواهيم كرد تا نهايت .امنيت را براي سرور خود به ارمغان بياوريد

امنیت سرور چیست؟

امنیت سرور به تمام فرآیندها و ابزارهایی اطلاق می‌شود که برای محافظت از ‌اطلاعات، منابع و دارایی‌های حساس موجود در سرور استفاده می‌شوند.

سرورها اغلب مورد هدف مجرمان سایبری قرار می گیرند زیرا در اكثر مواقع حاوي اطلاعات بسيار ارزشمندي هستند. مجرمان سایبری همیشه به دنبال سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌ها در امنیت سرور برای منافع مالی و دلایل دیگر هستند.

آسیب پذیری های امنیتی رایج سرور

پسورد ضعیف

اطمینان حاصل کنید که از یک رمز عبور به اندازه کافی قوی استفاده می کنید که حداقل 10 کاراکتر داشته باشد، از ترکیبی از حروف کوچک و بزرگ، نمادها، اعداد و فاصله استفاده کنید و فقط برای این حساب منحصر به فرد باشد. استفاده از سرویس مدیریت رمز عبور را در نظر بگیرید تا مطمئن شوید همیشه از رمزهای عبور قوی استفاده می کنید که فراموش نخواهید کرد.

مدیریت پچ

 

استفاده از سرویس مدیریت پچ برای اطمینان از اینکه هرگونه تغییر در کد قبل از نصب به درستی تست شده و از یک سورس قابل اعتماد است، مهم است.

به‌روزرسانی‌های نرم‌افزار و سیستم‌عامل

هیچ نرم‌افزار یا سیستم‌عاملی 100% کامل نیست و سازندگان آسیب‌پذیری‌های امنیتی در نرم‌افزار خود را با اصلاحات و آپديت ها برطرف می‌کنند. بنابراین، این به‌روزرسانی‌ها به دلایلی وجود دارند.

مجرمان سایبری به طور مداوم از آسیب‌پذیری‌ها در نرم‌افزار سوء استفاده می‌کنند، بنابراین اجرای یک نسخه نرم‌افزار قدیمی به طور قابل‌توجهی خطرات هك شدن و تحت نفوذ قرار گرفتن را افزایش می‌دهد.

پیکربندی نادرست

 

پیکربندی نامناسب سرور، به ویژه در مورد پورت های شبکه، می تواند به راحتی توسط مجرمان سایبری مورد سوء استفاده قرار گیرد. بهینه سازی سرور بر اساس بهترین شیوه های امنیت سرور بسیار مهم است.

اكانت های استفاده نشده

اکانت های قدیمی و فراموش شده اغلب توسط هکرها (به عنوان مثال پس از یک حمله موفق brute force) برای دسترسی به سرور استفاده می شوند. مطمئن شوید که به صورت دوره ای اكانت های قدیمی و منسوخ را پاکسازی می کنید.

امنیت فیزیکی ضعیف

 

همه تهدیدات خارجی برای امنیت سرور شما ماهیت دیجیتالی ندارند. به عنوان مثال، هنگامی که دزدان به سرور شما دسترسی فیزیکی پیدا می کنند، آن نیز به خطر می افتد. امنیت ضعیف کلیدهای دانگل نیز می تواند برای امنیت سرور شما بسیار خطرناک باشد.

شاید دوست داشته باشید:افزونه imunify360

datacenter

 

چگونه سرور خود را در برابر حملات خارجی ایمن کنیم: بهترین روش ها

فقط از اتصالات امن استفاده کنید

توصیه می شود از SSH (Secure Shell) برای ایجاد یک اتصال امن به سرور خود استفاده کنید. SSH در واقع می تواند جایگزین احراز هویت مبتنی بر رمز عبور برای سرور شما شود، و از آنجایی که رمزهای عبور همیشه در برابر حملات brute force آسیب پذیر هستند، اتصال SSH برای ایمن سازی سرورهای شما بهتر است.

یک روش اضافی برای ایمن سازی اتصال خود استفاده از سرورهای پروکسی است. از آنجایی که با سرور پراکسی، کاربران شما در پشت آدرس IP پوشانده شده پروکسی پنهان می‌شوند، برای مهاجمان سخت‌تر است که دستگاه‌های کاربر آسیب‌پذیر را هدف قرار دهند تا دسترسی پیدا کنند.

استفاده از VPN را اجباری کنید

استفاده از VPN یا شبکه خصوصی واقعی برای حفظ ارتباطات داده ایمن در داخل و خارج از سرور توصیه می شود. با یک شبکه خصوصی، کاربران از آدرس‌های IP خصوصی و غیرقابل ردیابی استفاده می‌کنند، بنابراین شناسایی کاربر و یافتن آسیب‌پذیری‌ها برای هکرها دشوارتر است.

سیستم عامل سرور خود را بر اساس بهترین شیوه های امنیتی سرور پیکربندی کنید

مطمئن شوید که سیستم عامل سرور شما به درستی پیکربندی شده است:

گذرواژه‌های پیش‌فرض سرپرست را تغییر دهید، از جمله در برنامه‌های شخص ثالث میزبانی شده روی سرور

دسترسي هاي كاربر را فقط به حداقل مقدار لازم برای انجام کار خاص خود تنظیم کنید.

اکانت های استفاده نشده و غیر ضروری را به طور مرتب حذف کنید

به تیم خود آموزش دهید و دستورالعمل های جامعی را در مورد بهترین شیوه های امنیت سرور، به ویژه در مورد رمزهای عبور به اشتراک بگذارید

برنامه ها و سرویس های استفاده نشده/غیرضروری را غیرفعال کنید

با اجرای بهترین روش‌های امنیتی سرور در بالا، می‌توانیم اطمینان حاصل کنیم که سرورهایمان به درستی ایمن هستند.

مهم است که به امنیت سرور در چند مورد اهميت دهيد: امنیت فیزیکی سرور، سیستم عامل سرور، نرم افزار شخص ثالث نصب شده در سرور، و شبکه متصل به سرور.

آخرین نكته حائز اهميت: آموزش کاربران در مورد بهترین شیوه های امنیتی سرور برای جلوگیری از خطاهای انسانی نیز مهم است.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها