آدرس IP چیست؟ آیپی یک عدد ۳۲ بیتی باینری است که به دستگاهی مانند رایانه شخصی، تبلت، گوشی موبایل و … اختصاص می یابد. آیپی می تواند با پروتکل DHCP به صورت پویا مشخص شود و یا به صورت دستی و سیستم ادمین آدرس دهی شود. در اصل آیپی یک شناسه منحصر به فرد است که به کاربر اجازه می دهد که در شبکه محلی LAN و همچنین از طریق اینترنت شناسایی شود. آدرس IP یک آدرس نرم افزاری است و برخلاف آدرس MAC که با کارت رابط شبکه در ارتباط است ، بر روی رایانه رمزگذاری نمی شود.

اصطلاحات IP

قبل از ادامه کار، اجازه دهید برخی از مفاهیم اصلی را که به شما کمک می کند درک بهتری از پروتکل اینترنت داشته باشید ، بررسی کنیم.

Bit: تک رقمی است که به صورت ۰ یا ۱ نمایش داده می شود.

Byte: این یک مجموعه یا سری ۸ بیتی است. ۱byte= 8bits

Octet: یک اکتت شامل ۸ بیت یا ۱ بایت است.

یک آدرس IP به ۴ اکتت یا بایت تقسیم می شود. هر octet دارای ۸ bit است بنابراین ۱octet = 8bits

آدرس IP را می توان به روش های زیر ترسیم کرد:

به عنوان یک اعشار نقطه ای(dotted-decimal)، به عنوان مثال ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۵٫

به عنوان یک باینری(binary)، مانند ۱۱۰۰۰۰۰۰٫۱۰۱۰۱۰۰۰٫۰۰۰۰۰۰۰۱٫۰۰۰۰۰۱۰۱٫

به عنوان یک مقدار هگزادسیمال(hexadecimal value): c0.a8.01.05

تمام نشانه های فوق نشان دهنده آدرس IP یکسانی هستند. با این حال از قالب هگزادسیمال به ندرت برای نشان دادن آدرس های IP استفاده می شود. بنابراین تمرکز ما بر روی دو قالب اول خواهد بود: اعشاری نقطه ای و باینری.

آیپی آدرس ها را می توان به صورت کلی به دو دسته تقسیم کرد:

۱٫IPv4 Address:

یک رقم ۳۲ بیتی است که به ۴ octet تقسیم می شود. هر octet دارای ۸ بیت است که می تواند به صورت قالب نقطه ای-اعشاری یا باینری نمایش داده شود. برای نمونه:۱۰٫۲۰۰٫۵۰٫۲۰ یا ۱۷۲٫۱۶٫۰٫۲۰ و …. همچنین آی پی از دو بخش تشکیل می شود: بخش اول از سمت چپ شماره شبکه است و یا NetId (Network Identifier)و بخش بعدی HostId نام دارد. البته جداسازی بخش NetID از  HostId و تشخیص آن را در کلاس بندی های  IP بیشتر توضیح خواهیم داد.

 ipClass

IPv4 را می توان در ۵ کلاس دسته بندی کرد:

ClassA ,ClassB, ClassC, ClassD , ClassE

با این حال ، ما فقط ۳ کلاس اول را بررسی خواهیم کرد. کلاس A ، B و C – که بیشتر در سیستم های میزبان استفاده می شوند. کلاس D برای کاربری های خاص و multicast استفاده می شود و کلاس E بیشتر برای اهداف تحقیقاتی و تجربی استفاده می شود.

Class A: بزرگترین شبکه از نظر آدرس دهی محسوب می شود. Octet اول شماره شبکه و سه Octet باقی مانده تعداد host ها را معین می کند. این کلاس را زمانی انتخاب می کنیم که تعداد بالایی سیستم در شبکه داریم. در شبکه ای از این نوع کلاس می توان تعداد ۱۶۷۷۷۲۱۴ سیستم را آدرس دهی کرد. مقدار اولین اکتت میتواند بین ۱ تا ۱۲۷ باشد در نتیجه آیپی ای که با این رنج شروع شود در دسته آیپی کلاس A می باشد. همچنین نمی توان از آدرس ۱۲۷به عنوان آدرس در سیستم ها استفاده نمود زیرا ۱۲۷  به آن Loopback Address و تست سلامت کارت شبکه استفاده می شود.

Class B: در کلاس نوع B دو اکتت اول به عنوان Network و دو اکتت بعدی به عنوان Host در نظر گرفته می شود و در مجموع ۶۵۵۳۴ سیستم را می توان آدرس دهی کرد که نسبت به کلاسA تعداد کمتری را پوشش خواهد داد. در این کلاس اکتت اول بین عدد ۱۲۸ تا ۱۹۱ می باشد.

Class C: و در آخر در کلاس نوع C سه اکتت اول به عنوان Network و اکتت آخر به عنوان Host در نظر گرفته می شود و در مجموع ۲۵۴ سیستم را می توان آدرس دهی کرد.

۲٫IPv6 Address:

به دلیل کمبود و محدودیت در استفاده از آیپی V4 نیاز است که از ورژن جدید تری از پروتکل آیپی استفاده شود که به آن IPv6 گفته می شود. یک آدرس IPv6 به ۸ قسمت تقسیم شده است که هر کدام دارای ۴ عدد هگزادسیمال است. نمونه ای از آدرس IPv6 نشان داده شده است:

۲۰۴۱:۱۳۰f:0000:3f5d:0000:0000:875a:154b

این را می توان ساده تر کرد. همانطور که نشان داده شده است ، صفرهای اصلی با : کامل جایگزین می شوند.

۲۰۴۱:۱۳۰f::3f5d::875a:154b

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۴۰۰/۰۳/۲۳

نویسنده : س احمدی

بدون دیدگاه

کدهای UTM

کدهای UTM، کدهایی هستند که به منظور ردیابی کلیک‌ها و ارزیابی سایر فعالیت‌های بازاریابی دیجیتال به انتهای آدرس‌های اینترنتی یا URLها اضافه می‌شوند. این...

۱۴۰۰/۰۳/۱۹

نویسنده : م کوکبی

بدون دیدگاه

نصب رابط گرافیکی در Ubuntu سرور

در این آموزش قصد داریم نحوه ی نصب رابط گرافیکی بر روی یک سرور با سیستم عامل Ubuntu را آموزش دهیم. به صورت پیش فرض سیستم عامل  Ubuntu که بر روی سرور...

۱۴۰۰/۰۳/۱۷

نویسنده : ف سلالی

بدون دیدگاه

معرفی پلاگین Rbl Check و نحوه نصب آن

در مقاله های پیشین در خصوص RBL ها یا همان Realtime Blackhole List ها توضیحاتی ارائه شد و در این مقاله قصد داریم برای شناسایی به موقع بلاک بودن یا نبود...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "اصول آدرس دهی IP شبکه"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با Server.ir همراه شو ...