جذب کارشناس فنی هاستینگ

اسکنر OpenVAS چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

در این مقاله قصد داریم در خصوص یکی دیگر از اسکنر های امنیتی با نام OpenVAS صحبت کنیم که وجود آن یکی از موارد مهم برای با اعمال امنیت در یک محیط اینترنتی می باشد پس تا پایان این بخش با ما همراه باشید.

به صورت کلی اسکنر ها و ابزار های امنیتی در دنیای سایبری از اهمیت زیادی برخوردار هستند همچنین امنیت را به روش های زیادی از جمله فایروال، اسکنر های امنیتی (مانند Nikto، Nmap، OpenVas و … که در مقاله های پیشین توضیحاتی در خصوص آن ها ارائه شده) می توان در یک شبکه پیاده سازی کرد که البته این روش ها بسیار زیاد و متنوع هستند که در مقالات پیشین از جمله حفظ امنیت در فضای مجازی قسمت ۱ و ۲ به آن ها اشاره شده است و می توانید آن را بررسی کنید.

openvas

برخی از شرکت ها ترجیح می دهند که از اسکنر های امنیتی شرکت های خصوصی و close source استفاده کنند در حالی که بسیاری از آن ها نیز از اسکنر های open source مانند OpenVAS که اکنون به Greenbone Vulnerability Management یا GVM تغییر نام داده است که  تحت مجوز GNU General Public License (GPL) است استفاده می کنند. این اسکنر دارای سابقه طولانی (از سال 2009) با به روزرسانی های روزانه(نام این بروزرسانی‌ها «آزمون آسیب پذیری شبکه» (به انگلیسی Network Vulnerability Tests) یا به اختصار NVT است. تا ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ تعداد ۴۷،000 NVT برای OpenVAS منتشر شده‌است.) است و شامل بیش از 50،000 تست آسیب پذیری است که توسط یک شرکت امنیتی-نرم افزاری پشتیبانی می شود همچنین دارای یک زبان برنامه نویسی داخلی است که می تواند برخی از تست های خاص و شخصی را بسته به نیاز کاربر انجام دهد. این ابزار را شما می توانید در قالب ماشین مجازی یا کد کامپایل نشده یا حتی بر روی سیستم عامل لینوکس بصورت مستقیم نصب کنید و از تمامی امکانات آن بصورت رایگان استفاده کنید.

در مقالات بعدی با ما همراه باشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها