جذب کارشناس فنی هاستینگ

ارور 404 چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

ارور 404 به نوعی  خطای HTTP اشاره دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که مرورگر یا کلاینت سعی در دسترسی به یک صفحه یا منبعی  دارد که وجود ندارد یا حذف شده است. اگر به این موارد علاقه مند هستید، می‌توانید مقاله خطای 403 Forbidden چیست و روش های رفع این خطا را مطالعه کنید.

این خطا به عنوان خطای  “صفحه  404” شناخته می‌شود و بدین معنا است که “صفحه پیدا نشده است و یا وجود ندارد”. به طور کلی، وقتی که کاربر یک URL را وارد می‌کند یا روی یک لینک کلیک می‌کند، سرور وب باید واکنش مناسبی به این درخواست داشته باشد. اگر سرور نتواند صفحه یا منبع معتبر را در مسیر درخواست پیدا کند، به جای آن  پاسخ خطای 404 را ارسال می‌کند. این پیام به کاربر اعلام می‌کند که صفحه یا منبع مورد نظر یافت نشده است.

ارور 404 چیست

آشنایی با انواع ارور 404

ارور 404 ممکن است از انواع مختلفی باشد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

ارور 404.1

یکی از انواع ارور 404 ارور 404.1 است. این نوع ارور به نوعی خطای HTTP اشاره دارد و زمانی رخ می‌دهد که سرور وب نمی‌تواند سایت یا صفحه وب مورد نظر را پیدا کند. این خطا به صورت ارور 404.1 نمایان می‌شود که عبارت Site Not Found را نشان می‌دهد  و به معنای این است که سرور وب نتوانسته است سایت (یا تاریخچه) مورد نظر را پیدا کند. به طور کلی، این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که سرور وب توانایی ارتباط با سایت مورد نظر را ندارد یا سایت در دسترس نیست. این امر ممکن است به علت مشکلات سرور، خطاهای تنظیمات یا مسائل شبکه باشد. برخی از دلایل ممکن برای برای ایجاد ارور 404.1 که نوعی ارور 404 به شمار می‌رود به شرح زیر هستند:

 • مشکلات در سرور وب:

ممکن است سرور وب با مشکلات فنی یا عملکردی مواجه باشد که منجر به ایجاد این خطا می‌شود.

 • خطاهای تنظیمات سرور:

تنظیمات نادرست در سرور وب می‌تواند منجر به ایجاد این خطا شود. این امر شامل مسائل مرتبط با مسیرها، مجوزها، و تنظیمات MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions) می‌شود.

 • مشکلات شبکه:

مشکلات در شبکه می‌توانند باعث عدم دسترسی به سرور وب شوند و خطای 404.1 ایجاد کنند.

 • حذف سایت یا صفحه وب:

اگر سایت یا صفحه وب مورد نظر از سرور حذف شده باشد، خطای 404.1 ایجاد می‌شود.

 • مسائل امنیتی:

ممکن است این ارور به دلیل مشکلات امنیتی ایجاد شود.

برای رفع خطای 404.1، باید به مشکلات سرور و تنظیمات سرور دقت کنید و اگر مشکلی در شبکه وجود داشته باشد، آن را بررسی کنید. همچنین مطمئن شوید که صفحات و منابع مورد نظر در سرور وب موجود و درست تنظیم شده باشند. به طور کلی، این خطا زمانی اتفاق می‌افتد که سرور وب توانایی ارتباط با سایت مورد نظر را ندارد یا سایت در دسترس نیست. این امر ممکن است به علت مشکلات سرور، خطاهای تنظیمات، یا مسائل شبکه باشد.

ارور 404.2

ارور 404.2 که یکی دیگر از انواع ارور 404 به شمار می‌رود، نوعی خطای HTTP است که به شکل “404.2 ISAPI or CGI restriction” نمایش داده می‌شود. این خطا به معنای این است که سرور وب نتوانسته است به درخواست کاربر پاسخ دهد، زیرا محدودیت‌هایی بر روی یکی از دو مورد زیر اعمال شده است.

 1. ISAPI (Internet Server Application Programming Interface)
 2. CGI (Common Gateway Interface)

ارور 404 چیست

 ISAPIو CGI دو رابط برنامه‌نویسی هستند که به توسعه‌دهندگان وب، امکان اجرای برنامه‌ها و اسکریپت‌های مختلف در سرور وب را می‌دهند. این اسکریپت‌ها معمولاً برای پردازش درخواست‌های وب و ایجاد محتوای داینامیک استفاده می‌شوند.

خطای 404.2 زمانی ایجاد می‌شود که محدودیت‌های خاصی بر روی اجرای اسکریپت‌های ISAPI یا CGI توسط سرور وب تنظیم شده و درخواستی برای اجرای یک اسکریپت به سرور می‌رسد که با این محدودیت‌ها در تضاد است. در نتیجه، سرور وب پاسخی به درخواست نمی‌دهد و خطای 404.2 نمایش داده می‌شود.

برای رفع این خطا، باید تنظیمات سرور وب را بررسی کرده و مطمئن شوید که محدودیت‌های ISAPI یا CGI مناسبی تنظیم شده باشند و با درخواست‌های ارسالی به سرور سازگار باشند. این تنظیمات عمدتاً به توسعه‌دهندگان و مدیران سرور وب وابسته است و نیاز به دسترسی به تنظیمات سرور دارد.

ارور 404.3

ارور 404.3 که یکی دیگر از انواع ارور 404 است، نوعی خطای HTTP است که به شکل “404.3 MIME type restriction” نمایش داده می‌شود. این خطا به معنای این است که سرور وب نمی‌تواند صفحه یا منبع مورد نظر را پیدا کند، چرا که محدودیت‌هایی بر روی نوع MIME (Multipurpose Internet Mail Extensions) تنظیم شده و با درخواست کاربر در تضاد است.

نوع MIME یک نحوه استاندارد برای تعیین نوع محتوای یک فایل است. به عبارت دیگر نوع MIME مشخص می‌کند که فایل یک تصویر، ویدئو، صدا، متن عادی و … است. سرور وب برای ایجاد صفحات و انتقال فایل‌ها به مرورگرها از این اطلاعات نوع MIME استفاده می‌کند.

برای رفع ارور 404.3 که نوعی ارور از 404 است، می‌بایست تنظیمات سرور وب را بررسی کرده و مطمئن شوید که محدودیت‌های نوع MIME به درستی تنظیم شده باشند و با درخواست‌های ارسالی تطابق داشته باشند. این تنظیمات عمدتاً به مدیران سرور وب و توسعه‌دهندگان بستگی دارد و نیاز به دسترسی به تنظیمات سرور دارد.

رفع ارور 404

رفع ارور 404 به علت متنوع بودن علل این خطا، می‌تواند توسط توسعه‌دهندگان و مدیران وب صورت گیرد.

در ادامه چند راهکار برای رفع ارور 404 به شما معرفی می‌شود:

 • بررسی URL

ابتدا مطمئن شوید که URL صحیح است. اگر نوشتار URL اشتباهی داشته باشد یا صفحه یا منبع مورد نظر حذف شده باشد، از اصلاح URL یا بازگرداندن منبع حذف شده به سرور وب استفاده کنید.

 • بررسی مجوزها

ممکن است مشکل در مجوزها باشد. مطمئن شوید که سرور وب به کاربران مجوز دسترسی به صفحه یا منبع مورد نظر را می‌دهد.

 • بررسی تنظیمات سرور

تنظیمات سرور وب را برای مسائلی مانند مسیرها و نوع MIME بررسی کنید. ممکن است تنظیمات نادرست دلیل ایجاد ارور 404 باشد.

 • استفاده از ابزار‌های آنالیز

ابزار‌های آنالیز خطا مانند ابزارهای دیباگ HTTP از جمله”Chrome DevTools”   را مورد استفاده قرار دهید تا بتوانید جزئیات بیشتری از درخواست‌ها و پاسخ‌های سرور را بررسی کنید.

 • راه‌اندازی مجدد سرور

در بعضی موارد، راه‌اندازی مجدد سرور وب ممکن است مشکل را حل کند.

 • تنظیمات سفارشی 404

برای بهبود تجربه کاربری، می‌توانید صفحات 404 سفارشی ایجاد کنید که پیام و راهنمای مناسبی به کاربران ارائه دهند. این صفحات می‌توانند شامل لینک‌های مفید به صفحات دیگر شوند.

 • بررسی لاگ‌ها

لاگ‌های سرور وب را بررسی کنید تا جزئیات بیشتری از درخواست‌ها و اشکالات سرور را ببینید.

 • تست مرورگرهای مختلف

اطمینان حاصل کنید که خطا در تمام مرورگرها و دستگاه‌ها ایجاد می‌شود. گاهی اوقات مشکل ممکن است مرتبط با مرورگر خاصی باشد.

 • استفاده از ابزار‌های آنالیز ورودی

از ابزارهای آنالیز ورودی مانند گوگل آنالیتیکس استفاده کنید تا ببینید کدام صفحات و لینک‌ها باعث ایجاد ارور 404 می‌شوند و با رفع آن‌ها مشکل را حل کنید.

 • مشاوره با توسعه‌دهندگان و مدیران سرور

اگر نمی‌توانید مشکل را برطرف کنید، به توسعه‌دهندگان و مدیران سرور خود مراجعه کنید تا به شما کمک کنند این ارور را رفع نمایید.

ارور 404 چیست

تاثیر خطای 404 در سئو وب سایت

ارور 404 می‌تواند تأثیرات منفی بر روی سئو (بهینه‌سازی موتورهای جستجو) وب‌سایت داشته باشد. اما تأثیر و میزان آن به میزان اهمیت این خطا در وب‌سایت بستگی دارد.

در ادامه تاثیراتی که ارور 404 می‌تواند بر سئو وب‌سایت داشته باشد را بررسی می‌کنیم:

 • لطمه تجربه کاربری

وقوع ارور 404 می‌تواند تجربه کاربری را تحت تاثیر قرار دهد و باعث نارضایتی کاربران شود. این مسئله ممکن است منجر به افزایش نرخ پرش شود که یکی از عواملی است که موتورهای جستجو در ارتباط با سئو در نظر می‌گیرند.

 • کاهش رتبه سایت

اگر وب‌سایت شما دارای لینک‌های خارجی (بک لینک‌ها) به صفحاتی با ارور 404 باشد، ارزش این بک لینک‌ها کاهش خواهد یافت. این امر می‌تواند منجر به افت رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو شود.

 • تاثیر بر شاخص‌های موتورهای جستجو

گوگل و سایر موتورهای جستجو به دنبال صفحات با محتوای مفید برای کاربران هستند. اگر بیش از حد صفحات با خطای 404 در وب‌سایت شما وجود داشته باشد، ممکن است موتورهای جستجو شاخص‌های شما را به عنوان یک سایت ناپایدار تشخیص دهند.

 • شکل دهی به ساختار وب‌سایت

یکی از موارد مهم در سئو، ساختار منطقی وب‌سایت است. اگر صفحات داخلی و خارجی با یک ساختار منطقی به یکدیگر پیوند داشته باشند ولی این پیوندها به صفحاتی با ارور 404 اشاره کنند، ممکن است ساختار وب‌سایت ناهماهنگ شود و از لحاظ سئو ضرر کنید.

 • آسیب به اعتبار سایت

ارور 404 در برخی مواقع می‌تواند به اعتبار وب‌سایت آسیب برساند. این مسئله می تواند به شدت آسیب رسان باشد.

حل خطای 404 و کاهش تاثیرات منفی آن بر سئو سایت

برای حل خطای 404 و کاهش تأثیرات منفی آن بر سئو وب‌سایت، می‌توانید از این روش ها استفاده کنید:

 1. اصلاح و بهبود لینک‌های خراب

لینک‌های داخلی و خارجی که به صفحاتی با ارور 404 اشاره می‌کنند را به صفحات مناسب هدایت کنید یا آن‌ها را برطرف کنید.

 1. ایجاد صفحات 404 سفارشی

صفحات 404 سفارشی با پیام و لینک‌های مفید را به کاربران ارائه داده تا به محتوای مورد نظر دسترسی داشته باشند.

 1. بررسی و تصحیح لینک‌ها

به صورت دوره‌ای لینک‌ها و منابع سایت خود را بررسی کرده و تأیید کنید که همچنان کارآمد و معتبر هستند.

 1. اطمینان از استفاده از کدهای وضعیت مناسب

مطمئن شوید که سرور وب شما پیام ارور 404 را به درستی بازگردانده و کد وضعیت HTTP 404 را ارسال می‌کند.

سخن پایانی

ارور 404 ارور مهمی است، زیرا به کاربران اطلاع می‌دهد که منبع مورد نظر در دسترس نیست و باید به جای آن به صفحه دیگری منتقل شوند. ارور 404  به نوعی  خطای HTTP اشاره دارد و زمانی اتفاق می‌افتد که مرورگر یا کلاینت سعی در دسترسی به صفحه یا منبعی را دارد که وجود ندارد یا حذف شده است.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 2 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها