جذب کارشناس فنی هاستینگ

ویندوز سرور چه تفاوتی با ویندوز دارد؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

ویندوز سرور چیست و چه کاربردی دارد؟ تفاوت Windows Server با نسخه‌های مصرف‌کننده سیستم‌عامل در اینجا آمده است.
ویندوز سرور چیست؟

اگر یک کاربر معمولی کامپیوتر هستید، ممکن است فقط با نسخه‌های ویندوز که برای مصرف‌کننده وجود دارند، مواجه شده باشید. اما آیا می‌دانستید که مایکروسافت یک خط کامل ویندوز سرور از سیستم‌عامل خود را نیز منتشر می‌کند؟

بیایید نگاهی به تفاوت‌های windows server و ویندوز معمولی بیندازیم. خواهیم دید که Windows Server شامل چه مواردی است، چه چیزی را حذف می‌کند و چرا اینقدر متفاوت است.

ویندوز سرور چیست؟

اگر تا به حال نام ویندوز سرور را نشنیده‌اید، ابتدا توضیح می‌دهیم که چیست. در اصل، ویندوز سرور خطی از سیستم‌عامل‌ها است که مایکروسافت به طور خاص برای استفاده در سرور ایجاد می‌کند. سرورها ماشین‌های بسیار قدرتمندی هستند که به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دائماً کار کنند و منابعی را برای رایانه‌های دیگر فراهم کنند. این بدان معنی است که تقریباً در همه موارد، ویندوز سرور فقط در تنظیمات تجاری استفاده می‌شود.

مایکروسافت از زمانی که ویندوز سرور 2003 در آوریل 2003 راه‌اندازی شد، ویندوز سرور را با این نام منتشر کرده است. با این حال، حتی قبل از این، نسخه‌های سرور ویندوز در دسترس بود. به عنوان مثال، Windows NT 4.0 در هر دو نوع ایستگاه کاری (برای استفاده عمومی) و سرور در دسترس بود.

تقریباً در همه موارد، کاربران عادی نیازی به نگرانی در مورد ویندوز سرور ندارند. وقتی می‌خواهید نسخه استاندارد ویندوز را دریافت کنید، آن را در قفسه فروشگاه‌ها پیدا نمی‌کنید یا به طور تصادفی آن را از مایکروسافت دانلود نمی‌کنید. اما هنوز هم یادگیری در مورد آن جالب است تا آگاه باشید.

windows server در مقابل ویندوز معمولی: اصول ابتدایی

تنها با یک نگاه سریع، ممکن است در تشخیص تفاوت بین ویندوز سرور و نسخه‌های معمولی ویندوز مشکل داشته باشید. ظاهر دسکتاپ یکسان است، از جمله نوار وظیفه، نمادهای دسکتاپ و دکمه Start.

همانطور که مشخص است، هر نسخه ویندوز سرور مربوط به نسخه مصرف‌کننده ویندوز است. به عنوان مثال، ویندوز سرور 2003، نسخه سرور ویندوز XP است. نسخه‌های فعلی شامل ویندوز سرور 2016 است که بر اساس به روز رسانی سالگرد ویندوز 10 و ویندوز سرور 2019 بر اساس نسخه 1809 ویندوز 10 است.

از آنجا که ویندوز سرور و ویندوز یک پایه کد مشترک دارند، می‌توانید بسیاری از عملکردهای یکسان را در هر دو انجام دهید. می‌توانید برنامه‌هایی مانند مرورگرها و ویرایشگرهای عکس را روی ویندوز سرور دانلود و نصب کنید و بسیاری از اصول اولیه ویندوز مانند Notepad در ویندوز سرور گنجانده شده است.

با این حال، Windows Server و Windows Pro/Home تفاوت‌های بیشتری نسبت به شباهت دارند. برخی از آن‌ها را مرور می‌کنیم.

ویندوز سرور شامل نرم‌افزار مدیریت سازمانی است

ویژگی‌های ویندوز سرور

از آنجایی که windows server برای مشاغل در نظر گرفته شده است، نرم افزارهای سازمانی زیادی را شامل می‌شود. در زیر چند نقش وجود دارد که سرور می‌تواند به لطف این ابزارها انجام دهد:

  • اکتیو دایرکتوری:

اکتیو دایرکتوری یک سرویس مدیریت کاربر است که به سرور اجازه می‌دهد تا به عنوان یک کنترل‌کننده دامنه عمل کند. به جای ورود هر کاربر به یک رایانه محلی، کنترل‌کننده دامنه تمام احراز هویت حساب کاربری را کنترل می‌کند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد به توضیح ما در مورد دامنه‌های ویندوز مراجعه کنید.

پروتکل پیکربندی میزبان پویا پروتکلی است که به سرور اجازه می‌دهد تا به طور خودکار آدرس‌های IP را به همه دستگاه‌های موجود در شبکه اختصاص دهد. در خانه، روتر شما احتمالاً این کار را انجام می‌دهد. اما در یک محیط تجاری، کارکنان فناوری اطلاعات می‌توانند از عملکرد بیشتر DHCP در سرور ویندوز استفاده کنند.

  • فایل و ذخیره سازی:

داشتن یک سرور فایل برای شرکت شما یکی دیگر از موارد استفاده رایج است. این به شما امکان می‌دهد داده‌های مهم را در یک مکان مرکزی نگه دارید و مجوزهایی را برای کنترل افرادی که می‌توانند به کدام فایل‌ها دسترسی داشته باشند تنظیم کنید.

  • خدمات چاپ:

اگر یک کسب‌وکار ده‌ها پرینتر در سراسر ساختمان داشته باشد، برای کارکنان فناوری اطلاعات پیکربندی جداگانه آن‌ها برای هر ایستگاه کاری جدید اتلاف وقت است. راه‌اندازی یک سرور چاپ به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی چاپگرها را به رایانه‌ها نگاشت کنید و کارهای اضافی را کاهش دهید.

  • خدمات به روز رسانی ویندوز:

اغلب کسب‌وکارها نمی‌خواهند همه به‌روزرسانی‌های ویندوز فورا ارائه شوند. با راه‌اندازی یک سرور به‌عنوان یک کنترل‌کننده Windows Update، می‌توانید تمام به‌روزرسانی‌های ایستگاه کاری را از طریق آن سرور هدایت کنید و قوانین خاصی را برای نحوه عملکرد آن‌ها پیکربندی کنید.
اینها تنها تعدادی از نقش‌های سرور هستند که Windows Server می‌تواند انجام دهد. اغلب، یک شرکت بیش از یک سرور دارد و نقش‌های فوق را در چندین دستگاه تقسیم می‌کند.

نسخه‌های استاندارد ویندوز این قابلیت‌ها را خارج از جعبه ندارند. می‌توانید برخی از ابزارهای شخص ثالث را نصب کنید تا برخی از این عملکردها را تکرار کنید، اما آنقدر قوی نخواهد بود.

windows server محدودیت‌های سخت‌افزاری کمتری دارد

محدودیت‌های Windows Server

اکثر مردم نگران حداکثر مقدار رمی که می‌توانند در رایانه خود قرار دهند، نیستند. نصب 64 بیتی ویندوز 10 پرو به شما امکان می‌دهد تا 2 ترابایت رم را نصب کنید. با این حال، اکثر کاربران بیش از 32 گیگابایت رم در سیستم خود ندارند، بنابراین حتی نصب 1 ترابایت رم نیز دور از ذهن است.

با دانستن این موضوع، آیا می‌توانید باور کنید که ویندوز سرور حداکثر 24 ترابایت رم را پشتیبانی می‌کند؟ همچنین به شما اجازه می‌دهد تا از 64 سوکت CPU استفاده کنید که بسیار بیشتر از دو سوکتی است که ویندوز 10 پرو پشتیبانی می‌کند.

این ممکن است مضحک به نظر برسد، اما دلایل خوبی برای این سقف‌های سخت‌افزاری بالا وجود دارد. یک سرور می‌تواند عملکردهای مهمی را برای صدها نفر در یک تجارت تامین کند، بنابراین اغلب باید بسیار قدرتمند باشد.

به عنوان مثال، سروری که ده‌ها ماشین مجازی را اجرا می‌کند، به مقدار زیادی RAM نیاز دارد تا بتواند همه آن‌ها را هم‌زمان در حال اجرا نگه دارد. این به یکی دیگر از عوامل مهم ویندوز سرور اشاره می‌کند: همیشه روی سخت‌افزار فیزیکی اجرا نمی‌شود. برخی از کسب‌وکارها چند سرور فیزیکی خریداری می‌کنند، سپس بسیاری از ماشین‌های مجازی (با ویندوز سرور) را روی آن‌ها اجرا می‌کنند تا عملکردهای مختلفی را انجام دهند، مانند مواردی که در بالا توضیح داده شد.

windows server دارای ویژگی های اضافی نیست

همانطور که انتظار دارید، ویندوز سرور ویژگی‌های کاربری قدرتمند مانند Command Prompt و سایر ابزارهای مدیریتی را حفظ می‌کند. با این حال نسخه‌های مختلف این سیستم‌عامل بسیاری از ویژگی‌های کیفیت زندگی را که ویندوز 10 شامل می‌شود، حذف می‌کند

به عنوان مثال در ویندوز سرور 2016 و 2019، دیگر مایکروسافت استور، کورتانا و سایر ویژگی‌های جدید ویندوز 10 را نخواهید دید. این برنامه در برنامه‌هایی مانند Your Phone قرار نمی‌گیرد و حتی در ویندوز سرور 2019 باید Microsoft Edge را جداگانه دانلود کنید.

سیستم‌عامل‌های ویندوز سرور نیز به شما اجازه نمی‌دهند با حساب مایکروسافت وارد شوید. از آنجا که آن‌ها برای استفاده سازمانی طراحی شده‌اند، شما به این ابزارهای مصرف‌کننده روی سیستم‌عامل سرور نیاز ندارید.

علاوه بر این، برخی از برنامه‌ها قبل از نصب بررسی می‌کنند که آیا از Windows Server استفاده می‌کنید یا خیر. در برخی موارد، برنامه روی این نسخه سیستم‌عامل کار نمی‌کند.

ویندوز سرور نیز به طور پیش‌فرض بسیار بیشتر قفل شده است. همچنان از اینترنت اکسپلورر به عنوان مرورگر پیش‌فرض استفاده می‌کند، اما تنظیمات امنیتی بسیار محدودتر از حد معمول هستند. این منطقی است، زیرا در معرض خطر قرار گرفتن یک سرور، در مقایسه با یک ایستگاه کاری، فاجعه‌بار است.

قیمت ویندوز سرور متفاوت است

تفاوت ویندوز سرور با ویندوز

همانطور که ممکن است از یک محصول تجاری گرا انتظار داشته باشید، ویندوز سرور ارزان نیست. این بسیار گران‌تر از نسخه مصرف‌کننده ویندوز است و بسته به نیاز شما در طعم‌های مختلفی عرضه می‌شود.

صفحه قیمت‌گذاری Windows Server 2019 مایکروسافت ایده‌ای از آنچه ممکن است برای سیستم‌عامل سرور بپردازید، ارائه می‌دهد. بسته به اینکه چند نفر به سرور دسترسی خواهند داشت، برای استفاده قانونی از خدمات باید هزینه CAL (مجوز دسترسی مشتری) را نیز بپردازید.

کسب‌وکارها به طور تاریخی Windows Server را روی یک سرور فیزیکی در محل نصب می‌کردند، که دارای قابلیت‌های سخت‌افزاری بسیار بیشتری نسبت به یک ایستگاه کاری است که در بالا ذکر شد. با این حال، شما همچنین می‌توانید ویندوز سرور را در یک سرویس ابری مانند Microsoft Azure اجرا کنید.

این به شما این امکان را می‌دهد که بار نگهداری یک سرور فیزیکی را به یک ارائه دهنده ابری مانند مایکروسافت تخلیه کنید. علاوه بر این، این به شرکت‌ها امکان می‌دهد تا به جای پرداخت یکباره برای سرور فیزیکی جدید، هزینه ارتقا را بر روی یک اشتراک تقسیم کنند. اینکه چه چیزی بهتر عمل می‌کند به نیازهای سازمان خاص بستگی دارد.

اکنون windows server را درک می کنید

در پایان، اگرچه windows server و ویندوز معمولی کدهای مشترکی دارند و شبیه به هم، اما برای کاربردهای کاملاً متفاوتی هستند.

نسخه‌های مصرف‌کننده ویندوز 10 برای حداکثر قابلیت استفاده طراحی شده‌اند و شامل نرم‌افزارهای در نظر گرفته شده برای استفاده سازمانی نمی‌شوند. در همین حال، ویندوز سرور نگران زیبا به نظر رسیدن نیست. هدف آن اجرای قابل اعتماد بسیاری از خدماتی است که کاربران سازمانی به آن نیاز دارند.

اینها نیز با تنها نسخه‌های ویندوز فاصله دارند. به عنوان مثال، مایکروسافت Windows 10 Enterprise را ارائه می‌دهد که دارای عملکرد بیشتری نسبت به Windows 10 Pro است.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟