مرکز محتوای Server.ir :

www چیست و چگونه متولد شد؟

www چیست و چگونه متولد شد؟

 

چندی پیش در خصوص IP با شما سخن گفتیم و گفتیم که بنیادی ترین و اساسی ترین عنصر اینترنت، IP یا همان Internet Protocol است. امروز نیز قصد داریم شما را با www آشنا کنیم که مطمئناً آن را در گشت و گذار های اینترنتی خود بسیار زیاد مشاهده کرده اید اما شاید نمی دانید که معنای آن و کار آن چیست. پس با ادامه این مطلب همراه ما باشید…

وب جهان گستر (www – World Wide Web) یا به سخن ساده تر همان وب، عمده ترین محیط خدماتی اینترنت است که خدمات چندرسانه ای برای دستیابی به اطلاعات را برای کاربران فراهم می آورد.

www چیست و چگونه متولد شد؟

در ماه مارس سال 1989 بود که پیشنهاد اولیه وب امروزی توسط یک پژوهشگر و دانشمند علوم رایانه ای در پژوهشگاه سرن سوئیس به نام “تیم برنرز لی” مطرح شد.  این پیشنهاد در ابتدا تنها قرار بود که یک سیستم ارتباطی برای پژوهشگاه سرن شود، اما برنرز لی به‌زودی دریافت که این ایده قابلیت جهانی‌شدن را دارد. و اینگونه شد که وب به عنوان یک فضای جهانی اطلاعات درآمد که مردم می توانند توسط اینترنت در آن بخوانند یا بنویسند.

 

واژه وب (به معنی تار) در بسیاری از ترکیبات اینترنتی می‌آید. کم کم وب به‌عنوان واژه ای بین‌المللی جا افتاده و به منظورهای مختلفی به کار می‌رود. این واژه معمولاً به صورت اشتباه به جای اینترنت به کار می‌رود اما وب در حقیقت یکی از خدماتی است که روی اینترنت ارائه می‌شود (مانند سرویس پست الکترونیکی).

همچنین، وب مخفف کلمه وبسایت (website) است. سایت یعنی مکان و منظور از وب‌سایت صفحات مرتبط است که در پارسی به آن وبگاه نیز می گویند. اما وب از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 

وب جهان گستر هم مانند هر سیستم دیگری، دارای اجزایی است که ترکیبی از 4 عنصر اصلی است:

  • hypertext یا ابر متن: فرمتی از اطلاعات که به افراد اجازه می دهد تا در محیط کامپیوتر با استفاده از ارتباط داخلی موجود میان دو متن از بخشی از سند به بخش دیگری از آن یا حتی سند دیگری مراجعه کنند و به اطلاعات جدیدی دسترسی پیدا کند.
  • URL: شناسه‌های منحصر به فردی که برای مشخص کردن محل حضور اطلاعات موجود روی شبکه (فایل کامپیوتری، سند یا منابع دیگر) به کار می روند.
  • مدل Client-Server یا مشتری-خدمت‌گزار: سیستمی که در آن نرم‌افزار یا کامپیوتر مشتری از نرم‌افزار یا کامپیوتر خدمت‌گزار تقاضای دریافت منابع اطلاعاتی مانند داده یا فایل می کند.
  • markup language یا زبان علامتگذاری: كاراكترها یا كدهای موجود در متن كه ساختار متن وب معنایی را مشخص می کنند.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

پشتیبان

پشتیبان گیری از سایت وردپرس

پشتیبان گیری . تهدیدات حملات سایبری مختلف در طول سال ها افزایش یافته است. این امر به ویژه برای وب سایت های وردپرس صادق است

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.