جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

www چیست و چگونه متولد شد؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

چندی پیش در خصوص IP با شما سخن گفتیم و گفتیم که بنیادی ترین و اساسی ترین عنصر اینترنت، IP یا همان Internet Protocol است. امروز نیز قصد داریم شما را با www آشنا کنیم که مطمئناً آن را در گشت و گذار های اینترنتی خود بسیار زیاد مشاهده کرده اید اما شاید نمی دانید که معنای آن و کار آن چیست. پس با ادامه این مطلب همراه ما باشید…

وب جهان گستر (www – World Wide Web) یا به سخن ساده تر همان وب، عمده ترین محیط خدماتی اینترنت است که خدمات چندرسانه ای برای دستیابی به اطلاعات را برای کاربران فراهم می آورد.

www چیست و چگونه متولد شد؟

در ماه مارس سال 1989 بود که پیشنهاد اولیه وب امروزی توسط یک پژوهشگر و دانشمند علوم رایانه ای در پژوهشگاه سرن سوئیس به نام “تیم برنرز لی” مطرح شد.  این پیشنهاد در ابتدا تنها قرار بود که یک سیستم ارتباطی برای پژوهشگاه سرن شود، اما برنرز لی به‌زودی دریافت که این ایده قابلیت جهانی‌شدن را دارد. و اینگونه شد که وب به عنوان یک فضای جهانی اطلاعات درآمد که مردم می توانند توسط اینترنت در آن بخوانند یا بنویسند.

 

واژه وب (به معنی تار) در بسیاری از ترکیبات اینترنتی می‌آید. کم کم وب به‌عنوان واژه ای بین‌المللی جا افتاده و به منظورهای مختلفی به کار می‌رود. این واژه معمولاً به صورت اشتباه به جای اینترنت به کار می‌رود اما وب در حقیقت یکی از خدماتی است که روی اینترنت ارائه می‌شود (مانند سرویس پست الکترونیکی).

همچنین، وب مخفف کلمه وبسایت (website) است. سایت یعنی مکان و منظور از وب‌سایت صفحات مرتبط است که در پارسی به آن وبگاه نیز می گویند. اما وب از چه اجزایی تشکیل شده است؟

 

وب جهان گستر هم مانند هر سیستم دیگری، دارای اجزایی است که ترکیبی از 4 عنصر اصلی است:

  • hypertext یا ابر متن: فرمتی از اطلاعات که به افراد اجازه می دهد تا در محیط کامپیوتر با استفاده از ارتباط داخلی موجود میان دو متن از بخشی از سند به بخش دیگری از آن یا حتی سند دیگری مراجعه کنند و به اطلاعات جدیدی دسترسی پیدا کند.
  • URL: شناسه‌های منحصر به فردی که برای مشخص کردن محل حضور اطلاعات موجود روی شبکه (فایل کامپیوتری، سند یا منابع دیگر) به کار می روند.
  • مدل Client-Server یا مشتری-خدمت‌گزار: سیستمی که در آن نرم‌افزار یا کامپیوتر مشتری از نرم‌افزار یا کامپیوتر خدمت‌گزار تقاضای دریافت منابع اطلاعاتی مانند داده یا فایل می کند.
  • markup language یا زبان علامتگذاری: كاراكترها یا كدهای موجود در متن كه ساختار متن وب معنایی را مشخص می کنند.
اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

4.8 4 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
4 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

ممنونم بابت راهنماییتون عالی بود

خواهش میکنیم انجام وظیفه است
ممنون از توجه شما

سلام خیلی خوب بود ممنون

سلام و عرض ادب
ممنون از شما برای ثبت بازخورد