جذب کارشناس فنی هاستینگ

XML-RPC چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

XML-RPC چیست؟ XML-RPC یک پروتکل ارتباطی است که برای ارسال داده‌ها بین سیستم‌ها و برنامه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. واژه XML-RPC مخفف “XML Remote Procedure Call” است. این پروتکل بر پایه XML بنا شده و از HTTP برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند.

با استفاده از XML-RPC، می‌توانید درخواست‌ها و پاسخ‌ها را بین سیستم‌ها ارسال کنید. این پروتکل از فراخوانی روش‌های method calls بر روی سرور استفاده می‌کند. که با توجه به درخواست‌های کلاینت، عملیات مختلفی را انجام می‌دهد و نتیجه را به کلاینت ارسال می‌کند. درخواست‌ها و پاسخ‌ها با استفاده از ساختارهای XML قالب‌بندی می‌شوند.

"</p

XML-RPC از زبان‌های برنامه‌نویسی مختلفی مانند PHP، Python، Java و غیره پشتیبانی می‌کند و در بسیاری از سناریوهای برنامه‌نویسی، از جمله تعامل بین وب سرویس‌ها و سیستم‌های متفاوت استفاده می‌شود (اگر به این موضوع علاقه مند هستید، می‌توانید مقاله php چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟ را مطالعه کنید). از آنجا که XML-RPC بر پایه استاندارد XML است، قابلیت تعامل با سیستم‌های مبتنی بر زبان‌ها و پلتفرم‌های مختلف را فراهم می‌کند.

دلیل ایجاد فایل Xmlrpc.php و نحوه استفاده از آن

در فرآیند پاسخ به سوال XML-RPC چیست، باید نگاهی به دلیل ایجاد فایل Xmlrpc.php و نحوه استفاده از آن داشته باشیم. فایل xmlrpc.php یک فایل پیاده‌سازی شده برای پروتکل XML-RPC در سیستم مدیریت محتوا وردپرس WordPress است. این فایل برای ارتباط و تعامل با برنامه‌ها و سرویس‌های بیرونی استفاده می‌شود.

توجه داشته باشید که استفاده از فایل xmlrpc.php در وردپرس، به دلایل امنیتی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است و در برخی موارد پیشنهاد می‌شود آن را غیرفعال کنید. در نسخه‌های جدید وردپرس، این فایل به طور پیش‌فرض فعال است، اما ممکن است در برخی نصب‌ها غیرفعال شده باشد. نحوه استفاده از فایل xmlrpc.php در وردپرس به شرح زیر است:

 • دریافت اطلاعات ورود به سیستم:

با استفاده از XML-RPC، می‌توانید از طریق فراخوانی متدهای مربوطه در فایل php اطلاعات ورود به سیستم را دریافت کنید. برای مثال، می‌توانید از توابعی مانند wp.getUsersBlogs برای دریافت لیست وبلاگ‌های کاربر و اطلاعات مربوط به آن‌ها استفاده کنید.

 • انتشار مطالب:

XML-RPC امکان ارسال و انتشار مطالب را در وردپرس فراهم می‌کند. با استفاده از متدهایی مانند newPost و یا wp.newPost، می‌توانید مطالب جدید را ایجاد و منتشر کنید. شما می‌توانید عنوان، متن، برچسب‌ها، دسته‌بندی‌ها و سایر جزئیات مربوط به مطلب را از طریق XML-RPC ارسال کنید.

 • ویرایش و حذف مطالب:

با استفاده از متدهای editPost و یا wp.editPost، می‌توانید مطالب موجود را ویرایش یا حذف کنید. شما باید شناسه مطلب مورد نظر و همچنین اطلاعات جدید مورد نیاز برای ویرایش را از طریق XML-RPC ارسال کنید.

 • دریافت اطلاعات مربوط به مطالب:

با استفاده از متدهای getPost و یا wp.getPost، می‌توانید اطلاعات جزئیات یک مطلب را دریافت کنید. شما باید شناسه مطلب مورد نظر را از طریق XML-RPC ارسال و سپس اطلاعات مربوط به آن را دریافت کنید.

این موارد تنها برخی از استفاده‌های ممکن از فایل xmlrpc.php در وردپرس هستند. اما همچنان که در بالا به آن اشاره کردیم؛ به دلیل مشکلات امنیتی، در برخی موارد توصیه می‌شود از استفاده از XML-RPC در وردپرس خودداری و فایل xmlrpc.php را غیرفعال کنید.

"</p

برای غیرفعال کردن فایل xmlrpc.php در وردپرس، می‌توانید مراحل زیر را انجام دهید:

 • ورود به مدیریت وردپرس:

وارد پنل مدیریت وبسایت وردپرس خود شوید.

 • دسترسی به فایل php:

از منوی “ظاهر Appearance”، بخش “ویرایشگر”Editor  را انتخاب کنید. سپس فایل functions.php را برای ویرایش باز کنید.

 • افزودن کد زیر به php:

در انتهای فایل functions.php، کد زیر را قرار دهید و تغییرات را ذخیره کنید.

“`php

add_filter(‘xmlrpc_enabled’, ‘__return_false’);

“`

این کد فیلتر `xmlrpc_enabled` را غیرفعال می‌کند و باعث می‌شود فایل xmlrpc.php در وردپرس غیرفعال شود. با انجام این مراحل، فایل xmlrpc.php در وردپرس شما غیرفعال خواهد شد و از آن پشتیبانی نخواهد شد. در نظر داشته باشید که غیرفعال کردن XML-RPC ممکن است برخی از برنامه‌ها و سرویس‌ها را که از این پروتکل برای ارتباط با وردپرس استفاده می‌کنند، تحت تأثیر قرار دهد. پیش از غیرفعال کردن XML-RPC، مطمئن شوید که تأثیرات آن را بر روی سایت خود و سرویس‌های مرتبط ارزیابی کرده‌اید.

امنیت XML-RPC در وردپرس

در ادامه بررسی XML-RPC، بهتر است به امنیت آن بپردازیم. امنیت XML-RPC در وردپرس یکی از مواردی است که شدیدا مورد توجه قرار دارد، زیرا در گذشته آسیب‌های زیادی در اثر استفاده از آن به وجود آمده است. در نسخه‌های قدیمی‌تر وردپرس، XML-RPC به طور پیش‌فرض فعال بود و این منجر به بروز مشکلات امنیتی می‌شد. به همین دلیل در نسخه‌های جدیدتر وردپرس، امکان غیرفعال کردن XML-RPC ارائه شده است.

در ادامه، برخی از مسائل امنیتی مرتبط با XML-RPC در وردپرس را بررسی می‌کنیم:

 • حملات برای ورود:

XML-RPC می‌تواند هدف منجر به حملات تلاش برای ورود (Brute Force Attacks) باشد. در این نوع حملات، حمله‌کننده با استفاده از فراخوانی متدهای XML-RPC می‌تواند تلاش‌های زیادی را برای ورود به سیستم انجام دهد و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور صحیح، به حساب کاربری دسترسی پیدا کند. برای مقابله با این نوع حملات، می‌توانید از افزونه‌های امنیتی مانند Wordfence استفاده کنید، که قابلیت محدود کردن تعداد تلاش‌های اشتباه برای ورود را دارند.

 • انتشار مطالب غیرمجاز:

در صورتی که XML-RPC در وردپرس شما فعال باشد، برنامه‌ها و سرویس‌های خارجی می‌توانند از طریق XML-RPC مطالب غیرمجاز را در سایت انتشار دهند. برای جلوگیری از این مشکل، می‌توانید از فیلترها و محدودیت‌های قابل اعمال بر روی XML-RPC استفاده کنید تا تنها به برنامه‌ها و سرویس‌های مورد نیاز اجازه دسترسی داده شود.

 • حملات انکودینگ:

برخی حملات امنیتی می‌توانند از طریق انکودینگ ناامن در XML-RPC بهره‌برداری کنند. در صورت استفاده از نسخه‌های قدیمی وردپرس یا افزونه‌های غیرمعتبر، این نوع حملات امکان‌پذیر می‌شوند. بنابراین تأکید می‌شود که همواره نسخه‌های به‌روزشده وردپرس و افزونه‌های مورد استفاده را استفاده کنید.

 • افشای اطلاعات حساس:

در صورتی که XML-RPC به نحو نادرستی پیکربندی شود، ممکن است اطلاعات حساس مانند نام کاربری و رمز عبور به طور ناخواسته در ترافیک شبکه قابل مشاهده باشند. برای جلوگیری از این مشکل، بهتر است از اتصال امن HTTPS برای ارتباط با وبسایت استفاده کنید و اطلاعات را در ارتباط با XML-RPC رمزگذاری کنید.

 • رفع آسیب‌پذیری‌ها و به‌روزرسانی:

یکی از اصول امنیتی مهم در وردپرس و هر سیستم مدیریت محتوا دیگر، رفع آسیب‌پذیری‌ها و به‌روزرسانی منظم است. همیشه اطمینان حاصل کنید که وردپرس شما و همه افزونه‌ها به نسخه‌های جدیدتر به‌روزرسانی شده باشند. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا از آخرین تغییرات امنیتی و بهبودها بهره‌برداری کنید.

"</p

به طور کلی برای افزایش امنیت XML-RPC در وردپرس، می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

 • غیرفعال کردن XML-RPC:

اگر از XML-RPC استفاده نمی‌کنید، می‌توانید آن را غیرفعال کنید. این کار می‌تواند از آسیب‌پذیری‌های مرتبط با این پروتکل جلوگیری کند. برای غیرفعال کردن XML-RPC، می‌توانید از افزونه‌های امنیتی مانند Disable XML-RPC استفاده کنید.

 • استفاده از فیلترها و محدودیت‌ها:

می‌توانید فیلترها و محدودیت‌هایی را بر روی XML-RPC اعمال کنید تا تنها به برنامه‌ها و سرویس‌های مورد نیاز دسترسی داده شود. مثلاً می‌توانید تنها IP‌های خاصی را برای دسترسی به XML-RPC مجاز کنید.

 • استفاده از اتصال امن:

برای ارتباط با وبسایت از اتصال امن HTTPS استفاده کنید تا اطلاعات در ارتباط با XML-RPC رمزگذاری شده و امنیت بیشتری فراهم شود.

 • به‌روزرسانی وردپرس و افزونه‌ها:

همواره اطمینان حاصل کنید که وردپرس و همه افزونه‌های در نسخه‌های جدیدتر به‌روزرسانی شده باشند تا از آخرین بهبودها و تغییرات امنیتی بهره‌مند شوید.

آشنایی با فیلترها و محدودیت‌ها بر روی XML-RPC

در ادامه پاسخ به سوال XML-RPC چیست، باید به فیلترها و محدودیت‌هایی که قابل اعمال بر این پروتکل هستند، بپردازیم. برای اعمال فیلترها و محدودیت‌ها بر روی XML-RPC در وردپرس، می‌توانید از افزونه‌ها و تنظیمات مرتبط با امنیت استفاده کنید.

در ادامه، روش‌هایی برای اعمال محدودیت‌ها بر روی XML-RPC را شرح می‌دهیم:

 • استفاده از فایروال و قوانین ACL:

شما می‌توانید از فایروال سرور خود، مانند Apache یا Nginx، استفاده کنید تا قوانین دسترسی ACL را برای پروتکل XML-RPC تعریف کنید. با تنظیم قوانین ACL، می‌توانید IP‌های مجاز را برای دسترسی به XML-RPC مشخص کنید و دسترسی غیرمجاز را محدود نمایید.

 • استفاده از فیلترها در فایل php:

شما می‌توانید فیلترهایی را در فایل functions.php وردپرس خود اعمال کنید تا بر روی XML-RPC اثر بگذارد. به عنوان مثال، با استفاده از فیلتر xmlrpc_enabled می‌توانید XML-RPC را غیرفعال کنید یا با استفاده از فیلتر xmlrpc_methods می‌توانید متدهای مورد نیاز را مشخص کرده و تنها آن‌ها را فعال کنید.

 • استفاده از افزونه‌های امنیتی:

در وردپرس، افزونه‌های امنیتی متعددی وجود دارند که قابلیت تنظیمات XML-RPC را دارا هستند. برخی از این افزونه‌ها می‌توانند شما را قادر سازند تا به طور دقیق مشخص کنید کدام متدها و سرویس‌ها برای XML-RPC فعال باشند و کدام‌ها را غیرفعال کنید.

مهم‌ترین نکته در اعمال محدودیت‌ها بر روی XML-RPC این است که قبل از انجام تغییرات، اطمینان حاصل کنید که هیچ برنامه یا سرویسی که به XML-RPC وابسته است، تحت تأثیر قرار نمی‌گیرد. بررسی و تست دقیق قبل و بعد از اعمال تغییرات می‌تواند به شما کمک کند تا از عملکرد صحیح سایت خود اطمینان حاصل کنید و تداخل‌های ناخواسته را کاهش دهید.

سخن پایانی

در این مطلب تلاش کردیم اطلاعات کاملی در مورد پرسش XML-RPC چیست در اختیار شما قرار دهیم. همانطور که متوجه شدید XML-RPC یک پروتکل ارتباطی است که برای ارسال داده‌ها بین سیستم‌ها و برنامه‌های کامپیوتری مورد استفاده قرار می‌گیرد. پروتکل XML-RPC مخفف “XML Remote Procedure Call” است. این پروتکل بر پایه XML بنا شده و از HTTP برای انتقال داده‌ها استفاده می‌کند.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 2 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها