جذب کارشناس فنی هاستینگ

مقایسه Raw با Qcow2

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

Raw با Qcow2

در حوزه ماشین‌های مجازی، کارایی و امنیت دیتا همه چیز است. در این بخش با دو نوع فرمت ذخیره‌سازی دیتا در سرورهای مجازی Raw با Qcow2 آشنا می‌شویم و مزیت‌های هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.جهت بالا بردن کارایی و امنیت دیتا روش snapshot، راهکاری برای ثبت وضعیت یک ماشین مجازی در یک نقطه خاص، برای بازگردانی، آزمایش و بازیابی فاجعه است.

raw-vs-qcow2

فرمت raw

Raw به معنای قرار گرفتن در حالت طبیعی و دیسک بدون فرمت است. در لینوکس، image خام نوعی image باینری خالص است. در فایل سیستمی که فایل‌های پراکنده را پشتیبانی می‌کند، image خام فقط حافظه‌ی ذخیره‌سازی واقعی داده‌های را اشغال می‌کند.
به دلیل ویژگی خام بودن image‌های فرمت raw , این فرمت را بسیار شبیه به درایو فیزیکی می‌کند که این به معنی فوق‌العاده بودن کارایی آن است. همچنین به دلیل دارا بودن این ویژگی قابلیت attache شدن مستقیم این فرمت به یک vm را امکان‌پذیر می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های عالی این فرمت، امکان تبدیل کردن imageهای فرمت raw به فرمت‌های ذخیره‌سازی دیگر مانند فرمت vmdk است.

مزیت‌ها

کارایی

RAW بهترین عملکرد خواندن/نوشتن ممکن را ارائه می‌دهد زیرا پردازش اضافی در آن وجود ندارد. این مورد ایده‌آل ماشین‌های مجازی که به حداکثر سرعت نیاز دارند، می‌باشد.

سادگی

RAW یک فرمت شناخته شده جهانی است که آن را با اکثر پلتفرم‌های مجازی‌سازی سازگار می‌کند.

معایب

نیاز به فضای ذخیره سازی بالا

imageهای RAW نسخه‌های کاملی هستند که نیاز به فضای ذخیره‌سازی قابل توجهی دارند. این مورد می‌تواند منابع را تحت فشار قرار دهد.

پیچیدگی مدیریت

بازیابی یک image فوری RAW شامل جایگزینی کل دیسک VM است که برای ماشین‌های مجازی بزرگ می‌تواند دست‌وپاگیر باشد.

فرمت Qcow2

Qcow2 مخفف عبارت QEMU Copy on Write 2 است. Qcow2 نوعی فرمت برای virtual image ها است که توسط QEMU emulator پشتیبانی می‌شود.
این فرمت همانند raw دارای محبوبیت بوده و امروز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از ویژگی‌های بارز این فرمت می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

-imageهای Qcow2 فضای کمتری را اشغال می‌کند زیرا از فضاهای خالی پشتیبانی نمی‌کند. به طور کلی، image با فرمت Qcow2 کم حجم‌تر از image خام است. فایل تنها زمانی افزایش پیدا می‌کند که فضای دیسک واقعاً توسط ماشین مجازی اشغال شود. این باعث کاهش درایو در هنگام مهاجرت می‌شود، بنابراین برای سیستم رایانش ابری بهتر است.

-image با فرمت Qcow2 از snapshot پشتیبانی می کند و یک image می‌تواند شامل چندین snapshot باشد.

-Qcow2 می‌تواند از فشرده سازی zlib استفاده کند و به هر cluster اجازه می دهد تا از فشرده سازی zlib به طور مستقل استفاده کند.

-Qcow2 می تواند از رمزگذاری AES استفاده کند و این به معنای پشتیبانی از کلید 128 بیتی برای رمزگذاری است.

مزیت‌ها

بهره‌برداری در ذخیره‌سازی

 snapshotهای QCOW2 بسیار کم حجم‌تر از نمونه‌های RAW هستند و برای پشتیبان‌گیری مکرر و محیط‌های ذخیره‌سازی محدود، ایده‌آل هستند.

انعطاف‌پذیری

می‌توانید چندین snapshot را با فرمت QCOW2 را زنجیره‌ای کنید و به شما این امکان را می‌دهد که به طور موثر به حالت‌های قبلی VM بازگردانی کنید.

معایب

overhead در عملکرد

پردازش “دستورالعمل‌های” QCOW2 می‌تواند عملکرد پایین‌تری را در مقایسه با RAW ایجاد کند.

سازگاری

اگرچه QCOW2 به طور گسترده پشتیبانی می‌شود، ممکن است به طور جهانی با نرم‌افزار مجازی‌سازی قدیمی سازگار نباشد.

raw-vs-qcow2

تبدیل QCOW2/RAW به فرمت های دیگر 

فرمت RAW و QCOW2 قابل تبدیل به فرمت‌های دیگر می‌باشند و این مورد با ابزار QEMU-img قابل انجام می‌باشد. بعد از راه‌اندازی QEMU-img تنها نیاز به یک خط دستور جهت تبدیل فرمت نیاز می‌باشد.

تبدیل QCOW2 به RAW

 
qemu-img convert -p -f qcow2 -O raw /folder/image_name.qcow2 /folder/image_name.raw

-p به معنای نمایش درصد تکمیل شدن فرآیند می‌باشد
-f فرمت مبدا را مشخص می‌کند
-O فرمت مقصد را مشخص می‌کند

تبدیل RAW به QCOW2

qemu-img convert -p -f raw -O qcow2 /folder/image_name.raw /folder/image_name.qcow2

جمع بندی Raw با Qcow2

هم Raw و هم Qcow2 فرمت‌های تصویری محبوب در محیط KVM هستند. با توجه به مقایسه‌های موجود در این قسمت، به نظر می‌رسد که imageهای با فرمت Qcow2 نسبت به imageهای RAW مزایای بیشتری دارد. اما انتخاب نوع فرمت در شرایط مختلف، می‌تواند از سمت شرکت هاستینگ متفاوت باشد و متناسب با نیاز کاربر می‌توان این مورد را تغییر داد و برای مدیریت بهتر دیتا توسط کاربر بهبود بخشید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

5 1 رای
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها