جذب کارشناس فنی هاستینگ

DNS پویا یا DDNS چیست و چه کاربردی دارد؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در مقالات مختلفی در خصوص DNS توضیحات زیادی داده ایم. در این مقاله قصد داریم وجه دیگری از DNS را صحبت کنیم با نام (DDNS  (Dynamic DNS یا DNS پویا.

این سرویس می تواند نام دامنه را مانند یک نقشه به آیپی شما هدایت کند. با استفاده از DDNS می توانید که از هرجای دنیا به سیستم شخصی منزل خود متصل شوید. DDNS هدفی مشابه DNS دارد و کاری که میخواهند انجام دهند باهم یکسان است. هر دو آنها می خواهند که کاربر را به سمت هدف هدایت کنند. تفاوتی که در DNS و DDNS می باشد این است که در DNS هدف این است که دامنه به سمت آیپی هدایت شود ولی در DDNS هدف این است که همه نوع از کاربران، چه مردم عادی و یا کاربران هاستینگ با استفاده از هر ابزاری مانند FTP و … به سمت هدف مورد نظر هدایت شوند. DDNS تلاش می کند که انجام این مسئله را عمومی کند و همه کاربران بتوانند این قابلیت را داشته باشند.

DDNS

برخلاف DNS که فقط از یک آیپی استاتیک استفاده می کند، DDNS قابلیت این را دارد که از آیپی داینامیک استفاده کند. استفاده از این قابلیت مانند بهره مندی از ویژگی های سرور DHCP می باشد. DDNS برای استفاده از شبکه های نتورک خانگی بسیار مناسب است زیرا هر کاربر اینترنت اصولا آیپی داینامیک از ISP خود دریافت می کند.

برای استفاده از قابلیت های DDNS می بایست وارد یک سرور میزبان شوید و نرم افزار DDNS را بر روی سرور نصب کنید. کاری که این نرم افزار انجام می دهد این است که آیپی داینامیک که درخواست به آن ارسال می شود را بررسی می کند و سپس با DDNS ارتباط برقرار می کند و آیپی جدید را گزارش می کند.

امیدواریم این مقاله نیز برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. ما را در بخش مقالات دنبال کنید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها