جذب کارشناس فروش

جذب کارشناس فنی

Cloud DNS یا DNS ابری چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

امروزه سرویس DNS ابری با توجه به روند روزافزون برون سپاری زیرساخت‌های IT توسط کسب و کار‌های مختلف یکی از بهترین راه‌های مدیریت سیستم نام دامنه شما ‌می‌باشد.سامانه نام دامنه یا همان DNS نقشی حیاتی در عملکرد و قابل اتکا بودن سایت، برنامه و یا خدمات ابری سازمان‌هایی دارد که کسب و کار خود را در بستر اینترنت انجام می‌دهند. مختل شدن DNS و یا عملکرد ضعیف این سرویس منجر به از دسترس خارج شدن وبسایت، محتوا و اطلاعات شده و کاربران را دچار سردرگمی می‌کند که این امر در نهایت باعث از بین رفتن فرصت های طلایی و خدشه دار شدن وجه کسب کار شما می‌گردد. راه حلی که حدالامکان از بوجود آمدن چنین مشکلی جلوگیری می‌کند استفاده از خدمات DNS ابری است. در ادامه به توضیح مختصری درباره اهمیت DNS  پرداخته می‌شود و سپس خدمات DNS ابری و مزایای آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

اهمیت سرویس DNS در چیست؟

سامانه نام دامنه (Domain Name System) متشکل از یک بانک اطلاعاتی است که نام های نمادین دامنه را بر روی شبکه گسترده اینترنت به شکل  IP معادل سازی می‌کند. به طور خلاصه وظیفه اصلی DNS هدایت کاربران به مقصد مورد نظرشان است. به زبان دیگر در پشت پرده اولین ارتباط کاربران با وبسایت شما از طریق یک سری از درخواست‌های DNS انجام می‌گیرد. بنابراین همانطور که پیش تر گفته شد عملکرد ضعیف DNS باعث بارگذاری کند صفحات وب و در نتیجه نارضایتی کاربران می‌شود. همچنین در مواردی ممکن است DNS به دلایل مختلف به طور کامل مختل شود که در این صورت اطلاعات و محتوا مورد نظر کاربران به طور کامل از دسترس خارج می‌شود. در نتیجه وجود یک سرویس DNS مناسب از بوجود آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری می‌کند و موجب ارتقا تجربه کاربر می‌گردد.

DNS ابری و مزایای آن

DNS ابری (Cloud DNS) راه حلی بر تمامی مشکلات احتمالی بوجود آمده در این زمینه است. این خدمت از طرف شرکت های بزرگ جهانی همچون Google و Cloudflare ارائه می‌گردد، به این شکل که مدیریت سرویس DNS شما برعهده ارائه دهنده خدمت قرار می‌گیرد. در واقع هر درخواست کاربر ابتدا به DNS ابری ارسال می‌شود و سپس به سمت سرور شما هدایت می‌گردد. استفاده از خدمات DNS ابری مزایای متعددی را به دنبال دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها پرداخته می‌شود.

DNS ابری

  • طراحی اختصاصی DNS و مدیریت منابع

طراحی، اجرا و برقراری امینت شبکه DNS درمقیاس جهانی امری زمانبر و نیازمند منابع گسترده و پرهزینه است. سپردن امور مربوط به DNS به شرکت های فراهم کننده خدمات DNS ابری باعث صرفه جویی و استفاده بهینه از منابع شرکت در زمینه های استراتژیک دیگر می‌شود. به زبان دیگر با این روش با هزینه کمتر می‌توان به کیفیت بالاتری از خدمات DNS رسید.

  • حضور درمقیاس جهانی

فراهم آورندگان سرویس DNS با بهره بردن از سرور‌های ‌متعدد در سراسر دنیا خدمات خود را درمقیاس جهانی ارائه می‌دهند. داشتن PoP(Points of Presence) های مختلف در سراسر دنیا ازین جهت حائز اهمیت است که با هدایت درخواست‌های DNS به نزدیک ترین PoP، نتیجه نهایی به سرعت بیشتری به کاربر رسانده می‌شود.

  • دسترسی بالا

فراهم آورندگان سرویس DNS خدمات خود را با کمترین میزان اختلال ارائه می‌کنند. خدمات این شرکت‌ها در دیتا سنترهای پراکنده در جهان ارائه می‌گردند. از ویژگی‌های بارز این دیتا سنتر‌ها می‌توان به داشتن سیستم برق رسانی مجزا و پیشرفته، مکانیزم‌های تولید برق در صورت قطعی احتمالی و اتصال به چندین ISP به طور همزمان اشاره کرد. تمامی این تجهیزات و اقدامات در راستای حصول اطمینان از مستمر بودن خدمات به صورت بیست و چهار ساعته است.

  • امنیت بالا

فراهم آورندگان سرویس DNS با به کار گرفتن ابزار‌ها و روش‌های مختلف، لایه های امنیتی متعددی را در راستای مقابله با انواع تهدید‌ها ایجاد می‌کنند. در این مراکز متخصصین حوزه امنیت به طور مستمر و دقیق تهدید‌های مریوط به سرور‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهند و با به روز رسانی سیستم‌های امنیتی در برابر حملات و خطرات گوناگون مقابله می‌کنند.

  • پشتیبانی مناسب

فراهم آورندگان سرویس DNS دارای تیم پشتیبانی متخصص هستند و این خدمات به صورت بیست و چهار ساعته در هفت روز هفته ارائه می‌گردند تا به این وسیله وبسایت شما به صورت مستمر و بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه دهد.

 

 

 

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها