جذب کارشناس فنی هاستینگ

CentOS، محبوب ترین سیستم عامل میزبان وب لینوکس

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

CentOS مخفف عبارت Community Enterprise Operating System می باشد که اگر بخواهیم معادل فارسی برای آن تعیین کنیم می توان به صورت سیستم عامل شرکتی جامعه و یا انجمن بیان نمود. CentOS نسخه ای از خانواده لینوکس می باشد که سعی دارد پلتفرم محاسبه گر رایگان، تجاری و پیشتیبانی شده ای توسط این جامعه را ارائه دهد که از دید کارایی با منبع و بستر اصلی خود یعنی Red Hat Enterprise Linux و یا RHEL همخوانی داشته باشد. CentOS در عین مستقل ماندن از RHEL در ژانویه سال 2014 با هیئت مدیره جدید خود اعلامیه رسمی مبنی بر پیوستن به Red Hat را صادر نمود.

محبوب ترین سیستم عامل میزبان وب لینوکس

اولین CentOS در ماه می سال 2004 منتشر گردید که با برگرفته شدن از RHEL نسخه 2.1AS، این نسخه منتشر شده نسخه 2 نام گرفت. و در حالیکه انتظار می رفت نسخه های بتا تنها برای معماری های PowerPC ارائه گردند، نسخه های 5.1 و 6.5 این سیستم عامل رسماً معماری های x86 و x86-64 را نیز پشتیبانی می کردند.

تاریخچه CentOS

قبل از آنکه نامی از CentOS در میان باشد، اصالت این سیستم عامل از نسخه ی مصنوعی از لینوکس به نام cAos Linux گرفته می شد. با توجه به مشکلات برخی از کاربران آن زمان با دیگر انواع RHEL آن دوره، بسیاری از توسعه دهندگان cAos، صرفاً به دلیل ساخت اختصاصی این نسخه برای کاربری خودشان به آن علاقمند بودند.

در ژوئن سال 2006، David Parsley اولین توسعه دهنده Tao Linux (نسخه دیگری از خانواده RHEL)، بازنشستگی سیستم عامل Tao Linux را اعلام نمود و بیان داشت که از این پس به توسعه CentOS خواهد پرداخت و کاربران Tao با استفاده از yum update همگی به سیستم عامل CentOS مهاجرت نمودند.

در جولای سال 2009، در نامه ای سرگشاده در تارنما (وب سایت) پروژه CentOS اعلام شد که Lance Davis، مؤسس CentOS در سال 2008 ناپدید گشته است. دیویس کمک به این پروژه را متوقف کرده بود اما حق مالکیت دامنه CentOS و حساب PayPal را همچنان در اختیار داشت. در ماه آگوست سال 2009، تیم CentOS اعلام داشت که با دیویس ارتباط برقرار کرده اند و دامنه های CentOS.org و CentOS.info را در اختیار گرفته اند. CentOS در جولای سال 2010 از Debian پیشی گرفت و با استفاده شدن در بیش از 30% میزبان های وب لینوکس، این سیستم عامل به محبوبترین نسخه لینوکس برای میزبانان وب تبدیل شد که البته در ژانویه 2012 مجدداً Debian پیروز این رقابت شناخته شد.

و سرانجام در ماه ژانویه سال 2014، Red Hat اعلام داشت (( به منظور کمک به ایجاد پلتفرم هایی بهینه سازی شده برای نیاز های توسعه دهندگان منبع بازی که در حال پیشبرد فناوری های سیستم عامل و پیرامون آن هستند )) از پروژه CentOS حمایت خواهد نمود. در نتیجه تمام این تغییرات، مالکیت علامت تجاری CentOS به RedHat منتقل گردید که هم اکنون بیشترین توسعه دهندگان ارشد CentOS در اختیار وی می باشد. به هر حال Red Hat به عنوان بخشی از تیم استاندارد و منبع باز RedHat فعالیت می کند که مستقل از تیم Red Hat Enterprise Linux و یا RHEL می باشد و با توجه به این امور، هیئت مدیره جدیدی نیز برای CentOS ایجاد گشت.

برای آگاهی بیشتر از انواع نسخه ها، پشتیبانی ها و تغییر و تحولات این نسخه محبوب لینوکس مقالات بعدی SERVER.ir را پیگیری نمایید…

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها