پروتکل چیست ؟

پروتکل اینترنت، مهم ترین قرار دادی است که برای مبادله اطلاعات در شبکه های اینترنتی وجود دارد. پروتکل زبان مشترک ارتباط بین کامپیوتر ها می باشد. این قرار داد پایه و اساس شکل گیری اینترنت می باشد که وظیفه اش هدایت بسته های اطلاعاتی در ساختار شبکه است. پروتکل های متعددی در لایه های مختلف شبکه وجود دارد.

پروتکل چیست ؟

 به طور مثال پروتکلی برای تبادل اطلاعات در لایه ی فیزیکی وجود دارد و همچنین پروتکلی برای تبادل اطلاعات در لایه ی کاربردی Application layer  وجود دارد . در مدل استاندارد OSI  (Open Systems Interconnection) در هر لایه یک یا چندین پروتکل وجود دارد . پروتکل ها می توانند توسط سخت افزار ، نرم افزار و یا ترکیبی از هردو اجرا شوند .

همچنین پروتکل باید ارتباط ارسال و دریافت پیام هارا نیز کنترل کند.

برای ارسال پیغام ، پروتکل متناظر در هر لایه باید فعال ( انتخاب ) شود.

 برای ارسال و دریافت پیام ها ، قوانین زیر باید تنظیم شود  :

  • مشخص بودن قالب داده ها برای تبادل داده ها
  • قالب آدرس برای تبادل داده ها
  • نگاشت آدرس (Address mapping)
  • مسیر یابی
  • تشخیص خطا برای ارور های انتقال

تنها دغدغه پروتکل ، دریافت داده ها در سطح شبکه است . به قوانینی که در این رابطه وجود دارد اصطلاحا syntax برقراری ارتباط گویند.

بقیه ی قوانین برای بررسی معنا دار بودن پیغام می باشد.

برخی زبان های برنامه نویسی وجود دارند که با پروتکل در ارتباط هستند و برای کاربرد های آن نوشته می شوند به طور مثال زبان برنامه نویسی که برای چنین ارتباطی استفاده می شود html است.

انواع پروتکل های معروفی که وجود دارد عبارت است از  TCP ، IP ،FTP ,SMTP

همچنین پروتکل های زیاد دیگری نیز وجود دارد از جمله : پروتکل دروازه مرزی Border Gateway Protocol (BGP) و پروتکل Dynamic Host Configuration Protocol (DHCP)

لازم به ذکر است که لغت پروتکل از کلمه ای یونانی protocollon به معنای برگ کاغذی است که به دستخط توصیف کننده محتوا چسبیده است.

با دانشنامه ی server.ir همراه باشید تا با انواع پروتکل ها و کاربرد آن ها بیشتر آشنا شوید.