خدمت Daas یا Desktop-as-a-service زیرمجموعه ای از خدمات رایانش ابری و به معنای ارائه دسکتاپ مجازی به کاربران از طریق اینترنت می‌باشد. ارائه‌ دهنده خدمت، مدیریت Backend شامل نگهداری، فضای حافظه داده‌ها، امنیت، پشتیبان‌گیری و به روزرسانی را برعهده می‌گیرد تا به این ترتیب کارمندان تمرکز بیشتری را به انجام امور مربوط به کسب وکار شما معطوف نمایند. در واقع خدمت Daas ضمن صرفه جویی در هزینه‌ها و منابع، کاربران را از چرخه بی‌پایان خرید، نگهداری و ارتقا سخت‌افزار بی‌نیاز می‌نماید. در سمت پشت صحنه این خدمت، ارائه دهنده مواردی از جمله زیرساخت مناسب، تجهیزات شبکه و فضای حافظه را در اختیار کاربران قرار می‌دهدو در سمت مقابل کاربران نیز می‌توانند به راحتی از طریق یک مرورگر و یا یک نرم‌افزار به برنامه‌ها و اطلاعات دسکتاپ دسترسی داشته باشند.خدمت Daas Daas به دو دسته زیر تقسیم می‌گردد

  • دسکتاپ ماندگار(Persistent desktop): کابران قابلیت سفارشی‌سازی و ذخیره نسخه دسکتاپ باب طبع خود را دارا می‌باشند. این نوع از خدمت نیازمند فضای حافظه بیشتر و در نتیجه گران‌تر از نوع دوم است.
 
  • دسکتاپ غیرماندگار(Non-persistent desktop): در این نوع، تغییرات دسکتاپ با هربار خروج از سیستم حذف می‌گردد. کاربری این خدمت Daas به نوعی یک راه دسترسی به فضای ابری مشترک است.
 

مزایای خدمت Daas

  • پیاده‌سازی و یا جمع‌آوری سریعتر:در این خدمت دسکتاپ از پیش بوجود آمده و تنظیم شده است، و تنها نیاز است تا به یک دستگاه متصل گردد. بخصوص در مورد مشاغل فصلی که تقاضا و نیروی کار در ان‌ها متغیر است Daas باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود.
  • صرفه جویی در هزینه: از آنجاییکه سخت‌افزاری که Daas بر روی آن پیاده می‌گردد نسبت به میزبان‌های دسکتاپ‌های سنتی نیازمند قدرت پردازشی و در نتیجه منابع کمتری هست، استفاده از این خدمت موجب صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌گردد.
  • امنیت بیشتر: در خدمت Daas اطلاعات در داخل سرورهای دیتاسنتر ذخیره می‌گردد و این امر ریسک‌های امنیتی را تا حد مناسبی کاهش می‌دهد. برای مثال در هنگام سرقت لپ تاپ و یا کامپیوتر شخصی شما، به راحتی می‌توان اتصال سیستم و سرورهای Daas را قطع نمود تا به این ترتیب دست سارقین از اطلاعات محرمانه شما کوتاه بماند. همچنین نصب و به روز رسانی نرم افزار و کدهای امنیتی بر روی محیط Daas کاری به مراتب ساده‌تر است، چرا که این مورد را می‌توان به صورت همزمان و از راه دور نیز انجام داد.
  • انعطاف‌پذیری بالا: خدمت Daas قابل استفاده بر روی هرگونه دستگاه متصل به اینترنت می‌باشد و به نوعی اتصال مشتریان را از هر نقطه جغرافیایی و در هر شرایطی مهیا می‌سازد. این قابلیت صرف نظر از نوع فرمت و برند دستگاه در اختیار کاربران قرار داده می‌شود تا یک تجربه یکپارچه را در اختیار آن‌ها بگذارد.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۳۹۹/۰۹/۰۸

نویسنده : س احمدی

بدون دیدگاه

چرا سرعت بارگذاری یک سایت اهمیت دارد؟

طولانی بودن زمان بارگذاری یک وبسایت می‌تواند اثرات مخربی بر رضایت کاربران، ترافیک و سئو سایت ایجاد نماید. به طور کلی سرعت سایت به معنای زمان لود شدن ص...

۱۳۹۹/۰۹/۰۵

نویسنده : ف سلالی

بدون دیدگاه

پیشگیری از اتلاف داده ها یا (DLP) چیست؟

در این سری مقالات قصد داریم در خصوص رویدادی شایع به نام Data Loss یا همان از دست دادن دیتا(DLP) صحبت کنیم و راه هایی برای پیشگیری آن معرفی کنیم. با ما...

۱۳۹۹/۰۹/۰۳

نویسنده : ف لقمانی

بدون دیدگاه

تغییر لیمیت حجم ارسال ایمیل

در این مقاله توضیح خواهیم داد که چگونه میتوان لیمیت ارسال ایمیل را تغییر داد. ممکن است که در زمان ارسال با مشکل لیمیت حجم متن ارسال شده مواجه شوید. در...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "Daas چیست؟"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با ایده پردازان همراه شو ...