جذب کارشناس فنی هاستینگ

مزایای ثبت دامنه فارسی

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

 دامنه بین المللی شده، دامنه های IDN ، دامنه فارسی، مطمئناً دامنه های فارسی را در دنیای مجازی دیده و یا شنیده اید. منظور از دامنه فارسی، دامنه ای است که کاراکتر های آن به حروف الفبای فارسی نگاشته شده اند، در مورد راهنمایی و نحوه ثبت دامنه فارسی پیش از این در خبر “ ثبت دامنه فارسی ” صحبت کرده ایم و می دانیم که در زمان نگارش این متن امکان ثبت دامنه های فارسی با پسوند ir. وجود ندارد اما دقیقاً مانند آنچه در متن راهنمای ثبت دامنه فارسی گفته شده است، امکان ثبت دامنه فارسی با پسوندهایی مانند

com.مزایای ثبت دامنه فارسی

net.

asia.

bio.

cc.

و… امکان دارد که البته برای اطلاع دقیق از امکان ثبت سایر دامنه ها نیز می توانید با شماره 0212853 داخلی 3 تماس گرفته تا کارشناسان ایده پردازان شما را بیشتر راهنمایی نمایند. اما موضوع اینجاست که دامنه های IDN چه وجه مشترکی با این مبحث دامنه های فارسی دارند و اینکه اصلاً چرا یک مدیر سایت باید دامنه فارسی را به عنوان دامنه سایت خود انتخاب نماید.

IDN مخفف واژه Internationalized Domain Name می باشد که به معنای نام دامنه بین المللی شده می باشد. نام دامنه IDN نوعی دامنه می باشد که حداقل یکی از کاراکتر های آن نماد استفاده شده ای در یک نرم افزار باشد و یا تمام یا بخشی از دامنه شامل کاراکتر های یک اسکریپت ( نوشته، کدنوشته ) و یا زبان خاصی باشد. به طور مثال دامنه هایی که حداقل یک کاراکتر آن از الفبای زبان فارسی، فرانسوی، عربی، چینی، و… باشد که را در دسته نام دامنه های بین المللی شده و یا IDN محسوب می نماییم.این سیستم های نگارشی در رایانه ها تحت یونیکد های چند بایتی کدگذاری می شوند. نام دامنه های بین المللی شده در سیستم نام دامنه ها به صورت رشته های اسکی (ASCII CODE) ذخیره می شوند.

سیستم نام دامنه (DNS) که کار آن انجام خدمات جستجو برای تبدیل نشانی های اینترنتی کاربر پسند به نشانی های شبکه ای و اینترنتی می باشد از رشته های ASCII به عنوان یک محدودیت اجرایی برای استانداردسازی دامنه های قابل قبول استفاده می کند. نام دامنه های بین المللی شده راه حل فنی و تکنیکی هستند برای تبدیل و ترجمه دامنه های نگاشته شده به زبان های محلی و ملی به رشته های ASCII که توسط سیستم نام دامنه قابل قبول و شناسایی هستند. نام دامنه های بین المللی شده و به عبارت دیگر در کشور ما نام دامنه های فارسی در نرم افزارهایی قابل استفاده می باشیند که به منظور اینگونه کاربری ها طراحی شده باشند و نیاز به ایجاد تغییر در ساختار اینترنت و یا تغییر سیستمی نمی باشد. در این زمینه مرورگر های رایج گوگل کروم ( Google Chrome )، موزیلا فایرفاکس ( Mozilla Firefox ) و اینترنت اکسپلورر ( Internet Explorer ) قابلیت ترجمه و نمایش وب سایت های با دامنه فارسی را نیز دارند.

در مقالات بعدی در مورد تاریخچه و نحوه پیدایش این نام دامنه ها و افرادی که در ایجاد این نوع دامنه ها پیشگام بودند را بررسی خواهیم نمود و البته به معرفی مبدل های دامنه IDN و سایر موضوعات مرتبط نیز به تدریج خواهیم پرداخت.

اما چه دلیلی دارد که دامنه خود را به شکل دامنه فارسی ثبت نماییم و آیا این موضوع اهمیت خاصی دارد؟

در پاسخ باید گفت بلی، مطمئناً ثبت این گونه دامنه ها در مرحله اول نماد و مصداقی برای معرفی زبان فارسی به سیستم اینترنت جهانی و ثبت دامنه فارسی جهانیان می باشد و یک دامنه فارسی به خودی خود بیانگر سایتی ایرانی و فارسی زبان می باشد و بیانگر ملیت ما ایرانیان خواهد بود و پس از آن استفاده از این دامنه، مسائلی چون سهولت در بیان نام دامنه شما به دیگران را به همراه خواهد داشت. به طور مثال شما فرض کنید می خواهید سایتی برای گروه فرهنگی خود که نام آن “معین” می باشد ایجاد نمایید، بهترین راه برای انتخاب نام دامنه این سایت، دامنه ای مرتبط با نام گروه می باشد و حالا فرض کنید که بخواهید این نام را به صورت “moeen” الفبای انگلیسی و به صورت فینگیلیش یادداشت نمایید. حال زمانی که بخواهید سایت خود را به دیگران معرفی کنید وقتی می گویید دامنه شما “معین دات کام” هست، ممکن است کاربر شما سایت را به صورت “moein” جستجو کند اما وقتی دامنه شما به زبان ملی خودتان ثبت می شود کاربر به سادگی با نگارش دامنه “com.معین” به سایت شما هدایت خواهد شد. البته مجدداً تأکید می کنیم که در زمان نگارش این متن امکان ثبت دامنه فارسی با پسوند ir. وجود ندارد بلکه ایده پردازان امکان ثبت دامنه فارسی با پسوند هایی مانند com. ، net. و… ارائه می دهد. از دیگر مزایای ثبت دامنه فارسی بدون شک تأثیر به سزای آن در مسائل سئو ( SEO ) سایت شماست که به این دلیل نام دامنه سایت شما به همان شکل نگارشی در سایت شما استفاده می شود و در موتورهای جستجوگر جستجو می شود دارای ارزش بالایی خواهد بود که البته توضیح اختصاصی این موضوع در این مقال نمی گنجد.

در نهایت برای مشاهده ثبت دامنه بر روی لینک *** بررسی و ثبت دامنه فارسی *** کلیک نمایید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عالی بود … ممنون