مرکز محتوای Server.ir :

انواع شناسه های ثبت دامنه های ملی

انواع شناسه های ثبت دامنه های ملی

 

 شما هنگامی که قصد ثبت دامنه های ملی سطح سوم (مانند CO.IR.) را دارید پس از گرفتن whois و اطمینان از در دسترس بودن دامنه وارد صفحه ای می شوید که از شما شناسه ایرنیک می خواهد. اگر تا به حال دامنه ی ملی و یا تا به حال دامنه های سطح سوم را (مانند CO.IR ، .AC.IR. و…) ثبت نکرده اید نیاز به ساخت شناسه متناسب با نوع پسوند مورد نظر خود دارید.بدین منظور پس از مراجعه به سایت NIC.ir ، طبق آموزشی که قبلاً جهت ساخت شناسه ایرنیک بر روی سایت قرار گرفته است، با توجه به نوع پسوند مورد نظر خود  و با توجه به توضیحات زیر شناسه خود را بسازید.

انواع شناسه های ثبت دامنه های ملی

– ثبت دامنه ID.IR. تنها برای اشخاص حقیقی قابل ثبت است و شناسه شما باید از نوع «شخص حقیقی» باشد. لازم به ذکر است که ایرنیک برای ثبت این نوع از دامنه ها ممکن است درخواست مدارک شناسایی کند.

– ثبت دامنه های CO.IR. تنها برای شرکت های ثبت شده، همراه با ارائه روزنامه رسمی شرکت امکان پذیر است. نام انتخاب شده حتما بایست شامل تمامی کلمات نام شرکت یا مخفف همه کلمات نام شرکت باشد. در غیر اینصورت از سوی مرکز ثبت دامنه ملی (ایرنیک) تأیید نخواهد شد. همچنین شناسه شما باید از نوع «شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی» باشد.

– دامنه های NET.IR. نیز تنها برای شرکتهای ICP / ISP خدمات دهنده اینترنت دارای مجوز رسمی قابل ثبت است و نوع شناسه شما باید از نوع «شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی» باشد.

– ثبت دامنه های AC.IR , .SCH.IR. تنها برای آموزشگاها، دانشگاها و مؤسسات آموزشی همراه با ارائه درخواست کتبی با مهر و امضای معتبر آن مؤسسه میسر خواهد بود. ضمناً AC.IR. تنها برای مؤسسات آموزشی دارای مجوز از آموزش عالی ثبت می شود. همچنین شناسه شما باید از نوع «مرکز آموزشی و پژوهشی» باشد.

– ثبت دامنه های GOV.IR و .ORG.IR. تنها برای سازمانها و ارگانهای دولتی، همراه با ارائه درخواست کتبی با مهر و امضای معتبر آن سازمان میسر خواهد بود. شناسه شما باید از نوع «وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی» باشد.

توجه داشته باشید که دامنه های ملی پس از پرداخت توسط  Server.ir به وسیله سازمان ثبت کننده و مسئول این دامنه ها ( پژوهشگاه دانش های بنیادی) باید تأیید شود و در صورتی که با قوانین جمهوری اسلامی ایران و سازمان ثبت دامنه های ملی مغایرتی نداشته باشد بین 12-24 ساعت در روز های اداری برای تایید زمان میبرد. پس از تایید دامنه شما فعال و قابل استفاده خواهد بود. شما می توانید در سایت NIC و بخش «دامنه های من» وضعیت دامنه های خود را مشاهده نمایید.

در ضمن ممکن است بر اساس نام دامنه انتخابی شما، مرکز ثبت دامنه های ملی (ایرنیک) پس از پرداخت هزینه توسط Server.ir از شما مدارک یا تعهد نامه های لازم را درخواست کند. در این صورت شما می بایست موارد را برای NIC.ir جهت ثبت نهایی و تایید دامنه ارسال نمایید در غیر این صورت دامنه شما تایید و ثبت نخواهد شد. بدین منظور می توانید صندوق ایمیل خود و یا ناحیه کاربری خود را در سایت NIC.ir بررسی نمایید.

در صورت نیاز به هرگونه راهنمایی بیشتر می توانید از هریک از راه های ارتباطی با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.