تفاوت VPS و VDS

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

تفاوت VPS و VDS

هنگامی که منابع هاست اشتراکی نیاز کاربران و مدیران پروژه های IT را برطرف ننماید، به دنبال خدمات میزبانی منابع اختصاصی خواهند رفت و در این مسیر همواره علاوه بر خدمات سرور مجازی با معادل لاتین VPS، نوع دیگری از این خدمات تحت عنوان VDS با وجه تمایز منابع اختصاصی خودنمایی می کند که این سوال را برای کاربران ایجاد می نماید که فرق VPS و VDS چیست؟؟ چرا که حداقل هنگامی که بخواهیم معادل فارسی این مفاهیم را بیابیم در اوج دقت معنا مفهوم Virtual Private Server به معنای سرور مجازی خصوصی و مفهوم Virtual Dedicated Server به معنای سرور مجازی اختصاصی خواهد بود که دقیقاً تشابه این دو مفهوم را بیش از پیش برای ما روشن می کنند. پس چه فرقی میان این دو نوع خدمات سرور و میزبانی وجود دارد که موجب تفکیک آنها از یکدیگر شده است؟ هم اکنون در نظر داریم تعریفی از هر دو نوع خدمات داشته باشیم و در نتیجه بتوانیم در انتخاب خدمات میزبانی صحیح یاری کنیم.

خدمات سرور مجازی VPS

ابتدای امر توجه به این موضوع داشته باشید که ما در حال صحبت در مورد مفهوم حقیقی و علمی این عبارات داریم و گاهاً در کشور ما این مفاهیم صرفاًً به این جهت مورد استفاده قرار می گیرند که عموم مردم این عبارات را به عنوان خدمات میزبانی مورد نیاز خود می شناسند بنابراین شرکت های میزبان خدمات وب نیز این واژه ها را بر روی خدمات خود قرار می دهند تا مخاطبین را به نیازهای خودشان هدایت نمایند و در این حالات ممکن است امکانات و منابع سرور مجازی که شما دریافت می نمایید با آنچه که در اینجا به عنوان معنای علمی و تخصصی آن مطرح می گردد متفاوت باشد. سرور مجازی خصوصی یا VPS همانطور که پیش از این در مقالات مربوطه SERVER.ir ذکر گردیده است نوعی از خدمات میزبانی است که کاربر سرور مجازی را در اختیار خواهد داشت که با ده ها یا صدها سرور مجازی دیگر بر روی یک بستر مشترک میزبانی می شوند. از این رو منابع پردازشگر (CPU) و حافظه موقت (RAM) آنها مشترک می باشد. از این رو ممکن است در زمانهایی که سایر سرورهای مجازی مجاور شما در حال ارسال درخواست های زیاد و استفاده بالا از منابع اشتراکی با شما باشند، سرور شما دچار مشکلاتی در منابع مورد نیاز از نظر سرعت اتصال به اینترنت و پهنای باند، پردازشگر و یا حافظه موقت گردد. البته همانطور که پس از این ذکر خواهد شد خدمات سرور مجازی SERVER.ir در زمان نگارش این متن از این نوع نیست و هیچ گونه مشکلی از دید منابع برای کاربران ایجاد نخواهد شد.

خدمات سرور مجازی VDS

سرور مجازی VDS نوعی از خدمات سرور مجازی است که سروری که در اختیار کاربر می باشد به صورت کاملاً مستقل می باشد و به عبارت دیگر منابعی که به عنوان امکانات سرور مجازی VDS به کاربر معرفی می گردد به صورت کاملاً اختصاصی در اختیار او قرار می گیرد و هر چند که سرورهای مجازی مجاور و همسایه شما از بالاترین سطح امکانات خود بهره ببرند هیچ صدمه ای به منابع شما وارد نخواهد شد و در نتیجه بازدهی سرور شما کاهش نخواهد یافت. با این حال در این خدمات نیز مواردی است که در بستر مشترک صورت می گیرد که یکی از آنها نرم افزار HyperVisor سرور است. این نرم افزار HyperVisor مجازی ساز و ابزاری است که به منظور تفکیک منابع سرور اختصاصی اصلی به چند سرور مجازی زیرمجموعه به کار می رود. به هر حال علاوه بر این موارد، تفاوت های دیگری نیز بین VPS و VDS وجود دارد که در مجموع پایداری و استقلال منابع و خدمات در VDS معمولاً کاربران را به این سمت سوق می دهد. خدمات سرور مجازی SERVER.ir در حال حاضر در این نوع خدمات قرار می گیرد. و در انتها تنها نکته اضافه اینکه نوع خدمات میزبانی سرور مجازی مستقل از سیستم عامل می باشد، به عبارت دیگر سرور مجازی (VPS یا VDS) در انواع سرور مجازی ویندوز یا سرور مجازی لینوکس در حالت کلی تفاوتی از دید سخت افزاری و بسترسازی میزبانی ندارند و تنها تفاوت آن ها در سیستم عامل نصب شده بر روی آن سرور مجازی می باشد.

سرور مجازی VDS یا VPS؟؟

در نهایت مطمئناً بر مبنای تعاریف تخصصی مذکور خدمات سرور مجازی VDS بسیار بهتر از VPS می باشند اما به صورت کلی پارامتر های مانند دلایل نیاز به هر یک از خدمات فوق و یا هزینه مورد نیاز برای تهیه آنها نیز در انتخاب کاربران اهمیت بسیار بالایی دارد و اینکه سرور مجازی که به کاربر ارائه می شود از انواع VDS یا VPS است از نگرش میزبانی بستگی به این موضوع دارد که شرکت میزبان خدمات شما از چه منابع و مجازی سازهایی برای پیاده سازی راهکار خدمات سرور مجازی خود استفاده کند و در نتیجه در صورتی که راهکار مورد استفاده شرکت میزبان خدمات هر ماشین مجازی را به صورت اختصاصی تفکیک سازد خدمات VDS خواهد بود و در غیر اینصورت در زمره محصولات VPS قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است خدمات سرور مجازی داخل کشور ارائه شده SERVER.ir در زمان نگارش این متن را می توان در زمره خدمات VDS قرار داد چرا که منابع صورت اختصاصی در اختیار کاربر قرار می گیرد و همچنین خدمات سرور مجازی خارج کشور در حال حاضر نیز به صورت سرور ابری می باشد که از هر دو نوع توضیح داده شده برتر و پایدارتر می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید از هر یک از راه های ارتباطی با ما در تماس باشید و برای مشاهده قیمت ها و سفارش خدمات سرور مجازی بر روی هر یک از لینک های سرور مجازی ایران و سرور مجازی خارج کشور کلیک نمایید.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

عالی است.

خواهش می کنم، ممنون از توجه شما
موفق باشید.