در مقاله های مختلفی در خصوص وب سرورهای لینوکسی مانند Lite speed و Apache و Ngnix صحبت کرده ایم. در این مقاله مختصر توضیحی در خصوص تفاوت میان دو وب سرور Lite speed و Nginx خواهیم داشت. همانطور که می دانید هر دو این وب سرورها نسخه رایگان و لایسنس دار دارند. در نتیجه از نظر هزینه تفاوتی با یکدیگر ندارد.

  nginx vs lite speed  

زمانی که بحث از مقایسه پیش می آیند اصولا لایت اسپید را به آپاچی مقایسه می کنند ولی به صورت کلی لایت اسپید شباهت های زیادی با Nginx دارد. در نتیجه مقایسه این دو می تواند مفیدتر از مقایسه آن یا آپاچی باشد.

حال مختصر توضیحی از تفاوت های آنها خواهیم گفت. برخلاف Nginx ، وب سرور لایت اسپید به راحتی فایل هایی که برای آپاچی طراحی شده است مانند mod_security ، mod_rewrite را به راحتی می خواند ولی متاسفانه ngnix این قابلیت را ندارد. یکی از تفاوت های زیاد Nginx این است که امکان خواند فایل .htacess را ندارد. در حقیقت این یکی از ضعف های بسیار بزرگ Nginx می باشد. با این حال لایت اسپید به خوبی قابلیت مورد نظر را دارد و .htaccess را ساپورت می کند.

یکی دیگر از تفاوت های لایت اسپید پنل مدیریت آن در کنترل پنل هایی مانند دایرکت ادمین، سی پنل و پلسک می باشد. Nginx فاقد کنترل پنل می باشد.

از دیگر ویژگی های مثبت Nginx این است که بازدیدهای بالا را به خوبی مدیریت می کند ولی این مدیریت از سمت وب سرور لایت اسپید به خوبی Nginx نمی باشد. این یکی از مزیت های مهم وب سرور مذکور است که طرفداران بخصوصی را اطراف خود جمع کرده است.

هر دو وب سرورها خوشبختانه از قوانین ModSecurity استفاده می کنند و اجازه حملات متعدد را به سرور نمی دهند. از نظر عملکرد هر دوی وب سرور ها مانند یکدیگر می باشند.

همانطور که در مقاله نیز مشاهده کرده اید هر دو وب سرورها مزیت و معایت خاص خود را دارند. در نتیجه بر اساس کاربری خود بر روی سرور می بایست بهترین وب سرور را انتخاب نمایید.

امیدواریم این مقاله نیز برای شما عزیزان مفید واقع شده باشد. ما را در بخش مقالات دنبال کنید.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۳۹۹/۰۴/۲۱

نویسنده : ب حداد

بدون دیدگاه

مهم ترین کارهایی که باید بلافاصله بعد از نصب وردپرس انجام داد (قسمت ۳)

در مقالات گذشته در خصوص کارهایی که باید بلافاصله بعد از نصب وردپرس انجام داد صحبت کرده ایم. با توجه به گستردگی مطلب در دو بخش مجزا این مقالات قابل مطا...

۱۳۹۹/۰۴/۱۶

نویسنده : ف لقمانی

بدون دیدگاه

find command در لینوکس (بر اساس Date and time)

در مقالات گذشته در ارتباط با یکی از کامند های بسیار مهم و کاربردی در لینوکس با محوریت اصلی find commands در لینوکس پرداختیم. توضیح دادیم که در بسیاری...

۱۳۹۹/۰۴/۱۴

نویسنده : ب حداد

بدون دیدگاه

مهم ترین کارهایی که باید بلافاصله بعد از نصب وردپرس انجام داد (قسمت ۲)

در مقاله ی گذشته در خصوص مهم ترین کارهایی که باید بلافاصله بعد از نصب وردپرس انجام داد صحبت کرده ایم و تا حدی با موارد ابتدایی آن آشنا شده ایم. در این...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "تفاوت میان وب سرورهای Lite speed و Nginx"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با ایده پردازان همراه شو ...