جذب کارشناس فنی هاستینگ

ای‌اس‌پی ASP

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در ادامه مقاله انواع زبان های Script که به طور ویژه به مفهموم  Script نیز اشاره شد، در این مقاله به طور خلاصه به معرفی ASP می پردازیم.

ای‌اس‌پی ASP

ASP به همراه نسخه 3 وب سرور IIS معرفی شد تا سرویس دهنده ها از حالت یکتا و ثابت یا Static به صفحاتی پویا و زنده و یا Dynamic تبدیل شوند. ASP یک ابزار یا نرم افزار برای طراحی صفحات وب یا نرم افزار های تحت وب می باشد. این زبان متعلق به شرکت Microsoft بوده که برای پشتیبانی وب توسعه داده شده است، و از کد های موجود در .NetFramework استفاده می نماید.

کد های ASP می توانند به صورت مستقیم در فایل های HTML استفاده شوند و فایل های ASP با پسوند .asp شناخته می شوند. نکته ی در مورد ASP می توان به آن اشاره کرد این است که Server Side می باشد. و این به معنی است که برای مثال زبان VBScript که به صورت Client Side بوده در صورت باز شدن در مرورگر شناخته شده و نمایش داده می شود، اما در صورت باز شدن فایل ASP مرورگر این اطلاعات را به سرور ASP انتقال داده و پردازش و بازخوانی و کامپایل اطلاعات در سرور انجام می شود و نتیجه به مرورگر ارسال شده و نمایش داده می شود. البته ASP می تواند که کد های سمت کاربر یا Client Side را نیز دربر داشته باشد. یک فایل ASP می تواند شامل متن، HTML،XML و اسکریپت ها باشد.

همانطور که مشخص است ASP نیز مانند زبان PHP که در مقاله قبلی به آن اشاره برنامه ای برای طراحی صفحات و برنامه های پویای تحت وب می باشد ولی تفاوت آن ها در سیستم عامل ها و مزیت های مختلف آن ها می باشد که همواره در میان توسعه دهندگان وب برای انتخاب بین آنها بحث در جریان بوده و حتی این بحث در میان طرفداران سیستم عامل های مورد استفاده آنها یعنی Linux و Windows نیز رایج است.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید، تا با هم در زمینه ی زبان های Script بیشتر به مطالعه و بررسی بپردازیم.

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها