جذب کارشناس فنی هاستینگ

اسکریپت چیست؟

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در مفاهیم کامپیوتری و برنامه نویسی اسکریپت (Script) در واقع یک دنباله ای از دستور العمل ها به صورت نوشتاری و کد می باشد که توسط یک نرم افزار خوانده شده و تفسیر و اجرا می شود. برخی از زبان های برنامه نویسی به صورت صریح و مشخص زبان اسکریپت نویسی می باشند، که تفاوت آن ها با زبان ها برنامه نویسی پایه این است که معمولا به صورت دستور العمل و ورودی می باشند و نحوه کدنویسی آن ها سطح بالاتر و ساده تر می باشد، همچنین در مواردی محدود تر از زبان های برنامه نویسی پایه می باشند، این محدودیت هم از این نظر می باشد که در رابطه با حوزه خاصی یا انجام دستورات خاصی طراحی شده اند  و هم از این نظر که دسترسی های کمتری به کاربر و برنامه نویس ارائه می دهند. زبان های اسکریپت نویسی زیادی موجود می باشند که از جمله معروف ترین های آن ها که می توان به آن ها اشاره کرد JavaScript و VBScript می باشند، که همانطور که از نام آن ها برداشت می شود زبان های اسکریپت نویسی معمولا زیر شاخه یک زبان یا ساختار پایه ای می باشد که در این موارد ذکر شده نام VB و Java را در این زبان ها مشاهده می فرمایید.

اسکریپت چیست

در مجموع زبان های اسکریپت برای کد نویسی نسبت به زبان های برنامه نویسی مانند C  و C++ بسیار  آسان تر و سریع تر هستند اما در زمان اجرا نسبت به زبان های کامپایلی کند تر می باشند و این امر به این دلیل می باشد که همانطور که به آن اشاره شد کد های اسکریپت ابتدا توسط یک نرم افزار دیگر بازخوانی می شوند به تشخیص داده می شوند و سپس از طریق آن نرم افزار به سیستم عامل و پردازنده ارسال می شوند که این یک مرحله بیشتر باعث می شوند نسبت به زبان های پایه کند تر اجرا شوند.

در مورد زبان های اسکریپت جا دارد که اشاره کنیم که بیشتر در موارد برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت و انجام مواردی از این قبیل شناخته شده هستند و مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقالات بعدی به انواع زبان های اسکریپت نویسی و مشخصات آن ها خواهیم پرداخت.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید تا مقالات بیشتر را پیرو این مقاله دنبال نمایید...

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها