مرکز محتوای Server.ir :

اسکریپت چیست؟

اسکریپت چیست؟

 

در مفاهیم کامپیوتری و برنامه نویسی اسکریپت (Script) در واقع یک دنباله ای از دستور العمل ها به صورت نوشتاری و کد می باشد که توسط یک نرم افزار خوانده شده و تفسیر و اجرا می شود. برخی از زبان های برنامه نویسی به صورت صریح و مشخص زبان اسکریپت نویسی می باشند، که تفاوت آن ها با زبان ها برنامه نویسی پایه این است که معمولا به صورت دستور العمل و ورودی می باشند و نحوه کدنویسی آن ها سطح بالاتر و ساده تر می باشد، همچنین در مواردی محدود تر از زبان های برنامه نویسی پایه می باشند، این محدودیت هم از این نظر می باشد که در رابطه با حوزه خاصی یا انجام دستورات خاصی طراحی شده اند  و هم از این نظر که دسترسی های کمتری به کاربر و برنامه نویس ارائه می دهند. زبان های اسکریپت نویسی زیادی موجود می باشند که از جمله معروف ترین های آن ها که می توان به آن ها اشاره کرد JavaScript و VBScript می باشند، که همانطور که از نام آن ها برداشت می شود زبان های اسکریپت نویسی معمولا زیر شاخه یک زبان یا ساختار پایه ای می باشد که در این موارد ذکر شده نام VB و Java را در این زبان ها مشاهده می فرمایید.

اسکریپت چیست

در مجموع زبان های اسکریپت برای کد نویسی نسبت به زبان های برنامه نویسی مانند C  و C++ بسیار  آسان تر و سریع تر هستند اما در زمان اجرا نسبت به زبان های کامپایلی کند تر می باشند و این امر به این دلیل می باشد که همانطور که به آن اشاره شد کد های اسکریپت ابتدا توسط یک نرم افزار دیگر بازخوانی می شوند به تشخیص داده می شوند و سپس از طریق آن نرم افزار به سیستم عامل و پردازنده ارسال می شوند که این یک مرحله بیشتر باعث می شوند نسبت به زبان های پایه کند تر اجرا شوند.

در مورد زبان های اسکریپت جا دارد که اشاره کنیم که بیشتر در موارد برنامه نویسی تحت وب و طراحی سایت و انجام مواردی از این قبیل شناخته شده هستند و مورد استفاده قرار می گیرند.

در مقالات بعدی به انواع زبان های اسکریپت نویسی و مشخصات آن ها خواهیم پرداخت.

با دانشنامه Server.ir همراه باشید تا مقالات بیشتر را پیرو این مقاله دنبال نمایید...

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

الکسا

الکسا که بود و چه کرد؟

در حوزه سئو و بهینه‌سازی جایگاه وبسایت در سیستم رتبه‌بندی موتورهای جستجوی ابزار مختلفی وجود دارند اما شاید بتوان الکسا را معروف‌ترین و پرکاربردترین این

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.