مرکز محتوای Server.ir :

DCCP

DCCP

DCCP

Datagram Congestion Control Protocol یا همان پروتکل کنترل ازدحام برنامه دارای اطلاعات و داده ها می باشد که پروتکلی پیام رسان از مجموعه پروتکل لایه انتقال است.

DCCP  راه اندازی ارتباطی مطمئن ، هشدار ازدحام صریح (آشکار) ، کنترل ازدحام و ویژگی مذاکره را برقرار می کند. همچنین این پروتکل راهی برای دسترسی به مکانیزم های کنترل ازدحام، بدون نیاز به اجرای آن ها در سطح لایه کاربرد ، ایجاد می کند . اما تحویل مطمئن و به ترتیب را به وجود نمی آورد.

تحویل به ترتیب با استفاده از جریان داده ای چند گانه ای که در پروتکل SCTP  وجود دارد در DCCP میسر نیست.

DCCP  برای برنامه هایی که محدودیت زمانی برای تحویل داده ها دارند مناسب است. برنامه هایی از قبیل : جریان های رسانه ای ، بازی های آنلاین چند نفره و تلفن اینترنت (internet telephony)

ویژگی اصلی این برنامه های کاربردی این است که پیام های قدیمی به سرعت از بین می روند و دریافت پیام های جدید به ارسال مجدد پیام های از دست رفته ( گم شده ) ترجیح داده می شود.

در حال حاضر چنین برنامه هایی در خود از پروتکل های TCP,UDP و مکانیزم های کنترل ازدحام آنها استفاده می کنند و یا اینکه ویژگی کنترل ازدحام ندارند.

علاوه بر این که DCCP  برای چنین برنامه هایی سودمند است ، می تواند به عنوان مکانیزم کنترل ازدحام اصلی برای برنامه هایی که بر پایه ی UDP  هستند قرار گیرد، همچنین در صورت نیاز به عنوان مکانیزمی قابل اطمینان و تحویل به ترتیب در راس UDP/DCCP باشد.

ارتباطات DCCP شامل ترافیک اذعان (تصدیق – acknowledgment traffic ) به خوبی ترافیک داده ها هستند. سیستم تصدیق ( اذعان ) چه در حالتی که بسته ها به مقصد برسند و یا توسط هشدار ازدحام آشکار شناسایی شوند ، به فرستنده اطلاع می دهد.

در روز های آینده به توضیح پروتکل های دیگر اینترنت که کم و بیش با این پروتکل در ارتباط هستند، خواهیم پرداخت.

پس با ما همراه باشید …

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

my sql logo

مدیریت کاربران در MySQL

  به طور پیش فرض، MySQL با کاربر root نصب می شود و کار می کند و این کاربر کلیه ی دسترسی ها به منظور

میزبانی‌وب

آشنایی با صنعت میزبانی‌وب

خدمات میزبانی‌وب از گذشته تا امروز یکی از زیربناهای اصلی فضای اینترنت بوده‌اند. بدون زیرساخت‌های وب هاستینگ، امکان دسترسی عمومی به هیچ یک از وبسایت‌ها

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.