firewall یا دیوار آتش

Firewall یا دیوار آتش در تعریف اصطلاحا نام سرویسی است که یک سیستم را در مقابل دسترسی های غیر مجاز محافظت می کند. Firewall می تواند بصورت نرم افزاری و یا سخت افزاری باشد. فایروال ها با کنترل پورت های شبکه و کنترل دسترسی ها و آیپی های کاربران میزان سطح دسترسی و تحرک ها را کنترل می کنند. برای مثال می تواند با اعمال محدودیت بر روی یک نرم افزار از ارسال اطلاعات توسط آن جلوگیری کند و یا به صورت عکس این مورد از ورود اطلاعات ناشناس و یا غیر مجاز به سرور جلوگیری می کند.

نرم افزار یا سخت افزار فایروال در قسمت Gateway قرار گرفته و منابع درون شبکه را از دسترسی غیر مجاز خارجی محافظت می کند. یک فایروال یا دیوارآتش همیشه در قسمت junction point‌ شبکه یعنی قسمتی که شبکه داخلی به شبکه های دیگر متصل می شود یا با اینترنت ارتباط برقرار می کند قرار می گیرد که به آن Edge شبکه نیز گفته می شود، و از شبکه داخلی در برابر نفوذ مهاجمان و ابزارهای مخرب حفاظت می کند.

firewall

firewall

مراحل و نحوه کار Firewall به صورت های زیر می باشد:

  • کلیه ترافیکی که از ورودیهای خود که هر کدام به یک شبکه متصل هستند را دریافت کرده و آن را با معیارهای تعیین شده بر روی خود مقایسه می کند و بر اساس این معیارها تصمیم گیری می کند.
  • فایروال بسته ها را در بین شبکه ها رد و بدل و مسیریابی ( route) می کند
  • می تواند هم ترافیک وردی ( inbound) و هم ترافیک خروجی ( outbound) را مدیریت و فیلتر کند .
  • این نرم افزار دسترسی عمومی از طریق شبکه های بیرونی را به منابع داخلی مانند اتوماسیون اداری یا مثل آنرا مدیریت می کند .
  • تمامی درخواست های دسترسی به شبکه داخلی را log برداری کرده و در صورت مشاهده مورد مشکوک بصورت ارسال هشدار ( alarm) مدیر سیستم را در جریان می گذارد .
 

با دانشنامه Server.ir همراه باشید.

با دیگر مقالات server.ir همراه باشید.

۱۳۹۹/۰۵/۱۳

نویسنده : ف لقمانی

بدون دیدگاه

بهینه سازی تصاویر در سرور ویندوزی

هنگام بارگذاری اطلاعات سایت یکی از مواردی که میتوان برای بهبود و بهینه بودن سایت بررسی نمود آپلود عکس های فشرده می باشد که در صورتی که در سروری که هاس...

۱۳۹۹/۰۵/۱۱

نویسنده : ب حداد

بدون دیدگاه

تنظیمات فایروال پنل مدیریت ایروسرور (سرور ابری)

فایروال یکی از اصلی ترین شاخه های امنیت سرور می باشد که در مقالات مختلفی به صورت کامل در خصوص آن صحبت کرده ایم. در مقاله فعلی به فایروال پنل مدیریت ای...

۱۳۹۹/۰۵/۰۸

نویسنده : ف سلالی

بدون دیدگاه

تنظیمات Network Interface برای ویندوز و لینوکس

در این دانشنامه قصد داریم چگونگی اعمال تغییرات در Network سرور های ویندوز و لینوکس را به شما اموزش دهیم. با ما همراه باشید. اعمال تغییرات در سرور ل...

دیدگاه کاربران

در رابطه با : "Firewall یا دیوارآتش چیست؟"

avatar
  عضویت  
با خبرم کن

وب گردی

جستجو
دقیقا متنی که نوشتم
جستجو در تیتر صفحات
جستجو در متن صفحات
جستجو در نظرات
Search in excerpt
Filter by Custom Post Type

با ایده پردازان همراه شو ...