مرکز محتوای Server.ir :

شبکه چیست؟

شبکه چیست؟

 

در این مقاله در ادامه توضیحات مفاهیم سرور به تعریف شبکه می پردازیم.

شبکه چیست؟

شبکه در واقع مجموعه ای از دیوایس های متصل بهم هستند که قابلیت ارتباط با یکدیگر و همچنین اشتراک اطلاعات و فایل ها می باشند. با توجه به این تعریف ساده، چند نکته قابل ذکر است، یک اینکه هر نوع دیوایس یا کامپیوتری که قابلیت اتصال را داشته باشد یا همان کارت شبکه یا مودم برای آن تعریف شده باشد امکان اتصال و حضور در شبکه را خواهد داشت، یعنی هم یک سرور هم کامپیوتر شخصی و هم یک تلفن همراه یا حتی پرینتر و فکس نیز می توانند عضوی از شبکه باشند. همچنین نکته دیگر نیز ارتباط و اشتراک منابع و اطلاعات می باشد. در مفهوم یک شبکه هر کامپیوتر یا دیوایس به عنوان یک نقطه یا میزبان یا host و یا Client می باشد که وابسته به نوع تعریف و ساختار شبکه و کاربرد آن می توانند با دیگر کامپیوتر ها و یا با سرور در ارتباط باشند و از اطلاعات اشتراک گذاشته بهره مند شوند.

در واقع شبکه مجموعه ای از سرویس دهنده ها و سرویس گیرنده های متعددی می باشد که به یکدیگر متصل هستند. که سرویس دهنده ها سرور یا Server هستند که نقش خدمات دهی دارند و سرویس گیرنده ها نیز به Client معروف هستند که نقش مشتری یا سرویس گیرنده را دارند.

شبکه ها دارای انواع مختلفی هستند که به LAN  و MAN و WAN و … معروف هستند، که تفاوت آن ها در وسعت و تعداد کامپیوتر های متصل هستند. اما در حوزه ی وب هاستینگ تنها Local بودن و Global بودن مهم می باشد، زیرا در واقع IP های مورد استفاده در این حوزه تنها IP های Global هستند که در حقیقت در شبکه ی جهانی Internet در دسترس هستند و هر کامپیوتری که به اینترنت متصل باشد می تواند به آن IP متصل شود که در واقع هر IP می تواند آدرس و یا مسیر اتصال به یک دیوایس باشد.

برای ادامه مباحث سرور و شبکه با دانشنامه ما همراه باشید.

مقاله مورد نظر را جستجو کنید

موضوعات محبوب ما

نوشته های جدید

تحریم شکن

تحریم شکن چیست؟ معمولا یکی از موانع کاربران ایرانی دسترسی به سایت‌هایی میباشد که ایران را تحریم کرده‌اند. در این خصوص راه‌های متنوعی در خصوص

ایمیل

فیلتر ایمیل ها در سی پنل

  در این آموزش، میبینیم که چطور با استفاده از فیلتر ایمیل ها در سی پنل ، ایمیل های خود را در لیست سیاه یا

Let’s Encrypt

نصب let’s encrypt در IIS

در این مقاله قصد داریم به شما آموزش دهیم که برروی سرور ویندوزی خود ssl رایگان let’s encrypt  رو در IIS به چه صورت هستT

موضوع پیشنهادی شما برای مقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.