جذب کارشناس فنی هاستینگ

درباره GNS3

در مرکز محتوای سرور دات آی آر

 

در این مقاله قصد داریم به بررسی نرم افزار GNS3 بپردازیم

بسیاری از مهندسین شبکه در تمام نقاط دنیا از نرم‌افزار GNS3 برای شبیه سازی شبکه سازمانی خود استفاده می‌کنند. این نرم افزار یک نرم افزار محبوب برای شبیه سازی می باشد.

GNS3 این توانایی را دارد که شما شبکه خود را با دستگاه‌هایی که می‌خواهید در آن وجود داشته باشد، قبل از پیاده‌سازی، طراحی کنید. علاوه بر این می‌توانید در آن انواع سرور‌ها از جمله سرور های ابری (Cloud-based) را شبیه سازی نمایید.

با استفاده از این نرم‌افزار می‌توان از دستگاه‌های مجازی و واقعی استفاده کنیم و یک محیط شبیه سازی شده بسیار کاربردی را ایجاد نماییم.

GNS3 چیست؟

GNS3 در واقع مخفف Graphical Network Simulator 3 است که در سال 2008 منتشر گردید.

 

چرا به یک شبیه‌ساز مانند GNS3 نیاز داریم؟

 

 

در گذشته مهندسین شبکه برای یادگیری یا بررسی شبکه‌های خود، فقط به گزینه‌های محدودی دسترسی داشتند. آن‌ها مجبور به اجازه یا خرید تجهیزات برای مطالعات خود بودند اما امروزه برای این کار گزینه‌های مختلفی وجود دارد از جمله شبیه ساز GNS3 !

در شرکت‌ها و سازمان ها همواره اعمال تغییرات همراه با ریسک و خطا می باشد. و ممکن است این اعمال تغییرات باعث ضرر شرکت باشد (اگر تغییرات از قبل ارزیابی دقیقی نشده باشند). برای کمتر کردن ریسک و خطایی که ناشی از اعمال تغییرات است، همواره نیاز به بررسی و شبیه‌سازی موقعیت داریم. GNS3 به علت Emulator بودن شبیه‌سازی دقیق تری به واقعیت خواهد داشت.

البته GNS3 تنها در شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ برای شبیه سازی استفاده نمی‌شود. GNS3 در آموزشگاه ها برای آموزش شبکه نیز نرم افزاری مناسب است و  حتی در امتحاناتی که برای صدور گواهی نامه‌های شبکه گرفته می‌شود نیز گاهی از آن استفاده می‌کنند.

نوع نرم‌افزار و دانلود GNS3

GNS3 یک نرم‌افزار Open Source و رایگان میباشد که کد آن نیز در GitHub موجود است. همچنین نرم افزار GNS3 را می‌توانید از لینک زیر دانلود نمایید:

سایت GNS3

معمولا از GNS3 برای شبیه سازی دستگاه‌های Cisco استفاده می‌کنند آن هم به این علت می باشد که اکثر مهندسین شبکه علاقه‌مند به Cisco هستند. اما GNS3 تنها برای شبیه سازی دستگاه های Cisco نیست و می توانید از آن برای موارد دیگری نیز استفاده نمایید.

با دیگر مقالات ما در server.ir همراه باشید

اشتراک گذاری در linkedin

به تیم متخصص ما اعتماد کنید!

تخفیف مخاطبین مرکز محتوا: Blog01

از کد Blog01 می‌تونید برای خرید اشتراک خدمات سرور مجازی و هاست استفاده کنید و از %10 تخفیف تو سفارش این خدمات بهره‌مند بشید!

محتوای مقاله مفید بود؟

0 0 رای ها
این مقاله چطور بود؟
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخوردهای آنلاین
مشاهده همه دیدگاه ها